Answer:
11
Step-by-step explanation:
You have to make a system of equations. So the first equation would be b=2m-4 (b is brother m is maggie). The next equation is 29=m+b (sum of their ages). Then you can use substitution so plug in 2m-4 for b in the second question. So it would be 29=m+2m-4. Simplify and solve for m and you get 11.
Proving functions are inverses of each other: are these inverses of each other band can you explain why or why not.
9514 1404 393
Answer:
a) J(K(x)) = x; K(J(x)) = x; functions are inverses
b) f(g(x)) = 8 -x; g(f(x)) = -x; functions are not inverses
c) f(x) = 4 -x; f^-1(x) = 4 -x. g(x) = x -4; g^-1(x) = x +4
Step-by-step explanation:
a) Substitute for the function argument in the usual way. If the functions are inverses, their composite is the identity function.
J(K(x)) = J(1/3x -2) = 3(1/3x -2) +6 = x -6 +6 = x . . . . functions are inverses
K(J(x)) = K(3x +6) = 1/3(3x +6) -2 = x +2 -2 = x . . . . functions are inverses
__
b) f(g(x)) = f(x -4) = 4 -(x -4) = 4 -x +4 = 8 -x . . . . functions are not inverses
g(f(x)) = g(4 -x) = (4 -x) -4 = -x . . . . functions are not inverses
__
c) To find the inverse function for y = f(x), solve x = f(y).
The inverse of f(x) = 4 -x is ...
x = f(y) = 4 -y
y = 4 -x . . . . . add y-x to both sides
f^-1(x) = 4 -x
and for g(x) = x -4, the inverse is ...
x = g(y) = y -4
x +4 = y
g^-1(x) = x +4
1/4(x-2)+4=12 can someone explain how to solve for x by steps?
¼(x - 2) + 4 = 12 / · 4
x - 2 + 16 = 48
x + 14 = 48
x = 48 - 14
x = 34
if 12z5 is a multiple of 3, where z is a digit. what might be the values of z?
Answer:
Playing with Numbers
∵ 31 z5 is divisible by 3. ∴ ( 9 + z) must be divisible by 3. since, z is a digit. ∴ Possible values of z are 0, 3, 6 or 9.
Four times the sum of twice a number and -3 is less than times that same number
the distance between the base of the tree and the base of the building is:
please
my guess is "15m" is it correct ?
Explanation:
Apply the pythagorean theorem to find the missing side.
[tex]a^2 + b^2 = c^2\\\\x^2 + 20^2 = 25^2\\\\x^2 + 400 = 625\\\\x^2 = 625-400\\\\x^2 = 225\\\\x = \sqrt{225}\\\\x = 15[/tex]
The horizontal leg of the right triangle is 15 meters long. This is the distance from the base of the tree to the base of the building.
Side note: This right triangle is based off the 3-4-5 right triangle. It has been scaled up by a factor of 5.
15) Darla's marching band needs money to travel to a competition. Band
members have raised $580. They need to raise a total of $1660. Write
and solve an equation to find how much more they need.
Step-by-step explanation:
$1660-$580= $1,080
Answer:
1660 minus 580
Step-by-step explanation:
they have already raised 580. so get 1660 is to subtract 1660 to 580
A population of hoofed mammals lived on the west Texas prairie. In one large herd of 800 animals: 100 bison, 400 antelope, 200 deer, and 100 are wild cattle. What are the percentages of each species in the population
Answer:
13%
Step-by-step explanation:
You need to buy a carpet that measures 7.5 yards long and 5 yards wide and costs $49.50 per square yard. How much will the carpet for the room cost?
Answer:
$1,856.25
Explanation:
To find the square yards, multiply length and width
7.5 * 5 = 37.5
Then, since each square yard costs $49.50, multiply the square yards and the cost
37.5 * 49.50 = 1,856.25
Thus the answer is $1,856.25
The carpet for the room will cost $1,856.25.
This is the product of the unit cost per square yard multiplied by the area of the room.
The area of the room is = 37.5 square yards (Length x Width)
Length of the room = 7.5 yards
Width of the room = 5 yards
Therefore, the total area of the room = 37.5 square yards (7.5 x 5)
Thus, the total area of the room is 37.5 square yards and since each square yard costs $49.50, the total cost for buying the carpet will cost $1,856.25 ($49.50 x 37.5).
Learn more about area of a space at https://brainly.com/question/16758524
Can someone please help ???
[tex]\begin{array}{l}\text{Let\ x\ be\ the\ third\ side,\ then,\ by\ Pitagoras}\\\\x^{2} +5^{2} =\left(\sqrt{61}\right)^{2}\\\\\Longrightarrow x^{2} =61-25\\\\\Longrightarrow x=\sqrt{36} =6\end{array}[/tex]
I need help! Really bad a math.
Answer:
-72
Step-by-step explanation:
Substitute -4 in the equation
h(-4) = -20 + 13(-4)
h(-4) = -20 + -52
h(-4) = -72
-72 is the final answer
Answer:
Step-by-step explanation:
You are giving away a lot of points. Usually 20 will attract our attention. I mean you put up 20 and we get 10. It's enough.
h(t) = - 20 + 13t
First of all you need to understand that h(t) is a y value. The t is the x value.So when you see something in h(t)s value that isn't t, that's what you put in the value for t on the right side. That's the key to the problem.In this case t is going to be - 4
h(-4) = -20 + 13(-4)
h(-4) = -20 - 52
h(=4) = -72
How do the perimeters of the rectangles compare?
Need Help!!!!!!!!!!!!!!Find the outer perimeter of this figure. Round your answer to the nearest hundredth.
Answer:
The perimeter of the figure is 14.71 ft
Step-by-step explanation:
The outer perimeter of the figure is the sum of the boundary dimensions.
The missing outer dimension is the length of the arc or half circumference.
Length of arc formula/half circumference = 1/2 πr = 1/2 x 3.14 x 3 ft = 4.71 ft
The other dimensions are 5ft and 5ft.
Therefore, the outer perimeter of the figure is:
4.71 ft + 5 ft + 5 ft = 14.71 ft
What is [tex]|x-6|[/tex] given that [tex]x \geq 6[/tex]
Answer:
[tex]\mid x-6 \mid \geq 0[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two options for x; it is either 6 or greater than 6:
If [tex]x=6\\[/tex], [tex]\mid x-6 \mid = \mid 6-6 \mid = \mid 0 \mid = 0\\[/tex].
If [tex]x > 6[/tex], [tex]\mid x-6 \mid > \mid 6-6 \mid[/tex] => [tex]\mid x-6 \mid > 0[/tex].
(for example, if [tex]x=7\\[/tex], [tex]\mid x-6 \mid = \mid 7-6 \mid = \mid 1 \mid = 1 > 0[/tex])
So, [tex]\mid x-6 \mid = 0[/tex] or [tex]\mid x-6 \mid > 0[/tex]; [tex]\mid x-6 \mid \geq 0[/tex].
if the price of 12 kg rice is rupees 180 then the price of 18 kg rice is
Answer:
270 rupees
Step-by-step explanation:
Find the cost of 1 Kg by dividing cost by 12
180 ÷ 12 = 15 rupees
Then multiply this by 18
cost of 18 Kg = 18 × 15 = 270 rupees
Hello :D
12kg = 180 rupees
180/12 = 15 rupees
1kg = 15 rupees
6 x 15 = 90 rupees.
18kg = 180 + 90 = 270
18kg = 270 rupees.
Evaluate the expression r(4.6) when r = 8.1
Answer:
37.26
Step-by-step explanation:
To solve this all you have to do is substitute 8.1 for r! That gives you the equation of 8.1*4.6, which equals 37.26!
The sum of 9 and a number is twice a number plus 14. Write an equation.
Answer:
9+x = 2y+14
Step-by-step explanation:
It says 9 plus a number, so plug in x for 'a number', and it says 'is twice a number plus 14'. Plug in '=' for is another variable for 'a number', and last but not least, just put +14 for plus 14
Evaluate m^2 -4m+2 for m =-2
Answer:
answer is 6
Step-by-step explanation:
m^2 - 4m + 2
-2(2) - 4(-2) + 2
-4 + 8 + 2
-4 + 10
6
There are 80 cupcakes to be sold at school for a
fundraiser.
1/4 were chocolate
1/5 were vanilla
The rest were strawberry flavored. How many
cupcakes were strawberry flavored?
Answer:
44
Step-by-step explanation:
Let S = strawberry count
Chocolate = 1/4 * 80 = 20
Vanilla = 1/5 * 80 = 16
Total = C + V + S
80 = 20 + 16 + S
80 - 20 - 16 = S = 44
Nolan and his children went into a grocery store and he bought $8 worth of apples
and bananas. Each apple costs $2 and each banana costs $0.40. He bought 5 times as
many bananas as apples. By following the steps below, determine the number of
apples, 2, and the number of bananas, y, that Nolan bought.
To solve this problem form the system of equations first, then solve them to find the values of the variables.
Nolan bought 2 apples and 10 bananas.
It's given that,
Nolan and his children bought fruits (Apples and bananas) worth $8.Cost of each apple and bananas are $2 and $0.40 respectively.Let the number of bananas he bought = y
And the number of apples = x
Therefore, cost of the apples =$2x
And the cost of bananas = $0.40y
Total cost of 'x' apples and 'y' bananas = $(2x + 0.40y)
Equation representing the total cost of fruits will be,
(2x + 0.40y) = 8
10(2x + 0.40y) = 10(8)
20x + 4y = 80
5x + y = 20 --------(1)
If he bought 5 times as many bananas as apples,
y = 5x ------(2)
Substitute the value of y from equation (2) to equation (1),
5x + 5x = 20
10x = 20
x = 2
Substitute the value of 'x' in equation (2)
y = 5(2)
y = 10
Therefore, Nolan bought 2 apples and 10 bananas.
Learn more,
https://brainly.com/question/14951851
the volume of a cuboid box is 60cm³.the length and breadth of the box are respectively 6cm and 2cm. calculate its height.
take a picture and send me the answer step by step ASAP
Answer:
height = 5 cm
Step-by-step explanation:
The volume (V) of a cuboid is calculated as
V = lbh ( l is length, b is breadth, h is height )
Here l = 6, b = 2 and V = 60 , then
6 × 2 × h = 60 , that is
12h = 60 ( divide both sides by 12 )
h = 5
That is height is 5 cm
Roger owns a one-acre piece of land. The length of the land is 484 feet. What is the width of his property?
Answer:
W = 90 ft
Step-by-step explanation:
1 acre = 43,560 ft^2
A (area) = L (length) x W (width),
L = 484
A = 43560
W = A/L
= 43560/484
= 90 ft
Dana can type nearly 90 words per minute. Use this information to find the number of hours it will take her to type 2.6 x 105 words ,convert between standard decimal notation and scientifc
We can solve this problem by using the fact that speed of typing is defined as the words typed in unit time.
Dana will type [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 48.15 hours.
It's given in the question,
Dana can type 90 words per minute.Since, 1 minute = [tex]\frac{1}{60}[/tex] hours
Therefore, number of words she can type = [tex]\frac{90}{\frac{1}{60}}[/tex]
= 90×60
= 5400 words per hour
She types [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 'x' hours.Number of words Dana types with the given speed in 'x' hours = Speed of typing × Time
= [tex]5400\times x[/tex]
Therefore, [tex]5400\times x =2.6\times 10^5[/tex]
[tex]5400x=260000[/tex]
[tex]x=\frac{260000}{5400}[/tex]
[tex]x=48.15[/tex] hours
Therefore, Dana types [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 48.15 hours.
Learn more,
https://brainly.com/question/621754
What is the value for y?
Answer:
5
Step-by-step explanation:
5y=10
y=10-5
so,
y=5
and thats the answer
Students were surveyed about their favorite colors. of the students preferred red, of the students preferred
blue, and of the remaining students preferred green. If 15 students preferred green, how many students were
surveyed?
5. a) Write the smallest and largest number of 6 digits.
Answer:
smallest:100000, and largest:999999
HELP ASAP: The graph of a function g is shown below.
Use the graph of the function to find its average rate of change from x=-1 to x=3.
Simplify your answer as much as possible.
ry
8-
6-
4
2-
.
-8
-6
4
- 2
2
10
HHHHHANEL
4
6
Answer:
as all the other identical copies : 2
suppose a population consists of 5000 being surveyed could result in sample statistic but not parameter
14+4*16-16/23 how the answer became 70 please explain me in steps
Answer:
14 + 64 - 16/23
14 + 64 - 0.69 = 77.31
unless u mean 16/2
14 + 64 - 8 = 70
Step-by-step explanation:
The order of operations is a rule that tells the correct sequence of steps for evaluating a math expression. We can remember the order using PEMDAS: Parentheses, Exponents, Multiplication and Division (from left to right), Addition and Subtraction (from left to right).
solve square root equation.
2x^2-25=73
Answer:
[tex]2 {x}^{2} - 25 = 73 \\ 2 {x}^{2} = 73 + 25 \\ 2 {x}^{2} = 98 \\ {x}^{2} = 98 \div 2 = 49 \\ {x}^{2} = 49 \\ x = \sqrt{49} = 7 \\ x = 7 \\ thank \: you[/tex]
Can someone help me again pls?
Answer:
94,237,108?
Step-by-step explanation: