Answer:
X=4-9
Step-by-step explanation:
Answer:
{4,5,6,7,8,9}
Step-by-step explanation:
if we talk about math ,then x is a set which contains integers from 4 to 9.
If a Touchdown is worth 7 points and a
Field Goal is worth 3 points, what is the
largest number that is impossible to get
as a score?
Answer:
43 points
Step-by-step explanation:
a football field is 12 feet, so 12x3=36 and 36+7=43. So if maybe it would be 43? Lemme know if it's right <3. Hope this helped.
Find the nth term for the following sequences, 100,96,90,82,72.(an^2+bn+c)
9514 1404 393
Answer:
t(n) = -n^2 -n +102
Step-by-step explanation:
We can use the first 3 terms to find a, b, c.
a(1)^2 +b(1) +c = 100
a(2)^2 +b(2) +c = 96
a(3)^2 +b(3) +c = 90
Subtract the first equation from the other two:
3a +b = -4 . . . . . . [eq4]
8a +2b = -10 . . . . [eq5]
[eq5] can be reduced to
4a +b = -5 . . . . . . [eq6]
Subtracting [eq4] from [eq6] gives ...
(4a +b) -(3a +b) = (-5) -(-4)
a = -1 . . . . . . . . simplify
Filling that into [eq4], we get
3(-1) +b = -4
b = -1 . . . . . . . add 3
Putting the values for 'a' and 'b' into the first equation gives ...
-1 +-1 +c = 100
c = 102
Then the n-th term t(n) of the sequence is ...
t(n) = -n^2 -n +102
_____
Additional comment
As you might guess, there is a generic solution for quadratic sequences. In terms of the first term (a1), first first difference (d1), and second difference (d2), the coefficients can be written as ...
a = d2/2b = d1 -3ac = a1 -d1 +d2This sequence has first differences of -4, -6, -8, -10, and second differences of -2. Putting the sequence values into the above formulas, we find ...
a = -2/2 = -1b = -4 -3(-1) = -1c = 100 -(-4) +(-2) = 102 . . . . . as aboveEvaluate (3x + 5) - (2x + 7) when x = 5.
A. 30 - 34 = -4
B. 20 - 17 = 3
C. 20 - 10 + 7 = 17
D. 30 + 34 = 64
13 of 13
Answer:
The answer is B. 20 - 17 = 3
Step-by-step explanation:
( 3x + 5) - (2x + 7)...... x = 5
( 3(5) + 5) - ( 2(5) + 7)
( 15 + 5) - (10 + 17)
20 - 17 = 3
Thank you :)
Answer:
The answer is 20 - 17 = 3 [Choice B.]
Step-by-step explanation:
Put x = 5 into the formula (3x + 5) - (2x + 7)
[3(5)+5] - [2(5)+7]
= [15 + 5] - [10 + 7]
=20 - 17
= 3
Simplify the expression and write your answer in
scientific notation: (1.9 X 105)3
what is 7.04 trillion in scientific notation?
Answer:
According to Answers.com the answer is 7.04 1012
And according to AnswerGuru its 7.04 trillion = 7.04 x 10¹²
40 points please help
Answer:
[tex]\huge\boxed{-2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Use any two points from the line.
Let them be:
(x1,y1) = (0,-2)
(x2,y2) = (-1,0)
Now,
[tex]\displaystyle Slope = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} \\\\Slope = \frac{0-(-2)}{-1-0} \\\\Slope = \frac{2}{-1} \\\\Slope = -2\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]
Hope this helped!
~AH1807Please help me and thank you!! Show the steps also please I got 198x
9514 1404 393
Answer:
264x³-66x
Step-by-step explanation:
The order of operations requires this be evaluated as ...
11x(96x÷4x -6) . . . . given
11x(24x·x -6) . . . . . . division inside parentheses
11x(24x² -6) . . . . . . multiplication inside parentheses
264x³ -66x . . . . . multiply by outside factor (use the distributive property)
_____
Additional comment
The appearance of the expression in parentheses may induce you to evaluate it as (96x)÷(4x) = 24. The order of operations requires that you do the division before the multiplication, left to right, so this must be evaluated as ...
((96x)÷4)x = 24x²
You need to be very careful with division and with exponents to make sure to follow the Order of Operations exactly. If you have an appropriate calculator, it will do that automatically. For example, if you tell your calculator ...
(for x=2) 11×2×(96×2÷4×2-6)
it should give you the result 1980, not 396.
Answer:
= 198x
Step-by-step explanation:
11x × { 96x ÷ 4x -6}
11x × { 24x -6}
264x - 66x
= 198x
You got the correct answer
Translate the given phrase into an algebraic expression and simplify if possible: the difference of -10 and the product of p
and q.
Algebraic expression for statement : the difference of -10 and the product of p is
[tex]-10-pq[/tex]
Given :
the difference of -10 and the product of p and q.
We need to translate the given statement into expression
Product means multiplication
Product of p and q is pq
Difference means the subtraction
Difference of -10 and pq can be written as
[tex]-10-pq[/tex]
Algebraic expression for statement : the difference of -10 and the product of p is
[tex]-10-pq[/tex]
Learn more : brainly.com/question/18792674
a circle has a radius of 4m. find the circumference of the circle show your worth and strictly answering used 3.14 for pi
Answer:
25.12
Step-by-step explanation:
Circumference (C) = 2πr
Where r = radius
We want to find the circumference of a circle with a radius of 4m ( this means that r = 4 )
To do so we simply plug in the value of r into the circumference formula
Formula: C = 2πr
r = 4 ( note that it says use 3.14 for π )
plug in values
C = 2(3.14)(4)
Simplify
C = 25.12
[tex]-2b-(-7)=11[/tex]
[tex] - 2b - ( - 7) = 11 \\ \\ - 2b + 7 = 11 \\ \\ - 2b = 11 - 7 \\ \\ - 2b = 4 \\ \\ b = \frac{4}{ 2} \\ \\ b = 2[/tex]
Hope it help youAnswer:
b = -2
Step-by-step explanation:
[tex] - 2b - ( - 7) = 11[/tex]
[tex] - 2b + 7 = 11[/tex]
[tex] - 2b + 7 - 7 = 11 - 7[/tex]
[tex] - 2b = 11 - 7[/tex]
[tex] - 2b = 4[/tex]
[tex]b = 4 \div( - 2) = - 4 \div 2 [/tex]
[tex]\boxed{\green{b = - 2}}[/tex]
In the last year,a total of 14,905 earthquakes occurred in a country. Of these,88.8% were minor tremors with magnitude of 4.9 or less on the Richter scale. How many minor earthquakes occurred in the country in the last year?
Answer:
13,236 minor earthquakes occurred
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{Part}{Total}[/tex]
"x" part amount of earthquakes
14,905 total amount of earthquakes
88.8 % part percentage of earthquakes
100% total percentage of earthquakes
[tex]\frac{x}{14905}[/tex] = [tex]\frac{88.8}{100}[/tex]
x = 14,905 × [tex]\frac{88.8}{100}[/tex]
x = 14,905 × 0.888 = 13,235.64 ≈ 13,236 minor earthquakes occurred
Kakuro is like a crossword puzzle with numbers.
9514 1404 393
Answer:
[[. . 3 6 .][1 3 4 9 .][9 2 . 7 1][. 1 2 8 3][. 4 9 . . ]]
Step-by-step explanation:
It is helpful to remember that the first four digits {1, 2, 3, 4} total 10, and the last four digits {6, 7, 8, 9} total 30. It is also worthwhile to note that the smallest sum of two digits is 3 = 1+2, and the largest sum of 2 digits is 17 = 8+9. Some sums can only be made one way: 4 = 1+3, 16 = 7+9.
Here, we will refer to rows 1-5 from the top down, and columns 1-5 from the left to right.
__
Based on the above, column 5 can only be made one way: 1+3. Column 4 can only be made one way: 9+8+7+6. Then the choices for row 3B will be 1+7 or 5+3. We know it can't be 5+3 because 5 is not part of column 4. This makes our first fill-in (row, column) be (3,4)=7, (3,5)=1, (4,5)=3.
The sum of the remaining cells in row 4 must be 14-3 = 11, and cell (4,4) must be 6, 8, or 9. It cannot be 9, because that would require the remaining two cells to have a sum of 2, which they cannot. So, cell (4,4) is 6 or 8.
Cell (1,4) cannot be 9, either, because we cannot use 0 in cell (1,3). Then the only place for 9 in column 4 is in cell (2,4)=9.
With cell (1,4) being restricted to 6 or 8 (the two remaining numbers in column 4, cell (1,3) must be 3 or 1, and cell (2,3) must be 4 or 6. It cannot be 6 because that would require a sum of 2 in the first two cells of row 2, so (2,3)=4, (1,3)=3, and (1,4)=6. This makes (4,4)=8 and the remaining two cells of row 4 must be 1 and 2. 1 cannot go in (4,3), so we must have (4,3)=2 and (5,3)=9, (5,2)=4, (4,2)=1. That leaves 2 and 3 for rows 2 and 3 of column 2. The first two cells of row 2 must total 4, so must be 1 and 3. Cell (2,2) cannot be 1, so must be 3, leaving (2,1)=1, (3,1)=9, (3,2)=2 and that completes it.
The fill-ins are ...
[. . 3 6 .]
[1 3 4 9 .]
[9 2 . 7 1]
[. 1 2 8 3]
[. 4 9 . . ]
23 + 3.54 ÷ 3 − 1.089
Answer:
23.089
Step-by-step explanation:
Always divide first then continue with subtraction then addition.
Hey there!
Just do PEMDAS
Parentheses
Exponents
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
23 + 3.54 / 3 - 1.089
= 23 + 3.54 / 3 - 1.089
3.54 / 3 = 1.18
= 23 + 1.18 - 1.089
23 + 1.18 = 24.18
= 24.18 - 1.089
= 23.091
Answer: 23.091
Good luck on your assignment and enjoy your day!
~Amphitrite1040:)
A triangle with a perimeter of 30 inches has sides of x+3, 2x+5, and x. find the value of x
Answer:
x = 5.5 inches.
Step-by-step explanation:
The perimeter is the sum of the 3 sides, so:-
x + x + 3 + 2x + 5 = 30
4x + 8 = 30
4x = 22
x = 5.5.
Find A in degrees C= 120° b= 5 c= 11
Answer:
36.8
Step-by-step explanation:
I think A=36.8
Hope it will help you (:
Can someone please help me please?
[tex] \large \mathfrak{Answer : }[/tex]
The equation of the red parabola is :
[tex]f(x) = 1 - {x}^{2} [/tex]therefore , correct option in A
Debra worked for 12 hours each day for 8 days then the next day she worked 9 hours how many hours did Debra work in all
Answer:
105 hours
Step-by-step explanation:
first you do 12 times 8 which equals to 96 then you add 9 to it which equals 105 hours
Answer:
105
Step-by-step explanation:
12 days x 8 hours = 96 hours
96 hours + 9 additional hours = 105.
(12x8)+9 = 105
Integers bigger than 3 and smaller than 10
Answer:
There are 6 integers in-between 3 & 10
Explanation:
Integers are simply whole numbers.
4,5,6,7,8,9.
The angle made by circle is ______.
Answer:
Step-by-step explanation:
360 degrees
Answer:
No angle is made
Step-by-step explanation:
According to me an angle is a point where two or more lines meet and apparently a circle has no meeting lines expect with given radii , diameters or chords
Jimmy is going scuba diving. He started at 10 ft below sea level. He then dove 15 ft further, then he got nervous and came up 5 ft. Write this as an expression (im in 7th grade plz help)
Answer:
it is 55
Step-by-step explanation:
help, i was out sick for most of the week before and didnt learn this materal, i really need help
Answer:
example 1 is correct
a^2 - b^2 factors as (a+b)(a-b)
that is a form that math teachers want you to memorize
it is called the "difference of squares" factoring
Step-by-step explanation:
A contractor removed 357 cubi c ya rds of earth from a building site. If the contractor’s trucks can haul 17 cubic yards per load, how many truckloads of earth were moved?
Answer:
21 loads
Step-by-step explanation:
357/17=21
Can someone help me (Geometry)
Answer:
sum of angles on a straight line =180 degrees
DAB=180-36-35=109 degrees
The perimeter of a rectangle is 92 cm. If the length is 22 cm, how wide is the rectangle?
A) First write an equation you can use to answer this question. Use w as your variable in the equation.
Answer:
W = 24cm
Step-by-step explanation:
p of a rectangle = 92
L = 22cm and W = ?
p = 2(L+W)
92 = 2(22+W)
92 = 44 + 2W
2W = 92 - 44
2W = 48
W = 48/2
W = 24cm
PLEASE HELP!!! How does the multiplicity of a zero affect the graph of the polynomial function?
9514 1404 393
Answer:
2, 4, 61crossStep-by-step explanation:
Consider a zero at x=1.
If it has multiplicity 1, the corresponding factor is (x -1). Now consider the sign of that factor for x = 1.1. The value is (1.1 -1) = 0.1, a positive number.
When the value of x is 0.9, the factor is (0.9 -1) = -0.1, a negative number.
This tells you that values to the left of a zero make the factor(s) associated with that zero be negative. For x-values to the right of the zero, the factor(s) will be positive.
If the multiplicity is even, the product of those factors is positive on either side of the zero. (A negative number to an even power is a positive number.) That is, the graph will not change sign from one side of an even-multiplicity factor to the other. At an odd-multiplicity factor, the graph changes sign.
__
For the problem at hand, the only even-multiplicity factor is (x -1), so the graph will not change sign at x=1. It will touch the axis (be tangent to the x-axis), but will not cross. The other zeros have odd multiplicity (1 or 3), so the graph will change sign there.
It is worthwhile to note that the higher the multiplicity, the "flatter" the graph is at the zero. You can see this in the attachment by comparing the shape of the graph at x=6 with the shape at x=2 (also an upward zero crossing).
_____
Additional comment
You may wonder why the curve is below the x-axis at x=1 when the product of the factors in that neighborhood is always positive. The reason is that there are an odd number of zeros to the right of x=1, so the product of those factors is negative.
Find the length indicated.
6) Find AB
x + 14
x + 14
А A
C с
B
12
inductive reason what is next number in sequence 400, 200, 300, 150, 250
Answer:
125
Step-by-step explanation:
400÷2 = 200
300÷2 = 150
so,
250÷2 = 125
Evaluate the expression.
6(3 + 5)
26.
4
HELP
Answer =1267.2
Step-by-step explanation:
6(3+5)26.4
6×8×26.4
48×26.4
1267.2 is the answer
A bag is filled with green and blue marbles. There are 41 marbles in the bag. If there are 15 more green marbles than blue marbles, find the number of green marbles and the number of blue marbles in the bag.
Find the solution by setting up an equation. You have two choices for how you will pick your variable. For each of the following variable choices, write an equation (just set up the equation, do not solve it yet) that describes the relationship between the number of green marbles, the number of blue marbles, and the total number of marbles in the bag:
there will be 26 blue marbles
Step-by-step explanation:
41-15=26
A company shipped 48 boxes of canned dog
food. Each box contains 24 cans. How many ca
of dog food did the company ship in all?
48 * 24=1152
the company shipped 1152 cans of dog food I think