Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
[tex]x + 4 \div 8 = 30 \div 4[/tex]
[tex]x + 0.5 = 7.5[/tex]
[tex]x = 7.5 - 0.5[/tex]
[tex]x = 7[/tex]
Answer:
56
Step-by-step explanation:
x+4=30*2
x=60-4
x=56
I can't figure this out, would appreciate help.
[tex]\huge\mathsf\blue{Answer}:-[/tex]
hey mate,
Option c is correct , because
[tex] \sqrt{2} + \sqrt{2} = \sqrt{4} \\ \sqrt{2 \times 2} = 2[/tex]
2 is rational number
plz mark me as brainliestAnswer:
8.
Step-by-step explanation:
If the given rational number is 2 , we add 8:
2 + 8 = 10
10 is rational.
Show work please I need help asap
Answer:
12. -11
13. 2
Step-by-step explanation:
12. First recall the order of operations (BEDMAS): Brackets, Exponents, Division, Multiplication, Addition, Subtraction
For question 12 there is a division and its priority is before other operations in the equation so you must divide 16/-2 first which gives you -8.
From there because addition and subtraction is on the same level of order, you would do the question straight as it is shown (but replace 16/-2 with -8.
Your new equation is -10-8+7 = -11
13. follow the same as above using BEDMAS. It may help to look at it with additional brackets: ((-68)/(-4)) + ((5 x (-3))
keep in mind there’s an addition between the twoDivision and multiplication is on the same level in BEDMAS so first divide -68/-4 = 17
Second multiply 5 x -3 = -15
Now you can combine the two answers using addition: 17 + (-15) = 2
HELP WITH THIS PLZ!!
Answer:
G
Step-by-step explanation:
A & E connect, so just find the point that connects and makes the same directional line with C, which is G.
is -15 a whole number integer or rational?
Answer:
integer
Step-by-step explanation:
Choose the function whose graph is given by:
у
AAAAA
ht
O A. y= cos(2x)
O B. y= cos()
O c. y = cos(4x)
O D. y= cos(54)
SUBMIT
Please help
Answer:
D cos (1/2 x )
Step-by-step explanation:
y = cos (x/2)
because from the graph x = 2pie
= cos pie = -1
The function whose graph is given by; cos (1/2 x )
What is graph?A graph contains data of which input maps to which output.
Analysis of this leads to the relations which were used to make it.
For example, if the graph of a function is rising upwards after a certain value of x, the function must be having increasingly output for inputs greater than that value of x.
If the function crosses x axis at some point, then for some polynomial functions, we have those as roots of the polynomial.
The function that we are given graphed has the point (0,1), this means whichever function f(x) it represents f(0) = 1.
Now, only the cosine function has the property that cos(π) = -1, thus
y = cos (x/2)
because from the graph x = 2π
The function whose graph is given by; cos (1/2 x )
Learn more about finding the graphed function here:
https://brainly.com/question/27330212
#SPJ2
The ratio for mixing mortar using sand, lime and cement is 3:2:1.
How many parts of each do you need to mix 42 parts in total?
sand
101
lime
cement
Answer:
Sand: 21 parts.
Lime : 14 parts.
Cement: 7 parts.
Step-by-step explanation:
The number of parts is 3 + 2 + 1 = 6.
So for 42 parts we need:
Sand: 3/6 * 42 = 1/2 * 42 = 21.
Lime: 2/6 * 42 = 1/3 * 42 = 14,
Cement: 1/6 * 42 = 7.
Evaluate the expression x²+yz for x=-3, y=5, and z=2
Answer:
19
Step-by-step explanation:
- To evaluate this expression, we simply have to substitute the variables for their values.
x²+yz
(-3)² + (5)(2)
9 + 10
= 19
Steve bought two plain pages in 1/4 of a pepperoni pizza and I'll how much pizza did he buy
Answer:
he buys 2 pizzas
Step-by-step explanation:
hope it helps you
please mark me brainliest
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
x = 55
Step-by-step explanation:
To find the value of x
3x - 35 = 130 (vertically opposite angles are equal)
3x = 130 +35
3x = 165
x = 165/3
x = 55
Answer:
x= 55
Step-by-step explanation:
3x-35=130
3x=130+35
3x= 165
x=165/3
x=55
I hope I helped you^_^
PLEASE HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
choose B
Step-by-step explanation:
so6e6e6ps7psp6sp6w6al6sl6a
My neighbor has two cats and both cats have yellow eyes.
Therefore when two cats live together, they will both have yellow eyes.
The given conclusion uses inductive reasoning because it is based on which of the following?
A two observations
B using previously-proven theorems to show that two cats living together will have yellow eyes.
C showing that all cats with yellow eyes live together
D many observations
A: two observations.
The rest would prove for definite but due to the lack of observations (one case, two observation) this allows us to disprove (most likely) this conclusion.
-5 plus triple a number is no more than sixteen
Answer:
-5 + 3n < 16
Step-by-step explanation:
Answer:
-5+3x<16
Step-by-step explanation:
The average walking speed of a person is 4.8 kilometer per hour . Estimate the number of kilometer you could walk in 3 hours
Answer:
14.4 kilometers, not an estimate tho
What is the equation of the line
Answer:
y=-6/7x-3
Step-by-step explanation:
On a graph, I plotted (7,-9) and the used the slope given but it was very off. On the slope -6/7x one of the plots is (7,-6). From the two lines, just go down 3 times and you would reach your plot again. What I mean is, do -6- 3=-9 so the answer is '- 6/7x-3. I used demos graphing calculator & calculator to make sure that my answer was 100% correct. You can use it too if you don't wan to use graph paper.
Hope this helps and comment or send a private message if you need help.
Find the mean absolute deviation (mad) for this data. (remember to show your 4 steps) 88, 72, 85, 76
Answer:
Step-by-step explanation:
mean=(88+72+85+76)/4=321/4=80.25
x |x-mean|
88 7.75 (88-80.25)
72 8.25 (80.25-72)
85 4.75 (85-80.25)
76 4.25 (80.25-76)
--------
25.00
______
mean absolute deviation=25/4=6.25
Help thank you
Which ordered pair is a solution to the system of inequalities?
{y>−2x+y<4
(−3, 5)
(0, 4)
(−2, −3)
(1, 3)
Answer:
(1,3)
Step-by-step explanation:
3 > -2(1)+ 3 < 4
3 > -2 + 3 < 4
3 > 1 < 4
which numbers are solutions to the equation 30=x2? select all that apply
Answer:
one,tow,four
Step-by-step explanation:
what times tow equels thirty use that answer to help
Help meeeeee T-T this is DUE today
I WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
To convert fahrenheit to celsius subtract 32 from the fahrenheit number and then multiply it by 5/9!!
1. a. about -17.78 degrees celsius
work: 0-32 = -32 times 5/9
-32*5 = -160
-160/9 = about -17.78
b. 0 degrees celsius
work: 32-32 = 0
0*5/9 = 0
c. about 21.11 degrees celsius
work: 70-32 = 38
38*5/9 = about 21.11
d. 37 degrees celsius
work: 98.6-32 = 66.6
66.6*5/9 = 37
e. about 37.78 degrees celsius
work: 100-32 = 68
68*5/9 = about 37.78
f. 100 degrees celsius
work: 212-32 = 180
180*5/9 = 100
celsius to fahrenheit is that number times 9/5, then + 32
2. (all of these answers are in degrees FAHRENheit. Make sure to write that!)
a. 32
work: 0*9/5 = 0 and 0+32 = 32
b. 89.6
work: 32*9/5 = 57.6.
57.6+32 = 89.6
c. 158
work: 70*9/5 = 126. 126+32 is 158
d. 209.48
work: 98.6*9/5 = 177.48. 177.48+ 32= 209.48
e. 212
work: 100*9/5 = 180. 180 + 32 = 212
f. 413.6
212*9/5 = 381.6. 381.6+32 = 413.6
Step-by-step explanation:
Hope i was in time.
Help fast pls will do your question in exchange ( if you have it )
If x and 60 make a right angles find the size of x.
Answer:
38°
Step-by-step explanation:
hope this answer helps you
Find the measures of x and y
Step-by-step explanation:
x+45=180 [v.o.a]
x=180-45
.°.x=95
y+90=180°[v.o.a]
y=180-90
.°.y=90
What is the 9th term of the geometric sequence with this explicit formula?
an= 4.(-2)(n-1)
A. -64
B. 1024
C. -2048
D. -1024
Algebra 1
Answer: B: 1024
Step-by-step explanation:
[tex]a_n=4*(-2)^{n-1}\\\\a_9=4*(-2)^{9-1}\\\\=4*(-2)^8\\\\=4*256\\\\=1024\\\\Answer\ B\\[/tex]
three candidates sat for mathematics examination and their probabilities of passing are 4/5,3/5 and 2/5.find the probability that at least one passed?
hksjhuja kanhshke kkajbevbeks jjsbbwne k
A car travels at a constant speed of 20m/s.Work out the distance travelled [in meters] by the car after (a) 4seconds (b) 12seconds (c) 3mins (d) 2hrs
Answer:
This is quite an easy question u should try it yourself
Step-by-step explanation:
The formula is
V= d / t
Therefore the distance is
D = vt
So since they alredy gave u that v = 20m/s
Just put in the time, remember to change it to seconds
Please help i will give extra points
Answer:
78 - 78 + 14 = -14
92 degrees difference
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP 22 points
Answer:
Step-by-step explanation:
what u want to explain ?
Help me ASAP giving all good reviews
Answer:
34 people. (extremely sorry if this is wrong! please tell me if it is.)
Step-by-step explanation:
197 people were in the survey. First we can subtract 57 from 197 because 57 people dont like cats or dogs.
197-57 = 140
and to find the number of people that chose cats but not dogs, we subtract 106 from 140 which leaves us with 34 people.
Question 5 (5 points)
image
What's the range of this function graph?
Question 5 options:
A)
(–∞,2)
B)
[2,∞)
C)
(–2,∞)
D)
[–2,∞]
9514 1404 393
Answer:
B) [2,∞)
Step-by-step explanation:
The range is the vertical extent of the graph. Here, the minimum is 2, and it goes up from there. The range is ...
[2, ∞)
write 7 83/100 as a decimal number
Answer: 7.83
Step-by-step explanation:
83 over 100 is the same as 83 divided by 100. 83/100 = 0.83
7 + 0.83 = 7.83
Answer:
7.83
Step-by-step explanation:
7 is the whole number
83 is the number that goes to the right of the decimal point
the 100(denominator) shows which place value it should be in, in the decimals place.
Suppose Lisa places $6000 in an account that pays 18% interest compounded each year. Assume that no withdrawals are made from the account.
Follow the instructions below. Do not do any rounding.
(a) Find the amount in the account at the end of 1 year.
(b) Find the amount in the account at the end of 2 years.
Step-by-step explanation:
The formula for compounded interest is given by
[tex]A = P\left(1 + \dfrac{r}{n}\right)^{nt}[/tex]
where
A = amount of money after a time t
P = principal or initial amount of money
r = interest rate in decimal form
n = number of times money bnb is compounded per unit time
t = unit time
a) For this problem, P = $6000, n = 1 since the money is compounded once a year, t = 1 year and r = 0.18 so after one year, Lisa's money amounts to
[tex]A = (\$6000)\left(1 + \dfrac{0.18}{1}\right)= \$7,080[/tex]
b) After two years, the money is still compounded yearly so n = 1 but t = 2 years so Lisa's money amounts to
[tex]A = (\$6000)\left(1 + \dfrac{0.18}{1}\right)^{2} = \$8354.40[/tex]
Step-by-step explanation:
a)
Principal = $6000
Rate = 18%
Time = 1 year
A = P(1 + r/100)¹
A = 6000(1 + 18/100)
A = 6000(100 + 18/100)
A = 6000 × 118/100
A = 60 × 118
A = 7080
b)
Principal = $6000
Rate = 18%
Time = 2 years
A = P(1 + r/100)²
A = 6000(1 + 18/100)²
A = 6000(100 + 18/100)²
A = 6000(118/100)²
A = 6000 × 118/100 × 118/100
A = 6 × 118 × 118/10
A = 8354.4