what is the zero turn for the arithmetic sequence 128,96,64,32
You are falling by [tex]32[/tex],
[tex]128, 128 - 32, 128 - 32\cdot2,\dots[/tex]
In general your sequence is defined as,
[tex]a_n=128-32\cdot n[/tex] where [tex]0\leq n \lt\infty[/tex].
The question is at which [tex]n[/tex] does the value [tex]a_n=0[/tex].
If you divide [tex]128[/tex] with [tex]32[/tex] you get the number of steps needed to stuff [tex]128[/tex] with [tex]32[/tex], [tex]4[/tex].
If you plug in [tex]n=4[/tex], you get [tex]a_4=128-32\cdot4[/tex], since [tex]32\cdot4=128[/tex] you get [tex]a_4=0[/tex].
The zero turn of the arithmetic sequence is thus at [tex]n=4[/tex].
Hope this helps :)
43 + (-56) -78=
What is the steps to solve ?
PEMDAS- Parentheses, Exponents, Multiplication and Division (from left to right), Addition and Subtraction (from left to right).
Answer= -91
In the following expression, both A and B are variables that can take positive values.
A+2/B
Which of these actions will cause the expression's value to increase?
Choose 2 Answers
A.
Keeping A constant and increasing B
B.
Keeping A constant and decreasing B
C.
Increasing A and keeping B constant
D.
Decreasing A and keeping B constant
I think the answer is A and C!
Answer:
B) Keeping A constant and decreasing B
C) Increasing A and keeping B constant
Step-by-step explanation:
I did it on Khan Academy :)
A group of friends in Chicago watched a televised bullfight. They ordered 3 pizzas ($15 each), 15 drinks ($1.50 each), and 6 large nachos ($5.80 each). After adding 5% and a 20% tip to the total, what did they pay for the food? (The tip is 20% of the total before the tax is added) around the answer to the nearest while cent
Answer:
$127.875
Step-by-step explanation:
cost of 3 pizzas= $15*3
cost of 3 pizzas=$45
cost of 15 drinks=$1.50*15
cost of 15 drinks=$22.5
cost of 6 nachos=$5.80*6
cost of 6 nachos=$34.8
Total cost = pizza cost+ drinks+nachos
total cost=$45+$22.5+$34.8
total cost=$102.3
Now ,
Tip cost=$102.3*20%
=$20.46
tex cost=$102.3*5%
=$5.115
Bill which all friends pay=total cost+ tip cost+tex cost
= $102.3+$20.46+$5.115
=$127.875
What are the coordinates of the midpoint
of the segment joining the points
A(-3,-1) and B(4,2)?
Midpoint = (***
x1 + x2 Y1 +92
2 2.
O (2,-4)
(-1.0.5)
O (1.-2)
(0.5, -1)
Answer:
(0.5, -1)
Step-by-step explanation:
Find the differential of the function w=x^(4)sin(y^(4)z^3)
Step-by-step explanation:
[tex]w = x^4\sin(y^4z^3)[/tex]
The differential [tex]dw[/tex] is
[tex]dw = 4x^3\sin(y^4z^3)dx [/tex]
[tex]\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:+ x^4\cos(y^4z^3)(4y^3z^3)dy [/tex]
[tex]\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:+ x^4\cos(y^4z^3)(3y^4z^2)dz[/tex]
√5 • -4√20
PLEASE SHOW STEP BY STEP ON HOW YOU SOLVED THE EQUATION
Answer:
-40
Step-by-step explanation:
[tex] \sqrt{5} \times - 4 \sqrt{20} [/tex]
Multiplication is commutative.
[tex] - 4 \sqrt{20} \times \sqrt{5} [/tex]
Apply Profuct Rule
[tex] - 4 \sqrt{100} [/tex]
Simplify sqr root of 100
[tex] - 4 \times 10 = - 40[/tex]
Hi ;-)
√5 · (-4√20) = -4√(5 · 20) =
= -4√100 = -4 · 10 = -40
Alguien me ayuda con esto?
Answer:
x=10
Step-by-step explanation:
10 a 8 son dos, entonces 14 ax es 4
Answer:
La explicación sería:
//////////////////////////
=> 9 * 2 + 4/2 = 20
=> 18 +2 =20
=> 20 =20
//////////////////////////
=> 5*2 + 8/2 = 14
=> 10 +4 =14
=> 14 =14
//////////////////////////
=> 3*2 + 10/2 = x
=> 6 + 5 = x
=> 11 = x
Jerimiah can type 300 words in 1/5 of an hour. How many words can he type in 2/3 of an hour
Answer:
Answer:
If: 153 words = 3 minutes :
Then: 1 minute = 153 3 = 51 words
10 minutes is:
10 × 51 = 510
Ben can type 510 words in 10 minutes
How do Curves A and B compare to each other with respect to f and f ′?
The answer cannot be determined.
f: Curve B, f ′: Curve A
f: Curve A, f ′: Curve B
Neither Curve A nor Curve B are derivatives of each other.
It's likely that curve A is f and curve B is f '.
The points where curve B crosses the horizontal axis correspond to the extrema of curve A at around 0 and 0.45, and the extremum of curve B corresponds to the inflection point of curve A at around 0.2. These observations are consistent with the first and second derivative tests.
If f(x)= 2|x|+3x, then the value of f(-1) is
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
f(-1) = 2|-1| + 3(-1)
|-1| = 1
=> f(-1) = 2(1) - 3
=> f(-1) = 2 - 3
=> f(-1) = -1
Solve the following inequality: |x – 4|> 6
Answer:
x>10 or x< -2
Step-by-step explanation:
There are two solutions, one positive and one negative, remembering to flip the inequality for the negative
x-4 >6 or x-4 < -6
Add 4 to each side
x-4+4 > 6+4 or x-4+4 < -6+4
x>10 or x< -2
Similarity and Congruence
Two figures are said to be SIMILAR if they are the same shape. In more mathematical language, two figures are similar if their corresponding angles are congruent, and the ratios of the lengths of their corresponding sides are equal. This common ratio is called the scale factor.
Each pair of figures is similar. Find the value of the missing side (x).
9514 1404 393
Answer:
3 in
Step-by-step explanation:
Ratios of corresponding sides are equal, so we have the proportion ...
x/(5 in) = (6 in)/(10 in)
x = (5 in)(6/10) = 3 in
The missing side (x) is 3 in.
PLEASEEE HELP I AM GIVING BRAINLIEST PLSSS
Answer:
Step-by-step explanation:
A perpendicular bisector runs through the middle of a line segment and splits into
Answer:
B two congruent pieces
Step-by-step explanation:
Perpendicular means at a 90 degree angle
bisector means it divides in it half, into two equal pieces
7/9+6/8+6/3=
I really need the answer
Answer:
[tex]\frac{1}{30}[/tex]
Step-by-step explanation:
Take it in steps. First, find 7/9+6. Then we'll find 8+6/3, and, finally, we'll divide the two answers.
1:
7/9+6 = 7/15
2:
8+6/3 = 14/3
3:
[tex]\frac{\frac{7}{15}}{\frac{14}{3}}[/tex] or [tex]\frac{7/15}{14/3}[/tex]
Then take that in chunks: 7/14 and 15/3.
7/14 = 1/2
15/3 = 5/1
Use those to rewrite it as [tex]\frac{1/5}{2/3}[/tex].
1/5 = .2
2/3 ≈ .6667 so we'll keep writing it as 2/3
[tex]\frac{\frac{.2}{2}}{3}[/tex]
.2/2 = .1, so:
[tex]\frac{.1}{3}[/tex] = [tex]\frac{1}{30}[/tex]
Help with this please now
Answer:
ok dude
Step-by-step explanation:
Wʜᴇʀᴇ ɪs ǫᴜᴇsᴛɪᴏɴ?
Answer:
what help l don't understand please sorry I didn't help you explain your problem l will help you
14. The cost of 10 dozen of caps is Rs.800. How many caps can bebought for Rs.200.
Answer:
Step-by-step explanation:
10 dozen is equal to 120 so ratio is 800/120 or 80/12
same ration on the other side but 200/x.Cross multiply and u get 3
Find the linear function f if f^-1(2)=-1 and f^-1 (-9)=3
Answer:
[tex]\displaystyle f(x) = -\frac{11}{4}(x + 1) + 2[/tex]
Step-by-step explanation:
We want to find the linear function given that:
[tex]f^{-1}(2) = -1\text{ and } f^{-1} (-9) = 3[/tex]
Recall that by the definition of inverse functions:
[tex]\displaystyle \text{If } f(a) = b\text{ then } f^{-1}(b) = a[/tex]
In other words, f(-1) = 2 and f(3) = -9.
This yields two points: (-1, 2) and (3, -9).
Find the slope of the linear function:
[tex]\displaystyle m = \frac{\Delta y}{\Delta x} = \frac{(-9) - (2)}{(3) -(-1)} = -\frac{11}{4}[/tex]
From point-slope form:
[tex]\displaystyle y - (2) = -\frac{11}{4}( x- (-1))[/tex]
Hence:
[tex]\displaystyle f(x) = -\frac{11}{4}(x + 1) + 2[/tex]
We can simplify if desired:
[tex]\displaystyle f(x) = -\frac{11}{4}x -\frac{3}{4}[/tex]
What the answer I don’t get Mary at all
Answer:
1
Step-by-step explanation:
By order of operations, we first evaluate the parentheses, which is 2 * 1 = 2. We then evaluate the brackets, which are 3 / 2 = [tex]\frac{3}{2}[/tex]. Finally, [tex]\frac{3}{2}[/tex] * [tex]\frac{2}{3}[/tex] = [tex]\frac{6}{6}[/tex] or 1.
What is the coordinate of point A?
Answer:
The coordinates of a point are a pair of numbers that define its exact location on a two-dimensional plane.
Hope it is helpfully.Plsssssssssssss help me
I need help with math please here is a photo
Two jets leave an airbase at the same time and travel in opposite directions, One jet travels 71mi/h faster than the other. If two jets are 7014 miles apart after 6 hours what is the speed of each jet?
jet1 = 549 mi/h
jet2 = 620 mi/h
x= jet1
x + 71 = jet2
6 hours
6 * x
6 * x + 71
6x + 6x + 426 = 7014
12x = 7014 - 426
12x = 6588
x = 6588/12
x= 549
x + 71 = 620
wyzant
If X= 9 and Y = 3, what is XY
Answer:
The most basic question I have ever seen lol
XY = 9*3 = 27
On the first day of December, 34,789 people went to the mall. On the second day 63,587 people went to the mall. How many people went to the mall over the two days
Answer:
98376
Step-by-step explanation:
Use the diagram to the right.
If AD = 17 and AC = 2y - 6, find the value of y. Then find AC
and DC.
Step-by-step explanation:
if AD =17,then Dc is also 17 because from the diagram,it is given that AD=DC.
And because AD and DC are equal,it means AC = AD +DC,therefore AC = 17+17,AC =34
AC=2y-6
therefore
34=2y-6
28=2y and y=14
Answer:
Step-by-step explanation:
If f(x) = 4 – x2 and g(x) = 6x, which expression is equivalent to (g – f)(3)?
Answer:
6(3) - 4 - 3²
Step-by-step explanation:
(g - f) = 6x - (4 - 2x²)
= 6x - 4 - 2x²
and when we replace x with 3 ,it will be
6(3) - 4 - 3²
hope this helps
Answer:
Basically what the person on top of me said
Step-by-step explanation:
Got it right !
Need help!!!!
Will earns $6.50 per hour and time-an-a-half for all hours over 40.
Find his weekly pay if he worked 47 hours.
a. $305.50
b. $328.25
c. $269.75
d. $68.25
Answer:
b
Step-by-step explanation:
PLSSSS HELPPPPPPPPPPPPP
Answer:
PB = 25Step-by-step explanation:
P ___15cm______T____10cm______B
As shown above,
PB is a line segment and point T in it forming - PT = 15 and TB = 10
So,
PB = PT + TB
= 15 + 10
= 25 (Ans)