Answer:
y=-2x+3
Step-by-step explanation:
Prove this identify : 2 cos^2 (45°-A ) = 1 +sin 2 A
Find the positive difference between 76 and -28
Answer:
48
Step-by-step explanation:
Question: 76+ (-28)
1. Subtract because a positive and a negative added together would make you have to subtract
76-28=48
8(y - 5 ) is equivalent to which following?
Answer:
8y-40
Step-by-step explanation:
First you expand the brackets
8 x y - 8 x 5
= 8y - 40
What is the probability that one randomly selected physician is 35-44 years old?
Answer:
28%
Step-by-step explanation:
Hjhbvcghbbbvvu88i
Anyone know this? Thanks
Answer:
20
Anything to the power of one equal its number itself.
Alexander earns $11.50 per hour working at the nearby grocery store last week Alexander worked for 13 1/2 hours how much money did Alexander earn last week round your answer to the nearest penny.
Answer:mzxm m mccaca
Step-by-step explanation:s,cscbsmc msc cmca
The ratio of students to adults on a field trip is 7 to 1. Which table correctly represents this ratio?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!
Isabella solved the following equation:
4x − 2x + 8 = 6(x + 4)
Which step has an incorrect justification?
Answer: step 3
Step-by-step explanation: that is supposed to be subtraction i am 99.9% sure
Help please iieieieieieieieieie
Answer:
THE LENGTH OF SIDE=14cm
As,
Hypotenuse ²=Base²+Perpendicular ²
H²=13²+5²
H²=169+25
H²=196
H=14
The perimeter of a rectangle must be no greater than 62 meters. The width must be 12
meters. Find the greatest possible value for the length of the rectangle.
43 meters
50 meters
74 meters
O 19 meters
Answer:
xinloitoikogiaiduoc
Step-by-step explanti
Which planets would you MOST LIKELY be able to see in the night sky without a telescope?
A)
Venus and Saturn
B)
Uranus and Jupiter
Neptune and Saturn
D)
Mercury and Neptune
Answer:
There are 5 planets visible without a telescope, Mercury, Venus, Mars, Jupiter, and Saturn (6 if you include Uranus for those with sharp eyes!). All of them plus Neptune move within 7 degrees of the ecliptic.
Venus. After the Moon, Venus is the brightest natural object in the night sky. It is both the Earth's closest neighbor in our Solar System and the planet most similar to Earth in size, gravity, and composition. We can't see the surface of Venus from Earth, because it is covered with thick clouds.
Step-by-step explanation:
https://www.astronomynotes.com/nakedeye/s15.htm#:~:text=There%20are%205%20planets%20visible,7%20degrees%20of%20the%20ecliptic.
https://www.farmersalmanac.com/visible-planets-guide
So I think it is A sorry if I am wrong.
Answer:
C. Neptune and Saturn
Explanation:
Neptune and Saturn are both considered 'giant planets'. Therefore, these planets are most likely to be visible from earth.
hope this helps!
a boy travelled a distance of 10 km in 2 minutes calculate the speed of that boy
Step-by-step explanation:
(i hope this helps)
speed=distance/time taken
3D
h
1 A weather balloon took temperature readings
at vanous heights in the lower atmosphere.
Balloons at lower altitudes had higher
temperature readings. Which list shows
balloons in order of increasing altitude?
m
W
D
A 10.8°, 30.1". 55.49, 68.90, 71.20
B 42. 1º. 40.5º. 39. 70. 34.49. 30.00
C 30.00. 50.00 40.09. 60.09.2008
D 52 533 518 5 3 4
A
c
D
In this situation, As we rise to higher attires, the temperature lowers therefore, only Option B [42. 1º. 40.5º. 39. 70. 34.49. 30.00] follows that requirement.
Now show why there are other possibilities wrong
Option A increases with the altitude, which violets the particular condition.Option C again increases at this temperature as the altitude increases and abruptly falls to 20, which is not our condition.option D up to 51.8 sounds excellent, however, this is achievable as is our given situation but the temperature goes to 59.3, therefore, this option is also refused.Learn more:
brainly.com/question/16970622
4) For babysitting Jack was given $19. Now
he has $39. How much money did he
have before?
A) $58
B) $20
C) $1 D) $1.05
Step-by-step explanation:
If he got $19 from babysitting and now he have $39.
So,
=$39-$19
=$20ans
I hope it will help you
Find the simple interest.
Principal
Rate
Time
$6000
20%
4 1/2 years
Answer:
$5,400. 20% of 6,000 = 1,200. 1,200 * 4 1/2 (4.5) = $5,400 (bonus: 6,000 + 5,400 = $11,400) hope this helps
Step-by-step explanation:
- Zombie
A
B
6
D
C
E
F
5. What is the area of quadrilateral DCFE?
(A) 14
(B) 18
(C) 24
(D) 32
(E 36
Answer:
m<DEF = 47°
Step-by-step explanation:
Given:
m(DEF) = 266°
Required:
m<DEF
Solution:
m<DCF = ½(m(DEF)) (Inscribed angle theorem)
Substitute
m<DCF = ½(266°)
m<DCF = 133°
Opposite angles in an inscribed quadrilateral are supplementary.
Therefore,
m<DEF = 180° - m<DCF
m<DEF = 180° - 133°
m<DEF = 47°
which of the following rational functions is graphed below?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
I did this already lol
5) Emily woks Monday through Friday at a rate of $16.12 per hour. She takes a 1-hour lunch break. If she
clocks in each day at 6:15 A.M. and leaves at 4:15 P.M., what is her total pay for the week? (show your
work)
Answer: $725.40
Step-by-step explanation:
6:15A.M. - 4:15 P.M. = 10 hours - 1 hour lunch = 9 hours/day
$16.12hr*9 hours = $145.08 per day
Monday thru Friday = 5 days
$145.08 * 5 = $725.40 per week
unit rate 18 people in 3 vans
Answer:
6:1
Step-by-step explanation:
6 people per van
Answer:
6:1
Step-by-step explanation:
Find the equation of this line
Step-by-step explanation:
y = - 2/5 x + 1
____________
Answer:
y = -2/5x + 1
Step-by-step explanation:
slope = rise/run
The line goes down two and five right.
The line crosses the y-intercept at 1.
the floor of a room is 12 m long and 6 m wide the floor of this room is to be fitted with tiles of dimension 10 cm x 2 cm what will the total expense in Rupees if the cost of tiling is 5 atile
Step-by-step explanation:
the price is 5 per tile ?
the area of the rectangular room is
12×6 = 72 m²
each m² has 100×100 = 10000 cm²
so, we have for the total area in cm²
72 × 10000 = 720000 cm²
one tile has 10×2 = 20 cm²
so, how many tiles will we need ?
720000 / 20 = 72000 / 2 = 36000 tiles.
so, if truly 1 tile costs 5 Rupees, then we have
36000 × 5 = 180000 Rupees as total costs.
Step-by-step explanation:
1 m = 100 cm
12 m = 1200 cm
6 m = 600 cm
Area of room = l × w
Area = 1200 × 600
Area = 720000 cm²
Area of tile = l × w
Area = 10 × 2
Area = 20 cm²
Total tile = 720000/20 = 72000/2 = 36000
Cost = 36,000 × 5
Cost = $ 180000
A square pool has an area of 169ft^2 . What is the side length of the pool?
Area of a square is side ^2
To find the length of the side using area find the square root of the area.
Side length = sqrt(169)
Side length = 13 feet
Answer:
13 ft
Step-by-step explanation:
The area of a pool is length × width (l × w) , but the length and width are the same so I'll use [tex]b[/tex] representing both length and width:
A = l × w
A = [tex]b^{2}[/tex]
Area of the pool is 169
169 = [tex]b^{2}[/tex]
[tex]b[/tex] = [tex]\sqrt{169}[/tex]
[tex]b[/tex] = 13
PLEASE HELP ASAP!!!
How do you know where to place the decimal point in the quotent when dividing a decimal by a whole number?
2.
You drop a ball from a height of 1.5 meters. Each curved path has 74% of the height of the previous path. a. Write a rule for the sequence using centimeters. The initial height is given by the term n = 1. b. What height will the ball be at the top of the sixth path?
A. A(n) = 150 • (0.74)^n–1 ; 33.29 cm
B. A(n) = 1.5 • (0.74)^n–1 ; 0.33 cm
C. A(n) = 150 • (74)^n–1 ; 332,850,993,600 cm
D. A(n) = 0.74 • (1.5)^n–1 ; 5.62 cm
Answer:
A. A(n) = 150 • (0.74)^n–1 ; 33.29 cm
Step-by-step explanation:
This is a geometric sequence.
a%5B1%5D=1.5m=150cm, r=0.74
The formula is
a%5Bn%5D=a%5B1%5Dr%5E%28n-1%29
Just substitute a1 = 150cm and r = 0.74
a%5Bn%5D=150%280.74%29%5E%28n-1%29
That's the rule.
For the second part, substitute n = 6
cm.
Evaluate each expression if a = -1 and b = 6: a + b ab
Answer:
[tex]a + b = - 1 + 6 = 5 \\ a \times b = 6 \times ( - 1) = - 6[/tex]
[tex] \huge \boxed{\mathfrak{Question} \downarrow}[/tex]
Evaluate each expression if a = -1 and b = 6:
a + b ab[tex] \large \boxed{\mathfrak{Answer \: with \: Explanation} \downarrow}[/tex]
(1) a + b = ?
Given, a = - 1 & b = 6. So, a + b = ?[tex] \sf \: a + b = ? \\ \\ \sf \: Substitute \: the \: values \: of \: a \: and \: b \\ \\ \sf a + b \\ \sf \dashrightarrow( - 1) + (6) \\ = \large \boxed{\mathfrak{ 5}}[/tex]
__________________
(2) ab = ?
Given, a = - 1 & b = 6So, ab = ?[tex] \sf \: ab \: = ? \\ \\ \sf \: Substitute \: the \: values \: of \: a \: and \: b \\ \\ \sf \: ab \\ \dashrightarrow \sf( - 1)(6) \\ \dashrightarrow \sf- 1 \times 6 \\ = \boxed{\mathfrak{ \bold- 6}}[/tex]
Graph the line with slope 3/2
and y-intercept - 7.
Answer:
14=3x-2y
[tex]y = m x+ c \\ y = \frac{3}{2} x - 7 \\ y = \frac{3x - 14}{2} \\ 2y = 3x - 14 \\ 14 = 3x - 2y \\ therefore \\ 14 = 3x - 2y \: is \: the \: required \: eqution \: of \: the \: line[/tex]
it can be wrong also
please help!!! asap!! i don’t know the answer and i have limited time!!
Answer:
The choose 2.
[tex]g(f(x)) = \frac{2}{(4x - 3) + 6} \\ \\ = \frac{2}{4x + 3} [/tex]
Find the measure of Zx in the figure.
Answer:
130 degrees
Step-by-step explanation:
Add 90 and 40
How to solve 1.025x = 11.55
Let's find the value of x,
→ 1.025x = 11.55
→ x = 11.55/1.025
→ x = 11.2682926829
→ [x = 11.27]
So, 11.27 is the solution.
The ratio of the number of adults to the number of students on a field trip has to be 2:11. Last year there was 504 more students on a field trip. If the school is expecting the same attendance this year, how many adults have to attend the field trip?
Answer:
112 adults
Step-by-step explanation:
2x+504=11x
11x-2x=504
9x=504
x=56
The ratio is 2:11 so we multiply 56 by 2 and 11. The 2 represents the Adults and the 11 represents the students.
56*2=112 adults
56*11 = 616 students
Just to double check if you do 616-112 it is exactly 504, Therefore the amount of adults is 112.
Have a great day!