9514 1404 393
Answer:
49
Step-by-step explanation:
The sum of 5 numbers that have an average of 30 is ...
sum = 5×30 = 150
The numbers below the median need to be as small as possible, so that the remaining numbers can be as large as possible. If the two numbers below the median are both 1, then the sum of the remaining 3 must be ...
150 -1 -1 = 148
The median will be as large as possible when the least of the remaining three numbers is as large as possible. That will be the case when those three numbers are all the same.
148/3 = 49.333...
Since the numbers must be integers, the possible values for the high three numbers are 49, 49, 50.
In the set {1, 1, 49, 49, 50}, the mean is 30 and the median is 49. This value is the largest possible median for this set.
I need help with these problems from #33 to #40 can someone please help me with them ASAP please and thank you.. can you show step by step please and thank you .. this was due today
#33
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{300(300+1)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{300(301)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 150(301)=45150[/tex]
#34
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{500(500+1)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 250(501)[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 125250[/tex]
#35
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{675(675+1)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto dfrac{675(676)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 675(338)[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 228150[/tex]
#36
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{825(825+1)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{825(826)}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{825(413)}{1}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 340725[/tex]
#37
n=102/2=51[tex]\\ \sf\longmapsto n^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 51^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 2621[/tex]
#38
n=49+1/2=50/2=25[tex]\\ \sf\longmapsto n^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 25^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 625[/tex]
#39
n=999+1/2=1000/2=500[tex]\\ \sf\longmapsto n^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 500^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 250000[/tex]
Kiara desea contratar el servicio de una línea telefónica con internet para realizar sus clases virtuales. Si el costo de una línea de telefonía móvil con Internet es C = 10 + 1,5t (C, en soles; t, en horas).
- Expresa el costo de la línea telefónica móvil en función del tiempo.
- Determina el dominio y el rango de una función.
- ¿Cuál será el costo luego de 48 horas de consumo de la línea telefónica con Internet?
Doy coronita
a) Kiara ha adquirido una línea de telefonía móvil con internet a un Coste Fijo de 10 soles y un Tasa de Consumo de 1,5 soles por hora consumida.
b) El Coste total por 48 horas de consumo de la línea telefónica con internet es 82 soles.
a) Nota - Puesto que la ecuación que describe el Coste ya existe en el enunciado, entonces se entiende el verbo "Expresa" como "Describa en sus propias palabras".
Como puede apreciarse el Coste de la línea telefónica móvil aumenta linealmente con el Tiempo de consumo por parte del usuario. En consecuencia, la función de Coste queda definida como sigue:
[tex]C(t) = C_{o} + r\cdot t[/tex] (1)
Donde:
[tex]C_{o}[/tex] - Coste fijo, en soles.[tex]r[/tex] - Tasa de consumo, en soles por hora.Entonces, tenemos que Kiara ha adquirido una línea de telefonía móvil con internet a un Coste Fijo de 10 soles y un Tasa de Consumo de 1,5 soles por hora consumida.
b) Una característica de las Funciones Lineales es que tanto su Dominio como Rango comprenden al Conjunto de todos los Números Reales, al ser de Pendiente constante esta Función.
Por tanto, el Dominio y el Rango de la Función en cuestión es el Conjunto de todos los Números Reales.
c) Si sabemos que [tex]C_{o} = 10[/tex], [tex]r = 1,5[/tex] y [tex]t = 48[/tex], entonces el Coste Total por concepto de 48 horas de consumo es:
[tex]C(48) = 10 + 1,5\cdot (48)[/tex]
[tex]C(48) = 82[/tex]
El Coste total por 48 horas de consumo de la línea telefónica con internet es 82 soles.
Invitamos a ver este problema sobre Costes: https://brainly.com/question/15723794
Can you solve x2-x-20=0 in algebra 1 explanation .
Answer:
x = 5, -4
Step-by-step explanation:
Move all terms to the left side and set equal to zero. Then set each factor equal to zero.
Answer:
x = 5, x = -4
Explanation:
Solve with the quadratic formula
[tex]x_{1,2} =\frac{-(-1)+-\sqrt{(-1)^2-4*1*(-20)} }{2*1}[/tex] = [tex]x_{1,2} = \frac{-(-1)+-(9)}{2*1}[/tex]
Separate the solutions
[tex]x_1 = \frac{-(-1)+9}{2*1} , x_2 = \frac{-(-1)-9}{2*1}[/tex]
[tex]x_1 = 5\\x_2 = -4[/tex]
Suppose PQ has one endpoint at
P(0, 0). If (2,5) is the midpoint of PQ, what are the
coordinates of point Q?
Step-by-step explanation:
The midpoint can be found with the formula.
midpoint = (x1+x2) /2 , (y1 + y2 )/2
( x1 , y1), and (x2 , y2 ) are the coordinates of two points, and the midpoint is a point lying equidistant and between these two points.
P = (0,0)
midpoint = (2,5)
x midpoint = 2 = (0+ x2)/2
×2 = 4
y midpoint = 5 = (y2+0 )/2
10 = y2
so the point Q is (4 , 10)
4. Line segment CD is the perpendicular bisector of line
segment AB. Is line segment AB the perpendicular
bisector of line segment CD?
The line AB is not a perpendicular bisector of CD.
Perpendicular bisectors are lines that divides another line into two equal parts.
From the diagram, we can see that line CD cuts AB at the centre. Hence we can say that CD is a perpendicular bisector of AB.
The same is not applicable to line AB passing through CD. The line AB did not bisect (divide equally) line CD.
Hence we can conclude that line AB is not a perpendicular bisector of CD.
Learn more here: https://brainly.com/question/17335869
Pls help I’m really confused and I’ll give you 35 points
A store pays 5%
commission on the first
$500 in sales and 7% on
sales over $500. Find
the commission on a a
$950 sale,
Answer:
$56.50
Step-by-step explanation:
950=500+450
[tex]500 \times .05 = 25[/tex]
And
[tex]450 \times .07 = 31.5[/tex]
Add the sum and you get 56.5
Answer:
144$
Step-by-step explanation:
Need some help, please!
Answer:
Ans is D
In the figure, you are given that the radius is 10 inch. So, diameter will be 10*2= 20 inch.
Now,
C=πd
= 3.14*20 inch
=62.8 inch
evaluate the expression when y=17 and z=7.
[tex] \frac{y + z {}^{2} }{y - 2z} [/tex]
HELP PLEASEEEEE!!!!!
Ronaldo catches the bus at 4:00 PM to ride 3.2 miles from his house to the dentist office. He arrives at 4:30 PM, for a one hour appointment. Then he rides a bus traveling at the same rate of speed for 4.8 miles to the soccer field. Is he on time for his 6:30 PM soccer practice? PLEASE HELP!!
Write (2 – i)4 in simplest a + bi form.
Answer:
Answer : 21 - 20i
Step-by-step explanation:
[tex] {(2 - i)}^{4} = (2 - i) {}^{2} (2 - i) {}^{2} \\ \\ = (4 - 2i - {i}^{2} )(4 - 2i - {i}^{2} )[/tex]
remember i² is -1 :
[tex] = (4 - 2i - ( - 1))(4 - 2i - ( - 1)) \\ = (5 - 2i)(5 - 2i) \\ \\ = (25 - 20i + 4 {i}^{2} ) \\ = (25 - 20i + 4( - 1)) \\ = (25 - 20i - 4) \\ = 21 - 20i[/tex]
Answer:
8 - 4i
Step-by-step explanation:
(2- i)4
= (2 × 4 - 4 × i)
= 8 - 4i
Javier and his study group designed a word problem, equation, table, and graph that were all supposed to represent the same information, as shown below.
Word Problem
A movie theater charges $8.00 for each ticket. What is the total cost, y, for x tickets?
Equation
y = 8x
Graph
Movie Theater Costs
A graph with number of tickets sold on the x-axis and total cost on the y-axis. A line goes through points (8, 1), (16, 2).
Table
A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled x with entries 5, 8, 12, 13. Column 2 is labeled y with entries 40, 64, 96, 104.
Which piece of information does not represent the same information as the other three parts?
word problem
equation
graph
table
Answer:
graph
Step-by-step explanation:
42 POINTS PLEASE ANSWER.....The sum of the angles in a triangle is 180 degrees.In a particular triangle the first angle is 18 degrees less than the second angle, and the the third angle is 70 degrees. Write and solve an equation to find the measure of the first angels.
Answer:
46
Step-by-step explanation:
180-70=110
now we can take a guess on the other two. What two numbers added up make 110 and are 18 apart? 46 and 64 have 4 and 6. That makes 10. So now I know that the first and second angles are 46 and 64. According to the question, the first angle is smaller. So the first angle is 46.
Answer:
first angle = 46 and the second angle = 64
Step-by-step explanation:
(x,x-18,70)
x+x-18+70=180
2x+52=180
2x=180-52
2x=128
x=64
(x+x-18+70) since x is 64 replace;
x=64
x-18= 64-18= 46
-a2 - 2bc -lcl if a = -3, h = -5,
and c = 2
Answer:
24
plss mark me brainliesttt
Step-by-step explanation:
6+20-2
26-2
24
find the slope and y intercept of 5x-2y=-4
Answer:
Slope=2.5
Step-by-step explanation:
5x-2y=-4
-2y=-5x-4
y=2.5x+2
There 1/2 of a pan of brownies. Sanaa wants to split the pan 5 friends. How much of the pan does each friend get?
Answer:1/10
Step-by-step explanation:
This word problem is a simple division. You have a total of 1/2 pan of brownies and you want to split to 5 friends.
Hence, (1/2)/5=1/(2*5)=1/10
How many Christmas trees were sold on sat and sunday?
Hello :D
Let's form an equation:
x/5 = 27
Let's form another equation:
(x+y)/7 = 34
Rearrange equation one so it is x = 27 x 5 = 135
Now we can substitute this value into equation 2:
(135 + y)/7 = 34
135 + y = 238
y = 238 - 135
y = 103
Answer is 103
Answer:
103 christmas trees.
Step-by-step explanation:
total trees sold in the first five days:
[tex]27 \times 5 = 135[/tex]
total trees sold in this week:
[tex]34 \times 7 = 238[/tex]
The answer is:
[tex]238 - 135 = 103[/tex]
Solve the equation.
- 5x - 3 = 2x + 11
.
Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice.
Answer:
= 14/3
Step-by-step explanation:
add 3 to both sides of the equation
can someone help me please?
16x -4 = 28
Add 4 to both sides:
16x = 32
Divide both sides by 16:
X = 2
Answer:
2
Step-by-step explanation:
16x-4=28
16x=32
x=32/16
=2
Find the perimeter. Simplify your answer.
75+3
.
8s-4
85-4
7s+3
2(7s + 3) + 2(8s - 4) =
= 14s + 6 + 16s - 8 =
= 14s + 16s + 6 - 8 = 30s - 2 ← the end
Find the slope of the line whose equation is 8 y = 4 − 3 x .
Answer:
-3/8
Step-by-step explanation:
8y = 4 - 3x
~Divide 8 to everything
y = 1/2 - 3/8x
~Reorder
y = -3/8x + 1/2
In slope intercept form [ y = mx + b ] m resembles the slope so -3/8 is the slope.
Best of Luck!
Divide. Enter your answer in the box.
Answer:
687
Step-by-step explanation:
Answer:
Hya! 687 is your answer!
Step-by-step explanation:
Hope it helped!
What is the value of 36x - 8y? when x = 3 and y = -6?
Answer:
156
Step-by-step explanation:
just plug in the x and y values
Which statement compares the two numbers correctly?
52.311 ________ 52.31
52.311 > 52.31
52.311 < 52.31
52.311 = 52.31
52.31 > 52.331
Answer:
the answer is first option
52.311 is greater than 52.31
CALLING ALL EXPERTS, PLEASE HELP ME WITH MY HOMEWORK!! WORTH A LOT OF POINTS AND WILL GIVE BRAINLIEST!!
Answer:
1= 1 7/8 or 1.875
2= 235.75
3= 10 1/2 or 10.5
4=191.53
5=1 5/12 or 1.4166667
6=239.13
hope this helps
Answer:
1.
[tex] \frac{9}{4} [/tex]
2. 235.75
3.
[tex] \frac{21}{2} [/tex]
4. 191.53
5.
[tex] \frac{17}{12} [/tex]
6. 239.13
Step-by-step explanation:
1.
[tex]3 \times \frac{3}{8} - 1 \times \frac{1}{2} = 2 \times \frac{1}{4} or \: \frac{9}{4} [/tex]
2. 168.45 + 67.3 = 235.75
3.
[tex]6 \times \frac{3}{5} + 3 \times \frac{9}{10} = \frac{21}{2} [/tex]
4. 249.6 - 58.07 = 191.53
5.
[tex] \frac{5}{6} + \frac{7}{12} = \frac{17}{12} [/tex]
6. 334.16 - 95.03 = 239.13
Solve Y+3/5 = 1 1/10
Answer:
y = 1/2
Step-by-step explanation:
Y+3/5 = 1 1/10
Subtract 3/5 from both sides.
y = 1/2
Rueben is six months old and naps twice a day. At 10 a. m. Rueben takes a 50 minute nap which is one-third the length of his 3 p. m. nap. Write and solve an equation to find the length of Ruebens 3 p.m nap.
Answer:
x= 50(3) 150 minutes
Step-by-step explanation:
Ruebens 3p.m nap is three times as long as his 10a.m nap
Find the 35th term in the arithmetic sequence 3, 9, 15, 21, …
Answer:
208
Step-by-step explanation:
First term = a = 4
Common difference = d = a2 - a1 = 9 - 3 = 6
35th term = a + (35 - 1)d
4 + (35 - 1)6
4 + (34)6
4 + 204
208
Answer:
207
Step-by-step explanation:
An=A1+(n-1)×R
A35=3+(35-1)×(9-3)
A35=3+34×6
A35=3+204
A35=207
QUICKKK I NEED HELP!!!!!!!!!!!!
Answer:
A = -8
B = 27
X = 6
y = 3
z = 9
Step-by-step explanation:
hope that helps
Answer:
Below in bold.
Step-by-step explanation:
A = (-2)^3 = -8.
B = (3)^3 = 27.
j^(3*3) = j^9 and j^(1*3) = j^3
j^9 / j^3 = j^6
So x = 6.
y = 3.
m^(3 * 3) = m^9.
z = 3*3 = 9.
If P={1,2,3,5,7} ,Q={1,3,6,10,15}. Then the cardinal number of P∩Q is
Answer:
pppp
Step-by-step explanation:
ppppp
I need help with #51 ASAP … please help me with it I don’t understand it please and thank you
9514 1404 393
Answer:
see attached
Step-by-step explanation:
In general, the only way to divide a square array of dots into two triangular arrays of dots is the way it was done in the example shown in the problem statement. The dividing line is drawn next to the longest diagonal.
So, for 25 dots, you make a 5×5 array and draw the line next to the corner-to-corner diagonal. Same for a 6×6 array of 36 dots.