Answer:
Step-by-step explanation:
a^2-b^2
(a-b)(a+b)
Answer:
[tex](a-b)(a+b)[/tex]
Step-by-step explanation:
This particular pattern: [tex]a^2-b^2[/tex]; is the difference of squares pattern.
Difference of Squares Pattern: [tex](a-b)(a+b)=a^2-b^2[/tex]
There are other square of binomial patterns (though the difference of squares pattern isn't really a square of binomial, I learned these three at the same time)
[tex](a+b)^2=a^2+2ab+b^2[/tex]
[tex](a-b)^2=a^2-2ab+b^2[/tex]
I need to find the area
Answer:
781
Step-by-step explanation:
you need to separe the two shapes, find the area of both, then add
Answer:
Hello! answer: 781
Step-by-step explanation:
There's multiply ways to solve this but What im going to do is find the area of the whole thing as if it didnt have a huge chuck cut out of it then i will find the area of that separately and subtract so...
41 × 29 = 1189
29 - 12 = 17
17 × 24 = 408
1189 - 408 = 781 therefore the area is 781 Hope that helps!
Find the equation in standard form of the line passing through the points(5,1) and (-2,3)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
y-1=3-1/-2-5 (x-5)
2x+7y=17
Solve the equation of 5(3−4)=8+15
Answer:
-5 ≠ 23
Step-by-step explanation:
5(3−4)=8+15
5(-1) = 8 + 15
-5 = 23
-5 ≠ 23
Can someone help me please TwT
Can someone help me with these problems and explain them as well please
Answer:
b=112°
Step-by-step explanation:
two complementary angles
b=180°-68°=112°
sum of 2 angles is
x= 35°+25°=60°
Answer:
3. b=112
4. x = 60
Step-by-step explanation:
3.
b is equal to 112 since 68+b will be equal to a supplementary angle; an angle that adds up to 180. 180-68 is equal to 112.
4.
35+25 = 60, therefore x = 60.
The following triangle is and
isosceles
scalene
equilateral
——————
right
acute
obtuse
Answer:
isosceles
right
Step-by-step explanation:
The two legs (not the hypotenuse) are marked as equal. So the triangle is at least isosceles (choice of the top three)
The square in the bottom left corner is used as the symbol for a right angle. So this triangle is a right triangle.
Lebron has committed to a new workout plan at the beginning of January. He begins by doing 10 pushups on January 1 and will increase the number of pushups by 2 each day. How many pushups will he do on January 31? Show your calculations.
Answer:
ok so if he starts by doing 10 and does 2 evrey day that means he will be doing 70 push ups on the last day of the month since
2*30+10=70
Can someone help me out with these few problems 1,3,4,6,7,10,12,15
Please only reply back if you really are trying to help me please no spam
I would really appreciate it
Answer:
Step-by-step explanation:
1) the complete squares of the picture are 12, if we unite the other we can reach 15 squares circa
15 * 50 = 750 square units
3) Area = base x height = 12 * 9 = 108 cm^2
4) Area = (base x height)/2 = (24 * 16)/2 = 192 in^2
6) Area of the square = side ^ 2 = 12^2 = 144 cm^2
height of the triangle = 20 - 12 = 8 cm
Area of the triangle = (base x height)/2 = (12 * 8)/2 = 48 cm^2
Total area = 144 + 48 = 192 cm^2
7) radius = diameter / 2 = 20 : 2 = 10 cm
circumference = radius * 2 * pi = 20 * pi = 62.8 cm
area = radius^2 * pi = 100 * pi = 314.2 cm^2
10) √25 = 5
we have to find a positive number that multiply by itself gives 25
12) √100 = 10
we have to find a positive number that multiply by itself gives 100
15) √64 = 8
we have to find a positive number that multiply by itself gives 64
a, I see, you split the workload :D
this answer is just a greeting,making you able to choose a brainliest.
if someone leaves a greeting in the other topic, it works there to. :D
8 cm
10 cm
The surface area of the above figure is
A. 816.8 cm2
B. 879.6 cm2
C. 565.5 cm2
D. 1131.0 cm2
Question and choices are in the photo please explain the answer
Answer:
The answer is option C
Step-by-step explanation:
Product means that we have to multiply
So we multiply (3x - 4y) by (-2x + 5y - 6)
So the solution will be
3x(-2x + 5y - 6) - 4y(-2x + 5y - 6)
Note: don't forget that there are positive signs and negative signs in the equation
-6x² + 15xy - 18x + 8xy - 20y² - 24y
Group like terms
The like terms here are 15xy and 8xy so we group them
-6x² + 15xy + 8xy - 18x - 20y² - 24y
-6x² + 23xy + 8xy - 18x - 20y² - 24y
And that's your answer
A rod 123.75 cm long is sawn into 16 equal lengths. If a wastage takes place of ¼ cm for each saw cut, what is the length of each piece?
Answer:
7.5 cm
Step-by-step explanation:
A rod 123.75 cm long is sawn into 16 equal lengths.
The length of each rod is calculated as:
123.75cm/16 =
= 7.734375cm
If a wastage takes place of ¼ cm for each saw cut,
The length of each piece is calculated as:
7.734375cm - 1/4 cm
7.734375cm − 0.25 cm
7.484375cm
Approximately = 7.5 cm
Therefore, the length of each piece = 7.5 cm
I will give u brainliest and 5 star and thanks if its correct
Answer:
5. a) 5b
b) 3b + 2b
Step-by-step explanation:
a) b + b + b + b + b is the same as
5 * b or 5b
b) 5b = 3b + 2b
or 3 * b + 2* b = 5b
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
Help me please!!!!!!!!!!!!!
Answer:
The answer is 70 ways.
Step-by-step explanation:
8C4 = 70.
40320/576 is equal to 70.
Which of the following sets of numbers could represent the three sides of a
45-45-90 triangle?
1, 1, square root of 2
1, square root of 2 space comma end root square root of 3
1, square root of 3, 2
1, square root of 2 , 2
Answer:
1, 1, [tex]\sqrt{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
using pythagorean theorem:
1² + 1² = [tex]\sqrt{2}[/tex]²
1 + 1 = 2
2 = 2
5 oranges cost $2. Find the cost of 20 oranges.
===================================================
Work Shown:
(5 oranges)/(2 dollars) = (20 oranges)/(x dollars)
5/2 = 20/x
5x = 2*20 .... cross multiply
5x = 40
x = 40/5 .... dividing both sides by 5
x = 8
20 oranges cost $8
--------------
Another way to approach the problem is to note that the jump from "5 oranges" to "20 oranges" is "times 4".
5*4 = 20
So we'll apply the "times 4" operation to the old cost of $2 to get the new cost being 2*4 = 8 dollars
Answer:
$8
Step-by-step explanation:
if 5 oranges cost $2 then 1 orange costs 2/5 of a dollar, or 40 cents
20 oranges multiplied by 40 cents is $8
or you can set up a proportion:
2/5 = x/20
cross-multiply to get:
5x = 40
x = 8
which of the following is a convex polygon?
Answer:
option b is the correct answer
Step-by-step explanation:
in convex polygon, none of the interior angle is greater than 180deg.
Can someone help I’m confused
Answer:
D and E
Step-by-step explanation:
Let's double check:
D. 9 ÷ 3 = 3
E. 4 × 9 = 36
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Have a great summer :)
Answer:
the answers would be A, D, and E
Step-by-step explanation:
just replace the Cs with the number 9 and solve from there.
for example c/3=3 would say 9/3=3
Jomar decides that he needs to study for an average of 1 hour and 30 minutes
a day in order to prepare for his French test this Friday. He studies for 2 hours
each day on Saturday through Monday, but is too busy to study on Tuesday
and Wednesday. How long must Jomar study on Thursday to be prepared for
his test?
Answer:
Jomar needs to study for 3 hours on Thursday to be prepared for his test.
Step-by-step explanation:
If we want to make the average a certain amount of time over a certain number of days, we can first figure out the number of days and total amount needed. Here, we can see that the average is 1 hour and 30 minutes, and there are 6 days (Saturday-Thursday). Therefore, as
average = total / length, we can multiply both sides by length to get
average * length = total
Plugging 1.5 hours in for average and 6 days for length, we get
1.5 * 6 = 9 hours as the total amount needed to get an average of 1.5 hours a day
Our total so far is 2 hours for Saturday, 2 hours for Sunday, and 2 hours for Monday. This adds up to 6 hours, and we need 9. The difference between 9 and 6 is 3, meaning that Jomar needs to study for 3 hours on Thursday to be prepared for his test.
b) Write 25 x 10^6 in standard form.
Answer:
25000000
hope this helps
have a good day :)
Step-by-step explanation:
The dimensions of triangular prom are shown in the diagram
10 cm
10 cm
cm
34 cm
-12 cm
What is the total surface area of the triangular prism in square centimeters?
A 1,184 sq cm
B 1,632 sq cm
C 3,264 sq cm
D 32,640 sq cm
Answer:
1,184 sq cm
Step-by-step explanation:
Surface area= 2 (1/2 x 8 x 12 + 34 x 10) + 34 x 12
= 1,184 sq cm
Hope this helps!
Triangle ABC is shown on the grid below. Which value best represents the length of AB
Answer:
Lenght us 6
Step-by-step explanation:
Help plz..And No links!! I repeat No links!!
Answer:54 is the54 d
Step-by-step explanation:
no sorry
Answer plzzzzz and No links
Answer:
384 in^2
Step-by-step explanation:
Surface Area (or SA for short) formula:
SA=2lw+2lh+2hw
(l=length, w= width, h= height)
9*12=108*2=216
9*4=36*2=72
12*4=48*2=96
216+72+96=384
Answer:384 in^2
Hope this helps!
Fiona leaves $1600 in the bank for four years. It earns compound interest of 4% each year. Calculate the total amount Fiona has in the bank at the end of the four years
Answer:
A = $1,871.77
Step-by-step explanation:
A = P(1 + r/n)nt
Where,
A = Total money in the bank
P = principal = $1,600
r = interest rate = 4% = 0.04
n = number of periods = 1 year
t = time = 4 years
A = P(1 + r/n)^nt
A = 1,600(1 + 0.04/1)^1*4
A = 1,600(1 + 0.04)^4
= 1600(1.04)^4
= 1600(1.16985856)
= 1,871.773696
Approximately,
A = $1,871.77
Any answers for this question
Step-by-step explanation:
hear is your both answer
5 plus 6 plus 7 plus 8 plus 9 plus 10 plus 11 plus ... if your answer is random you will be reported
Answer:
56
Step-by-step explanation:
The equation of a linear function in point-slope form is y – y1 = m(x – x1). Harold correctly wrote the equation y = 3(x – 7) using a point and the slope. Which point did Harold use
Answer:
Coordinate of points = (7 , 0)
Step-by-step explanation:
Given:
Equation of slope;
y – y1 = m(x – x1)
Equation of slope;
y = 3(x – 7)
Find:
Coordinate of points
Computation:
By comparing
y - 0 = 3(x - 7)
So,
y1 = 0
m = 3
x1 = 7
Coordinate of points = (7 , 0)
A $108,000 down payment would be? of the purchase price.
Answer: 10.8%
Step-by-step explanation:
The question is asking what the percentage of the down payment is of the purchase price of the house.
For such a question, the purchase price needs to be known.
We shall therefore assume a purchase price and you can use the process to find out your percentage.
Assume the purchase price is $1,000,000.
The percentage would be:
= Down payment / Purchase price * 100%
= 108,000 / 1,000,000
= 10.8%
Answer:
10.8%
Step-by-step explanation:
see above
Question is due soon I need help
Answer:
looks like C is best guess
Find the measure of DAE