Answer:
46
Step-by-step explanation:
180-70=110
now we can take a guess on the other two. What two numbers added up make 110 and are 18 apart? 46 and 64 have 4 and 6. That makes 10. So now I know that the first and second angles are 46 and 64. According to the question, the first angle is smaller. So the first angle is 46.
Answer:
first angle = 46 and the second angle = 64
Step-by-step explanation:
(x,x-18,70)
x+x-18+70=180
2x+52=180
2x=180-52
2x=128
x=64
(x+x-18+70) since x is 64 replace;
x=64
x-18= 64-18= 46
The middle school band has 600 os members, 200 of the members were chosen for the highly selective All-State Band. What is the value of the ratio of the number of students who were chosen for the All-State Band to the number of students who were not chosen for the All-State Band?
Answer: For every three students in band, one will be selected for All-State band.
Step-by-step explanation: The easiest way to explain it is to reduce 600 and 200 by the same number until you can't anymore. I know it sounds like I'm coming up with this off the top of my head, but rest assured that I'm not.
Remove all perfect squares from inside the square root [tex]\sqrt{200}[/tex]
HELP DUE IN 10 MINUTES!!!
Solve for x.
2(5x-2) -2x- 2= 34
Answer:
ans2
Step-by-step explanation:
10x-4-2x=34
8x=38
x=4.7..
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
10x - 4 -2x -2 = 34
8x = 40
x = 5
To travel the Erie Canal, a boat must go through locks
Answer:
locks that raise or lower the boat. Traveling East a boat would have to be lowered 12' at Amsterdam, 11' at Trives Hill, and 8' at Randall. By how much does the elevation of the boat change between Amsterdam and Randall
I need help with #41 and #42 ASAP please help me.. please show step by step I need to get it done soon because It is due
Answer:
Step-by-step explanation:
41)
[tex]1+2+3+4+...+n=\dfrac{(n+1)*n}{2} \\\\2+4+6+...+2n=2*(1+2+3+4+...+n)=2*\dfrac{(n+1)*n}{2} =(n+1)*n\\\\[/tex]
42)
the square of the sum of the first n natural integers equals the sum of the cubes of these
What is 15 percent of 1135? Also Explain how you came up with your solution and the actions you took.
Answer:
170.25
Step-by-step explanation:
15% x 1135
15/100 x 1135
170.25
Hello :D
10% of 1135 = 1135/10 = 113.5
5% of 1135 = 113.5/2 = 56.75
15% of 1135 = 113.5 + 56.75 = 170.25
Answer = 170.25
pls help
solve for x
|3x-8|+7=2
Answer:
No solution
Step-by-step explanation:
To solve first you need to isolate the absolute value sign. Do this by subtracting 7 from each side.
|3x-8| = -5Now an expression inside absolute value bars is set to a negative. Since absolute value makes terms and expressions positive, there is no x-value that could make this true. Therefore, there are no solutions.
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|+7=2[/tex]
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|=2-7[/tex]
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|=-5[/tex]
Because of absolute vale there is no solution
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
(−5,−9) and (−8,0)
Find ""k"" so that the 58 unit diagonal of a rectangle can have an aspect ratio of 15:8. Then find the length and width of the rectangle and find its area.
Step-by-step explanation:
The area of any 2-d quadrilateral is equal to the base of the shape times the height, though we can just sub in length and width here. The key bits of information here is the aspect ratio (4:3) and the given area (300 in^2).
So far this gives us L∗W=300in2
Now, the aspect ratio given implies for every 4 inches in length, there will be 3 inches in width. This allows us to factor out a 4 and a 3 from the Length and Width respectively and give them the same constant variable, like so:
4x∗3x=300in2
Now, some might be tempted to go ahead with 12x here, but let’s expand the left side out to see what’s really going on:
4∗x∗3∗x=300in2
From here, let’s resolve like terms Our constants will multiply together and give us 12, and x * x of course gives us x^2 to give us the following:
12x2=300in2
From here, simply divide through by 12 to isolate x on one side,x2=25
And finally take the square root of both sides to work out what your common factor is,
x=5
Now that we have out common factor, let’s plug it back into our original formula to find our Length and Width, like so.
(4∗5)in∗(3∗5)in=300in2
20in∗15in=300in2
Therefore, the Length of our rectangle is 20in, and the Width of our rectangle is 15in
Write each decimal number as a fraction or mixed number in simplest form?
You're letting x = 0.325325325…, which means
1000x = 325.325325325… (or 325.325, but pretend the underline is actually an overline)
Then the next box you'd fill in with 0.325325325… (or 0.325).
Subtracting these, you have
1000x - x = 325.325325325… - 0.325325325…
999x = 325
Finally, solving for x gives
x = 325/999
When 12 is added to half the sum of a number and 3 the result is 28. What is the number?
Answer:
29
Step-by-step explanation:
13) Rylee had a negative balance of $23 in her bank
account. Her cell phone bill charged this month's balance
of $56. What is Rylee's new balance?
Answer:
-$79
Step-by-step explanation:
If i read that correctly, Rylee had -$23 in her account.
Then, she was charged $56, meaning we have to subtract $56 from -$23. When we do -23 - 56, we get -79. Meaning, Rylee now has a balance of -$79.
Answer:
Step-by-step explanation:
The original price of Rylee’s groceries was $23.50. This money is leaving her bank account, so represent the amount with a negative sign:
-$23.50.
Rylee got a 20% discount on her purchase. In other words, she got 20% of her money back. The expression that represents the net change in her bank account is
-$23.50 – (-$23.50 × 0.2).
Further simplify the expression by factoring -$23.50 from both terms:
-$23.50 – (-$23.50 × 0.2)
=
-$23.50(1 – 0.2)
=
-$23.50(0.8).
Three times a number w is less than 18. how would u type thi s
Which property is illustrated by the following?
If 2(x+y)=z, then 2x+2y=z
Which equation can be solved for x in the following diagram?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
opposite angles are equal
Frito lay mix variety in pack 28 bags for 9.88 cost per bag
Answer:
Each bag costs 0.35 cents
Step-by-step explanation:
divide 9.88 by 28 and that gives you the total for each bag of chips
Given the equation y = mx + b, calculate the unknown variable if y = 50, m = 10, and b = 25
what is the value of 7(10-2^3)+8/2
Answer:
18
Step-by-step explanation:
Answer:
7(10−[tex]2^{3}[/tex])+ [tex]\frac{8}{2}[/tex]
=18
Step-by-step explanation:
7(10−[tex]2^{3}[/tex])+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=7(10−8)+ [tex]\frac{8}{2}[/tex]
=(7)(2)+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=14+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=14+4
=18
What are the name of these angles? Are
they congruent or supplementary?
I need help with #47 to #50 ASAP…. Please help me with it
Step-by-step explanation:
a triangular number n is the sum of all natural numbers <= n.
t1 = 1
t2 = 1+2 = 3
t3 = 1+2+3 = 6
t4 = 1+2+3+4 = 10
...
so,
tn = tn-1 + n
47.
1×8 + 1 = 9 is a square number.
3×8 + 1 = 25 is a square number
6×8 + 1 = 49 is a square number
10×8 + 1 = 81 is a square number
48.
1/3 = 0 remainder 1
3/3 = 1 remainder 0
6/3 = 2 remainder 0
10/3 = 3 remainder 1
15/3 = 5 remainder 0
21/3 = 7 remainder 0
28/3 = 9 remainder 1
so, there seems to be a pattern 1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 ...
49.
1/4 = 0 remainder 1
4/4 = 1 remainder 0
9/4 = 2 remainder 1
16/4 = 4 remainder 0
25/4 = 6 remainder 1
36/4 = 9 remainder 0
49/4 = 12 remainder 1
so, there seems to be a pattern 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 ...
50.
polygonal numbers is the real name for this.
the formula for dimensions = 5 is
(3n² − n)/2
for dimensions = 6 it is
2n² - n
so, dimensions=5 (and therefore dividing also by 5) we get the remainders
1/5 = 0 remainder 1
5/5 = 1 remainder 0
12/5 = 2 remainder 2
22/5 = 4 remainder 2
35/5 = 7 remainder 0
51/5 = 10 remainder 1
70/5 = 14 remainder 0
92/5 = 18 remainder 2
117/5 = 23 remainder 2
145/5 = 29 remainder 0
here the pattern is 1 0 2 2 0 1 0 2 2 0 1 0 2 2 0 ...
dimensions=6 (and therefore dividing also by 6) we get the remainders
1/6 = 0 remainder 1
6/6 = 1 remainder 0
15/6 = 2 remainder 3
28/6 = 4 remainder 4
45/6 = 7 remainder 3
66/6 = 11 remainder 0
91/6 = 15 remainder 1
120/6 = 20 remainder 0
153/6 = 25 remainder 3
190/6 = 31 remainder 4
231/6 = 38 remainder 3
276/6 = 46 remainder 0
325/6 = 54 remainder 1
here the pattern is 1 0 3 4 3 0 1 0 3 4 3 0 1 0 3 4 3 0 ...
Larry has 2.8 yards of cable and needs 0.35 yard for each house. How many house does he have enough for?
Answer:
8 houses
Step-by-step explanation:
2.8/0.35 = 8
Answer:
8
Step-by-step explanation: 2.8/0.35= 8
What is the equation of the line that passes through the point (2, -4) and has a
slope of 2
Answer:
y = 2x - 8 OR 4 - 2x = -4 - y
Step-by-step explanation:
Use the point-slope form m(x₁-x₂) = (y₁-y₂); m means slope
plug in your numbers:
2(2-x₂) = (-4-y₂)
4 - 2x = -4 - y
or to put it into Y=mx + b:
y = 2x + 8
If LM=22 and MN=15,find LN
Answer:
37
Step-by-step explanation:
LMN is one big line
LM=22
LM=15
LN=22+15=37
Answer:
LN = LM + MN = 37
Step-by-step explanation:
L————————-M———————-N
22. 15
L————————-37———————-N
i need help with 4=2/3(2x-9
Answer:
x=15/2
Hope it helps :)
Answer:
x = 7.5
Step-by-step explanation:
4 = 2/3 (2x - 9)
4 = 4/3x - 6
4 + 6 = 4/3x - 6 + 6
10 = 4/3x
10 x 3/4 = x
x = 7.5
Pls help I’m confused
The scale of a map is 1
inch : 10 miles.
If a road is 3%2 inches on
the map, what is the
actual length of the
road? If a pond is 15
miles long, what is the
length of the pond on
the map?
1 inch= 10 miles
1 inch * 1 inch = 1 in^2 = 10 miles * 10 miles = 100 miles^2
so
1 in^2 is 100 mi^
10 feet deep and 1 mile length
We know that on each side of the street it is 10 feet deep and 1 mile long, which 1 mile = 5280 feet. So, lets get the area first .
what is the distributive property for 72 +12
Answer:
4
Step-by-step explanation:
44. Consider all rectangles with an area of 182 square feet. Letzbe the length of ene side of such a
rectangle
a) Express the perimeter as a function of
b) Use the graphing calculator to find the dimensions of the rectangle that
has the least perimeter. What is the least perimeter?
Answer:
Image result for 44. Consider all rectangles with an area of 182 square feet. Let's Be the length of one side of such a rectangle a) Express the perimeter as a function of b) Use the graphing calculator to find the dimensions of the rectangle that has the least perimeter. What is the least perimeter?
Divide the area of the rectangle by the width in order to find the length of 14 feet. The perimeter is the sum of the side lengths, which in this case is 14 feet + 4 feet +14 feet + 4 feet, or 36 feet.
What is an equation of the line that passes through the points (1, 8) and (-1, -2)
Answer:
Step-by-step explanation:
(1,8) (-1,-2)
Slope: (-2-8)/(-1-1) = -10/-2 = 5
y -8 = 5 (x - 1)
y - 8 = 5x - 5
y = 5x +3
25 POINTS
Which translation vectors could have been used for the pair of figures?
select EACH correct answer
Answer:
The translation vector can be drawn on the coordinate grid or written as
\vec{v}=\langle a,b\rangle
v
=⟨a,b⟩
. For example, a translation vector that moves a figure
3
3
units right and
2
2
units down can be represented mathematically as
\vec{v}=\langle3,-2\rangle
v
=⟨3,−2⟩
, or graphically as
It doesn’t matter where the vector is positioned in the plane. In this figure, the vector starts at
(1,1)
(1,1)
and ends at
(4,-1)
(4,−1)
. But the initial point and terminal point of the vector are irrelevant. What matters is the length of the vector and the direction in which it points, so all you have to look at is how many units the vector moves in the
y
y
-direction and how many units the vector moves in the
x
x
-direction.