Mercury←Earth←Saturn←Jupiter
Answer:
3-
Step-by-step explanation:
Alex is 1.88 meters tall and Belle is 1.73 meters tall. How much taller is Alex than Belle in meters
Answer: 0.15 meters taller
Step-by-step explanation:
-(x)+2)=2(3x-6) awnser
Answer:
[tex] -( x) + 2 = 2(3x - 6) \\ - x + 2 = 2 \times 3x - 2 \times 6 \\ - x + 2 = 6x - 12 \\ x \: terms \: togther \\ - x - 6x = - 12 - 2 \\ - 7x = - 14 \\ x = \frac{ - 14}{ - 7} = 2 \\ x = 2 \\ thank \: you[/tex]
A sheet of standard-size copy paper measures 8.5 in. by 11 in. If a ream (500 sheets) of this paper has a volume of 187(to the third power) in. , how thick is the ream.
I need an explanation on how to do it please.
============================================================
Explanation:
The area of any given sheet of paper is 8.5*11 = 93.5 square inches.
Divide the volume over this area to get the height of the stack
187/(93.5) = 2
The stack is 2 inches tall.
Extra info: The thickness of each piece of paper is 2/500 = 0.004 of an inch which approximates to about 0.1016 mm.
Which of the following uses scientific notation INCORRECTLY?
9.1 x 10 squared
4.23 x 10-2
75.3 x 102
O 8 x 10-6
359, 352,345,...
{Find the 38th term.}
Answer:
100
Step-by-step explanation:
Here, the series is in A.P.
first term a = 359
common difference d = 352-359 = -7
therefore, 38th term = a + [n-1] d
= 359 + (38 -1) (-7)
= 359 - 259
= 100
6(-3m+1) = 5(-2m-2)
I need help lol
Answer:
2
Step-by-step explanation:
you multiply the 6 and 5 to the parethinsis and simplify
pls give me answer fast and thank you
Answer:
1) [tex]\frac{x+3}{2x-5}=\frac{3}{2}[/tex] (x ≠ 2,5)
=> 2(x + 3) = 3(2x - 5)
⇔ 2x + 6 = 6x - 15
⇔ 4x = 6 + 15
⇔ 4x = 21
⇔ x = 5,25
2) [tex]\frac{5y-2}{2y+8}=\frac{5}{6}[/tex] (y ≠ -4)
⇒6( 5y - 2) = 5(2y + 8)
⇔30y - 12 = 10y + 40
⇔ 20y = 52
⇔ y = 2,6
3) the denominator of the rational number is x (x ≠ 0)
because the denominator is greater than the numerator by 6
=> the numerator is x - 6
If the numerator is decreased by 1 and the denominator increased
by 1 , the number obtained is 1/3. so we have:
[tex]\frac{x-7}{x+1}=\frac{1}{3}[/tex]
⇒ 3(x - 7) = x + 1
⇔ 3x - 21 = x + 1
⇔ 2x = 22
⇔ x = 11
with x = 11 => the rational number is 5/11
4) the number we need to find is ab (a ≠ 0)
because Sum of the digits of this number is 8
=> a + b = 8 (*)
When we interchange the digits , it is found that the resulting new number is less than the original number by 18, we have:
ab - ba = 18
⇔ 10a + b - (10b + a) = 18
⇔ 9( a - b) = 18
⇔ a - b = 2 (**)
(*)(**) => a + b = 8
a - b = 2
=> a = 5
b = 3
=> the original number is 53
5) the present Arjun's age is x (years old)( x, y E N*)
the present Shriya's age is y
because now, Arjun is twice as old as Shriya => x = 2y
Five years ago, his age was three times Shriya’s age, we have:
=> x - 5 = 3(y - 5)
⇔ x - 5 = 3y - 15
⇔ 3y - x = 10
but x = 2y => y = 10
=> x = 20
so now, Arjun is 20 years old, Shriya is 10 years old
Step-by-step explanation:
पाठका सहायताले तलका उखानहरूको अर्थ लेख्नुहोस् : (क) सपनामा खोले खाएको भनेको यही हो
Answer:
pura na hune kaam hunxa vanera jabarjasti garnu. maybe
Kendra bought 235 donuts for $120. Her profit was $35 once she had sold 100 donuts. Which equation below represents Kendra’s profit P(n), as a function of the number sold, n?
P(n)=0.85n-120
P(n)=-0.85n+120
P(n)=0.35n
P(n)=1.55n-120
whats the perimiter of the following rectangle? The side says x - 2 and the bottom says 2x + 1
Answer:
6x-2
Step-by-step explanation:
The perimeter of a rectangle is found by
P = 2(l+w)
=2( x-2 + 2x+1)
Combine like terms
P = 2(3x-1)
Distribute
P = 6x-2
Please awnser
Find m
Find m
Answer:
x = 37
m∠a = 104°
m∠b = 76
Step-by-step explanation:
Two supplementary angles will add up to 180 degrees. We can create an equation and solve for x.
3x - 7 + 2x + 2 = 180
~Combine like terms
5x - 5 = 180
~Add 5 to both sides
5x = 185
~Divide 5 to both sides
x = 37
~Find the measure of angle A
3(37) - 7
104
~Find the measure of angle B
2(37) + 2
76
Best of Luck!
- I am a multiple of 5
- My hundreds digit is equal to my tens digit
- the sum of my digit is 19
what number am I?
Answer:
The number is 775
7=7
7+7+5=19
775 is a multiple of 5
8.4 Sampling on Campus. You would like to start a club for psychology majors on campus, and you are interested in finding out what proportion of psychology majors would join. The dues would be $35 and used to pay for speakers to come to campus. You ask five psychology majors from your senior psychology honors seminar whether they would be interested in joining this club and find that four of the five students questioned are interested. Is this sampling method biased, and if so, what is the likely direction of bias
Answer:
To convert the measurements of metric system into another units of metric system we have to either multiply it by 10, 100, 1000, 10000, 100000, etc or divide by 10, 100, 1000, 10000, 100000, etc.
If we have to convert bigger unit into smaller unit then we have to multiply the unit by the multiples of 10, then the decimal point is shifted to right by 1 or 2 or 3 or 4 , etc. places.
For example, 1.2 kg is converted into g so we have to multiply it by 1000, so decimal point is shifted to right by 3 places, i.e.,
1.2 x 1000 = 1200 g
If we have to convert smaller unit into bigger unit then we have to divide the unit by the multiples of 10, then the decimal point is shifted to left by 1 or 2 or 3 or 4 , etc. places.
For example, 12 cm is converted into m so we have to divide it by 100, so decimal point is shifted to left by 2 places, i.e.,
12 / 100 = 0.12 m
Step-by-step explanation:
In this diagram, BAC~EDF. If the area of BAC=15 in2, what is the area of EDF? 4, 5.
Enter a decimal rounded to the tenths.
Answer:
9.6 square inches.
Step-by-step explanation:
We are given that ΔBAC is similar to ΔEDF, and that the area of ΔBAC is 15 inches. And we want to determine the area of ΔDEF.
First, find the scale factor k from ΔBAC to ΔDEF:
[tex]\displaystyle 5 k = 4[/tex]
Solve for the scale factor k:
[tex]\displaystyle k = \frac{4}{5}[/tex]
Recall that to scale areas, we square the scale factor.
In other words, since the scale factor for sides from ΔBAC to ΔDEF is 4/5, the scale factor for its area will be (4/5)² or 16/25.
Hence, the area of ΔEDF is:
[tex]\displaystyle \Delta EDF = \frac{16}{25}\left(15\right) = 9.6\text{ in}^2[/tex]
In conclusion, the area of ΔEDF is 9.6 square inches.
Check each set that includes the number shown. 5/9
Answer:
rational numbers and real numbers
Step-by-step explanation:
please mark me brainliesthelpppp quick please!! explanation and answers! thanks:)
Answer:
DO NOT CHEAT
Step-by-step explanation:
IT'S HARAM >:(
Algebra Nation Section 1 Topic 4 Question 7
Car A costs $10,000 to buy and costs an average of $0.25 per mile to maintain. Car B costs $15,000 to buy and costs an average of $0.15 per mile to maintain. After how many miles would the total cost for each car be the same?
Answer: respuesta A EN 40000 millas
en EN 1000000B
Step-by-step explanation
BRAINLIEST!! The product of two numbers is 144, but their sum is –24. What are these two numbers?
A. -22 and -2
B. -12 and -12
C. -20 and -4
D. -10 and -14
Answer:
B .-12 and -12
Step-by-step explanation:
it is because when we multiply two -digit the answer is in +
so like in the same -12 * -12=144
And when we add the digit we get -24
Hence, it is proved
Can someone please answer this question.
Use the Pythagorean theorem to solve for the diagonal distance
Diagonal = sqrt(50^2 + 150^2)
Diagonal distance = sqrt(25,000)
Diagonal distance = 158.11 feet
Round to 158 feet.
If the stayed on the sidewalk they would walk 50 + 150 = 200 feet.
The distance they saved = 200-158 = 42 feet
Answer: 42 feet.
Help me prettyy please
Answer:
[tex]y = \frac{3}{5} x + \frac{49}{5} [/tex]
Step-by-step explanation:
slope = -5/3
Perpendicular slopes must be opposite reciprocals of each other: m1 * m2 = –1
With the new slope, use the slope intercept form and the point to calculate the intercept: y = mx + b
the new slope = 3/5
y = 3/5 x + b
8 = -9/5 +b
b = 40/5 + 9/5 = 49/5
y=3/5x + 49/5
Simplify to create an equivalent expression.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Given
- k - (- 8k + 7) ← distribute parenthesis by - 1
= - k + 8k - 7 ← collect like terms
= 7k - 7 → A
Answer:
7k + 7
Step-by-step explanation:
-k - (-8k + 7)
-k + 8k + 7
7k + 7
give brainliest please I need it to level up
two candles, each initial length of 30cm, are 20cm apart. the thinner candle burns at a rate of 1cm every 8 minutes and the other candle burn at a rate of 1 cm every 10 minutes. find two possible lengths for the distance between the tops of the two candles, if the candles can burn up for 3 hours.
Thinner candle:
y = length of the candle
x = rate it burns at every minute
y = -1/8x + 30
Thicker candle:
y = length of the candle
x = rate it burns at every minute
y = -1/10x + 30
To find the length after 3 hours:
y = -1/8(180) + 30
y = -1/10(180) + 30
What is the midpoint of segment AB when A is at (5,7) and B is at (3,1)?
Answer:
(4, 4)
Step-by-step explanation:
A (5,7) and B (3,1)
To find the midpoint of a line segment, use this formula.
[tex]midpoint =(\frac{x^1+x^2}{2} ,\frac{y^1+y^2}{2} )[/tex]
(x1, y1) = coordinates of first point
(x^2, x^2) = coordinates of second point.
Basically, you add the coordinates x^1 and x^2, then divide the sum by 2. That would be your first coordinate.
Next, you add y^1 and y^2, then divide the sum by 2. That would be your second coordinate.
[tex]midpoint-(\frac{5+3}{2} ,\frac{7+1}{2})[/tex]
[tex]midpoint = (4, 4)[/tex]
Therefore, the midpoint of segment AB is (4,4).
Let me know if you have any further questions.
The midpoint of segment AB, when point A is located at (5, 7) and point B is located at (3, 1), is (4, 4).
The midpoint formula states that the coordinates of the midpoint between two points [tex](x_1, y_1)[/tex] and [tex](x_2, y_2)[/tex] are given by:
Midpoint = [tex]((x_1 + x_2)/2, (y_1 + y_2)/2)[/tex]
The coordinates of point A are given as (5, 7), and the coordinates of point B are given as (3, 1).
Plugging in the coordinates:
x-coordinate of the midpoint = (5 + 3)/2 = 8/2 = 4
y-coordinate of the midpoint = (7 + 1)/2 = 8/2 = 4
Therefore, the midpoint of segment AB is (4, 4).
Thud, the midpoint of segment AB, when point A is located at (5, 7) and point B is located at (3, 1), is (4, 4).
Learn more about midpoint here;
https://brainly.com/question/5127660
#SPJ3
the owner of two hotels is ordering towels. he bought 11 hand towels and 22 bath towels for his hotel in Oxford, spending a total of $220. he also ordered 65 hand towels and 14 bath towels for his hotel in Greenpoint, spending $256. how much does each towel cost
Answer:
$4.25
Step-by-step explanation:
11+22+54+14=112
$220+$256= 476
476÷112=$4.25
the width of rectangle is 2w, and the length is (w+5). the perimeter is 40 inches. what are the measurements of the rectangle?
Width = 2w , Length = w+5 , perimeter = 40
Perimeter of rectangle = 2 (Length + Width)
P= 2 (L + w)
40 = 2 [ (w+5) + (2w) ]
40 = 2 ( 3w+5)
40= 6w +10
6w= 40 – 10
6w= 30
w = 30/6
w = 5
Width = 2w = 2(5) = 10
Length = w + 5 = 5+5 = 10
I hope I helped you^_^
the size of an interior angle of a rectangular polygon is(3x)⁹ while the exterior angle is (X-20)⁰.find the number of side of the polygen.
Answer:
12 sides
Step-by-step explanation:
The sum of the exterior angle and the interior angle = 180° , then
3x + x - 20 = 180
4x - 20 = 180 ( add 20 to both sides )
4x = 200 ( divide both sides by 4 )
x = 50
Then
exterior angle = x - 20 = 50 - 20 = 30°
The sum of the exterior angles of a polygon = 360°
The number of sides n is sum divided by 1 exterior angle , that is
n = 360° ÷ 30° = 12
Solve the inequality
3(x-2)>-3
Answer:
x>1
Step-by-step explanation:
m at h w ay
Perpendicular to the line y=4x+8 and contains the point (-8,4) in standard form.
Steven works at the Pi Day food truck and he gets paid $9 per hour x. If 1 point
last night he made $30 in tips, find his total pay equation p(x). (Standard 5-
HSF-IF.A.2) *
p(x)=9+30x
p(x)=39x
p(x)=39+x
p(x)=9x+30