Answer:
n + 10
Step-by-step explanation:
im pretty sure thats right, im sorry if not but have a great day!
Answer:
I'm not tryna be a but do u know how to ask questions in the app
Step-by-step explanation:
pls
Bab needs help please!
Answer:
282.6 in³
Step-by-step explanation:
Volume = area circle * height
Area circle = πr²
Area circle = 3.14 * 9 = 28.26
28.26 * 10 = 282.6 in³
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
a) How many possible outcomes are there when 3 coins are tossed? b) What is the probability of getting 3 heads? c) What is the probability of getting exactly one heads?
Answer:
a) there are 6 possible outcomes. b) the probability of getting 3 heads would be 3/6. c) the probability of getting 1 head is 1/6.
Which option would prove that triangle ABC ~ triangle XYZ? Select two options.
Answer:
BA/YX=BC/YZ=AC/XZ
Step-by-step explanation:
SINCE,
ABC AND XYZ ARE EQUILATERAL TRIANGLE
ALL THREE SIDES ARE EQUAL
Given the equation 5x + 23 = − 2x − 12, which order of operations completely solves for x?
Step-by-step explanation:
5x+2x=-12 -23
7x=-35
which will give you 1 over 5writing your answer in a standard form it helps you to get the answer easy and quickAnswer:
-5
Step-by-step explanation:
5x+23=-2x-12
5x-(-2x)+23=-12
5x+2x=-12-23
7x=-35
x=-35/7
x=-5
Find the measure of AB⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯.
A. 4
B. 7
C. 10
D. 5
Answer: 7
Step-by-step explanation:
find x
6x(6+4)=5x(1+x)
Then x=11
AB= 11-4=7
Answer:
B.) 7
Step-by-step explanation:
I got it correct on founders edtell
6. Using the distributive property, find the following products 1002 x 1518
Answer:
The best choice of answer answer is = 1521036
Andres went out to a restaurant for dinner. His total bill before tax and tip was $27.30. He was charged an additional 9% tax and he also paid a 15% tip on the original bill.
Answer:
$25.66
Step-by-step explanation:
Given data
Total Bill before tax and tip= $27.30
Tax= 9%
Tip= 15%
Let us find the tax
=9/100*27.30
=0.09*27.30
=$2.457
Let us find the tip
=15/100*27.30
=0.15*27.30
=$4.095
Therefore his bill after tax and tip is
=27.30+2.457-4.095
=$25.66
When solving the equation x2 – 8x - 7 = ( by completing
the square, which equation is a step in the process?
Step-by-step explanation:
x²– 8x - 7 = 0
(x²-8x+16) -7 = 16
(x²-8x+16) = 16+7
(x-4)² = 23
x-4 = √23
so x= 4+√23 or x= -4√23
Can you guys help me find the answer
Answer:
Step-by-step explanation:
Start by looking at the face that is closest to the bottom left. It is a hexagon and it makes 1 face.
It is connected to a similar hexagon on the upper right by 6 tiles. So that adds 7 more faces.
The total is 2 hexagons + 6 rectangles = 8 faces.
I need help understanding how to answer this question:
List the sides in order from the smallest to the largest.
Use the grouping method to express the polynomial below as product of its factors. Write each factor as a polynomial in descending order. x(5x-8)-3(5x-8)
Answer:
(5x-8)(x-3)
Step-by-step explanation:
The factor of this equation is 5x-8
So, after the factorization is (5x-8)(x-3)
Find the circumference
Answer:
75.36 mi
Step-by-step explanation:
Given :-
Radius = 12 mi .We know :-
→ Circumference = 2 π r
→ C = 2 * 3.14 * 12 mi
→ C = 75.36 mi
Answer:
Step-by-step explanation:
circumference of a circle=2πr
=2*3.14*12
=24*3.14
=75.36 mi
[tex] {10}^x = 5[/tex]
What is x?
×= 5/log 10 ^10
x= In 5
x=log 10^5
x=1/2
Answer:
below
Step-by-step explanation:
10ˣ = 5
applying log to both sides
xlog 10 = log5
x = 0•699
HELPPPPP
a) -3 x 4 - (-9) ÷3
b) 15 - 2(-8 +-7)
Decrease 80ml by 40%
Answer:
48ml
because its the correct answer!
Answer:
48 ml
Step-by-step explanation. 80, percentage decreased by 40% (percent) of its value = 48
If f(x) = 2x - 1, find f'(x).
Answer:
f'(x)=2
Step-by-step explanation:
[tex]if~y=ax^n\\where~a~is~constant.\\\frac{dy}{dx} =a nx^{n-1}\\f(x)=2x-1\\f'(x)=2*1x^{1-1}-0\\=2x^0\\=2*1\\=2[/tex]
Find the value of x that will make line u parallel to line v. Show all of your work
Answer:
x = - 11
Step-by-step explanation:
u and v are parallel if you have equal alternate interior angles .
that is ,
x + 111 = 100
x = 100 - 111
x = - 11
Solve for x. assume that lines which appear tangent are tangent. x=
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
The product of the length of the exterior segment of a secant and the length of the secant is equal to the correpsonding operation with the other secant.
9(9 + 11) = 10(10 + x)
180 = 100 + 10x
10x = 80
x = 8
Copy and complete. Answer: (a) Increased by % (b) Increased by % (c) Decreased by % (d) Decreased by % (e) Increased by % (f) Decreased by %
Answer:
See Explanation
Step-by-step explanation:
The question is incomplete; However, one can deduce from the options that the question refers to percentage change.
I will give two illustrations that shows how to calculate percentage change.
Illustration 1
Consider goods x with the following price change.
[tex]Old = \$45[/tex]
[tex]New = \$55[/tex]
The percentage change is:
[tex]\%Change = \frac{New - Old}{Old} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = \frac{55-45}{45} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = \frac{10}{45} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = \frac{1000}{45} \%[/tex]
[tex]\%Change = 22.22\%[/tex]
This means there is a 22.22% increase
Illustration 2
Consider goods x with the following price change.
[tex]Old = \$45[/tex]
[tex]New = \$35[/tex]
The percentage change is:
[tex]\%Change = \frac{New - Old}{Old} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = \frac{35-45}{45} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = \frac{-10}{45} * 100\%[/tex]
[tex]\%Change = -\frac{1000}{45} \%[/tex]
[tex]\%Change = -22.22\%[/tex]
The negative sign indicates percentage decrease
So, this means there is a 22.22% decrease
For an afternoon flight, the cost of a premiunm ticket is reduced from $114 to $96.90
Calculate the percentage reduction in the cost of a ticket
Answer:
out of the 100% they took away 15% leaving u with 85% to pay I think, sorry if I'm wrong
Find three consecutive even integers such that the product of the second and
third integers is equal to 35.
Step-by-step explanation:
first number=x
second number=x+2
third number=x+4
(x+2)(x+4)=35
x(x+4)+2(x+4)=35
x²+4x+2x+8=35
x²+6x+8=35
x²+6x=35-8
x²+6x=33
x²+6x-33=0
using that, you can find the first number,
then use the data to find the other two.
In which part of the graph is the height of the water increasing?
Answer:
A. 3
Step-by-step explanation:
Section 1: decrease
Section 2: level, no increase, no decrease
In section 3, the slope is positive. The graph goes up to the right. The level of water increases in section 3.
Section 4: decrease
Section 5: decrease
Answer: A. 3
Answer:
A. 3
Step-by-step explanation:
To solve for the missing length, which operation should you perform?
Answer:
? = 15 yards
Step-by-step explanation:
h² + b² = ?²
9² + 12² = ?²
81 + 144
225
√225 = 15
Answer:
Pythagorean theorem
Step-by-step explanation:
You should use the Pythagorean theorem
a^2+b^2 = c^2 where a and b are the legs and c is the hypotenuse
9^2+ 12^2 = ?^2
81 +144 = ?^2
225 = ?^2
Take the square root of each side
sqrt(225) = sqrt(?^2)
15 =?
What is the value of x in the equation ?
Answer: x=2
Step-by-step explanation:
15x-10=10 + 6+ 2x
15x-2x=20+6
13x=26
X=2
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
2.5(6x - 4) = 10 + 4(1.5 + 0.5x)
Distribute the 2.5
15x - 10 = 10 + 4(1.5 + 0.5x)
Distribute the 4
15x - 10 = 10 + 6 + 2x
Combine like terms
15x - 10 = 16 + 2x
Add 10 to both sides
15x = 26 + 2x
Subtract 2x from both sides
13x = 26
Divide both sides by 13x
x = 2
The ratio of boys to girls in a class is 5:4. There are 36 Students in the class.How many students are girls
Answer:
16
Step-by-step explanation:
let boys equal to 5x
and girls equal to 4x
so 4x+5x=36
X=4
so boys are 5*4
boys are 20
and girls are 16
so boys are 4 more than girls
Answer:
16 girls
Step-by-step explanation:
boys : girls : total
5 4 5+4 = 9
take the total number of people and divide by 9
36/9 = 4
Each number should be multiplied by 4
boys : girls : total
5*4 4*4 9*4
20 16 36
There are 16 girls
I need a little help what measurement is closest to the area of Nevada in square miles?
Answer:
110,050
Step-by-step explanation:
You have a rectangle at the top with a w of 310 and a l of 210 = 65,100
The triangle has a height of 290 and a base of 310 = 44,950
WHAT IS FOURTH OFR 17%
Im not sur eabout this but i think it mean that 17% is like0.98_08
the sum of two integers is 310. if one of them is - 52. find the other
Answer:
Integer = 362
Step-by-step explanation:
Let the two integers be x and y
Sum of two integers, x + y = 310 ------(1)
Given one of the integer, Let x = -52
Substitute x = -52 in (1) ,
-52 + y = 310
y = 310 + 52
y = 362
What is the value of f(3) in the function below? f(x) = 1/2 .2^x O A. 4 B. 2 O c. 133 3 2 D. 8
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To evaluate f(3) substitute x = 3 into f(x) , that is
f(3) = [tex]\frac{1}{4}[/tex] × 2³ = [tex]\frac{1}{4}[/tex] × 8 = 2 → B
Answer:
2
Step-by-step explanation:
f(3)=1/4×2^3
f(3)=1/4×8
f(3)=8/4=2
¿ cuál será el volumen de una pirámide hexagonal si las aristas de la base miden 8cm, la apotema vale9.93cm y su altura es de 28cm?
Answer:
2224.32 cm³
Step-by-step explanation:
La fórmula para el volumen de una pirámide hexagonal = 1/3 (1/2 × P × a) × h
Donde a = Apotema = 9,93 cm
P = Perímetro =
Pirámide hexagonal = 6 × Bordes de la base = 6 × 8 cm = 48 cm
h = Altura = 28 cm
Por eso,
Volumen de la pirámide hexagonal = 1/3 (1/2 (48 × 9.93) × 28 cm
= 1/3 × 238.32 × 28 cm
= 2224.32 cm³
Volumen de la pirámide hexagonal = 2224.32 cm³