The number of 1 -by-1 -by-1 -inch cubes that can fit inside of this rectangular prism 120 cubes.
Volume of a rectangular prism
volume = lwh
where
l = lengthw = widthh = heightTherefore,
volume = 10 × 3 × 4 = 120 inches³
Volume of the cube = l³
where
l = side lengthTherefore,
volume = 1 × 1 × 1 = 1 inches³
Therefore, the number of 1 -by-1 -by-1 -inch cubes that can fit inside of this rectangular prism is as follows;
number of cube = 120 / 1 = 120 cubes
learn more on volume here : https://brainly.com/question/1578538
Please Help!!! Unit 8: Right Triangles & Trigonometry Homework 6: Trigonometry Review
The value of x from the figure is [tex]cos^-1(\frac{14}{13} )[/tex]
Triangles and AnglesFrom the given diagram, we have the following
Adjacent = 14Hypotenuse = 13The required angle is x
Using the SOH CAH TOA identity
[tex]cos \theta =\frac{adj}{hyp}\\ cos \theta =\frac{14}{13}\\ \theta = arccos(\frac{14}{13} )[/tex]
Hence the value of x from the figure is [tex]cos^-1(\frac{14}{13} )[/tex]
Learn more on SOH CAH TOA here: https://brainly.com/question/22307176
18+2 =20
Because 18 is 2 numbers away from 20
Answer:
Yes, that is correct.
Step-by-step explanation:
4x^2+2x-1=0 in quaratic equations
Answer:
Step-by-step explanation:
"quaratic" should be "quadratic."
The coefficients of this quadratic are 4, 2 and -1. Thus, the discriminant is
b^2 - 4ac, or here, 4 - 4(4)(-1) = 20
Since the discriminant is positive, our quadratic has two real, different roots.
-2 ± (√4)(√5)
The roots are: x = ---------------------
2(4)
-1 ± √5
This reduces to x = ---------------
8
Solve each equation mentally
Will mark brainliest for the **CORRECT** answer!
Answer:
4x + 12x = 320
16x = 320
x = 20
Step-by-step explanation:
This is because the diagram shows 4x + 12x and the total being, 320.
4x + 12x = 16x
and 320/16 = 20
so x = 20
hope this helped :)
WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP, BEST ANSWER GETES BRAINLIEST. NOT A SCAM AND ITS NOT CAP WHAT SO EVER
Answer:
A. 60 + x = 90
Step-by-step explanation:
Complementary angles add up to 90 degrees so
60 + x = 90
Answer:
The answer is A: 60 + x = 90
Step-by-step explanation:
Complimentary angles are two angles that add up to 90, so the equation 60 + x = 90 is what you need to use to find the complimentary angle. I hope this helps :)
please help.
I need which letters to click
HELP ASAP!!! select all the descriptions that apply to the transformation!
Answer: A and B
Step-by-step explanation:
The shape is moving from right to left and down
Elena prepared 8 kilograms of dough after working 2 hours. How much dough did Elena prepare if she worked for 9 hours? Assume the relationship is directly proportional.
Answer:
36 kilograms
Step-by-step explanation:
Since she made 8 kilograms of dough over the span of 2 hours, you divide 8 by 2 and get 4 then you have to multiply 9 hours by 4 kilograms of dough to get 36 kilograms of dough.
Use the box method to distribute and simplify (2 + 1)(2x - 3). Drag and drop the
terms to the correct locations of the table.
Answer:
2x^2-x-3
(2x)(-3)
(x)
(1)
Step-by-step explanation:
Distribute
(2x^2) (-3x)
(2x) (-3)
please help!! i will give brainliest.
Answer:
3/10 inches apart
Step-by-step explanation:
total miles based on 2" equals 33 miles can be found by solving this proportion:
2/33 = 6/x
2x = 198
x = 99
99 miles divided by 11 rest stops means each stop is 9 miles apart
now use new ratio of 1" equals 30 miles
1/30 = x/9
30x = 9
x = 9/30 or 3/10 inches
What is 0.0003246 expressed in scientific notation?
A.
32.46
×
10
−
5
B.
3.246
×
10
−
4
C.
3.246
×
10
4
D.
32.46
×
10
5
Answer:
B
Step-by-step explanation:
the notation answer would also be 3.246 × 10-4 i believe :)
A farmer wants to seed and fence a section of land. Fencing costs $27 per yard. Grass seed costs $2 per square foot. How much does it cost to fence and seed the pasture? (No links)
Answer:
she have 29 seed for the pasture
Which of the following properties is represented by the calculations in the photo?
A) multiplication property of equality
B) zero sum property
C) addition property of equality
D) zero product property
Answer:
D. zero product property
Step-by-step explanation:
Base on the Zero Product Property, if the product of factors gives us 0, either of the factors or both would equal 0.
Thus,
xy = 0, therefore,
x = 0 or y = 0
Therefore, the property that is represented by the calculation given in the photo is Zero Product Property.
Can you help me for these 3 questions.
Answer:
Step-by-step explanation:
1) a + a
2) 2n+4 = 6n
3) 1
4n = 4
n = 1
Seats in a theater are curved from the front row to the back. The front row has 10 chairs, the second has 16 and the third has 22, and so on.
A. Write a recursive rule for this series
B. Write an explicit rule for this series
C. Using the explicit formula, find the number of chairs in row 5
D. The auditorium can hold 17 rows of chairs. Write a sigma notation for this series, and then use either series formula to calculate how many chairs can fit in the auditorium
Answer:
The first term is 10.
The second term is 16
The third term is 22.
We can see that the first term plus 6, is:
10 + 6 = 16
Then the first term plus 6 is equal to the second term.
And the second term plus 6 is:
16 + 6 = 22
Then the second term plus 6 is equal to the third term.
A) As we already found, the recursive rule is:
Aₙ = Aₙ₋₁ + 6
B) The explicit rule is:
Aₙ = A₁ + (n - 1)*6
Such that A1 is the first term, in this case A₁ = 10
Then:
Aₙ = 10 + (n - 1)*6
C)
Now we want to find A₅, then:
A₅ = 10 + (5 - 1)*6 = 34
There are 34 chairs in row 5.
D)
Here we have 17 rows, then we can have 17 terms, this means that the total number of chairs will be:
C = A₀ + A₁ + ... + A₁₆
This summation can be written as:
∑ 10 + (n - 1)*6 such that n goes from 0 to 16.
The formula for the sum of the first N terms of a sum like this is:
S(N) = (N)*(A₁ + Aₙ)/2
Then the sum of the 17 rows gives:
S(17) = 17*(10 + (10 + (17 - 1)*6)/2 = 986 chairs.
There are total 986 chairs in the considered auditorium and there are 34 chairs in the fifth row.
The recursive rule for this series is: [tex]T_n = T_{n-1} + 6[/tex]The explicit rule for this series is: [tex]T_n = 6n + 4[/tex]What is recursive rule?A rule defined such that its definition includes itself.
Example: [tex]F(x) = F(x-1) + c[/tex] is one such recursive rule.
For this case, we're provided that:
Seats in rows are 10 in front, 16 in second, 22 in third, and so on.
10 , 16 , 22 , .....
16 - 10 = 6
22 - 16 = 6
...
So consecutive difference is 6
If we take [tex]T_i[/tex] as ith term of the series then:
[tex]T_2 - T_1 = 6\\T_3 - T_2 = 6\\T_4 - T_3 = 6 \\T_5 - T_4 = 6\\\cdots\\T_{n} - T_{n-1} = 6[/tex]
Thus, the recursive rule for the given series is [tex]T_{n} - T_{n-1} = 6[/tex] or [tex]T_n = T_{n-1} + 6[/tex]
From this recursive rule, we can deduce the explicit formula as:
[tex]T_n = T_{n-1} + 6\\T_n = T_{n-2} + 6 + 6\\\cdots\\T_n = T_{n-k} + k \times 6\\T_n = T_1 + 6(n-1)\\T_n = 10 + 6(n-1) \: \rm (as \: T_1 = 10)\\[/tex]
Thus, the explicit rule for this series is [tex]T_n = 10 + 6(n-1)[/tex]
For 5th row, putting n = 5 gives us:
[tex]T_n = 10 + 6(n-1) = 6n + 4\\T_5 = 6(5) + 4 = 34[/tex]
If the auditorium has 17 rows, then total chairs are:
[tex]T = T_1 + T_2 + \cdots + T_{17} = \sum_{n=1}^{17} T_n\\\\T = \sum_{n=1}^{17} (10 + 6(n-1))\\\\T = \sum_{n=1}^{17} (6n + 4)\\\\T = 6\sum_{n=1}^{17} n + \sum_{n=1}^{17}4 = 6\sum_{n=1}^{17} n + 4 \times 17\\\\T = 6\left( \dfrac{17(18)}{2}\right) + 68 = 918 + 68\\\\T = 986[/tex]
(it is because [tex]\sum_{k=1}^n k = 1 + 2 + \cdots + n = \dfrac{n(n+1)}{2}[/tex] )
Thus, there are total 986 chairs in the considered auditorium. There are 34 chairs in the fifth row. The recursive rule for this series is: [tex]T_n = T_{n-1} + 6[/tex] The explicit rule for this series is: [tex]T_n = 6n + 4[/tex].
Learn more about recursive rule and explicit rule here:
https://brainly.com/question/12620593
What does this equal to
|9-14|
Answer:
5
Step-by-step explanation:
An absolute value is NEVER negative.
|9 - 14| = |-5| = 5
Answer: 5
Point B has coordinates (1,2). The x-coordinate of point Ais - 11. The distance between point A and
point B is 13 units. What are the possible coordinates of point A?
Andrea constructed a triangle. Angle 1 and 3 are the same size and angle 2 has a measurement of 70 degrees. What is the measurement of angle 1 and 3
Answer:
Step-by-step explanation:
By triangle sum theorem,
Sum of all angles of a triangle is 180°.
m∠1 + m∠2 + m∠3 = 180°
(m∠1 + m∠3) + m∠2 = 180°
2(m∠1) + 70° = 180° {Given → m∠1 = m∠3]
2(m∠1) = 110°
m∠1 = 55°
Therefore, m∠1 = m∠3 = 55°
given the rectangular coordinates (-8,15), which of the following polar coordinate pairs represents the same point in radians?
a(17,2.65)
b(-17,-1.08)
c(12.7,2.65)
d(-12.7,-0.49)
Answer:
1. (x,y)=
2. (3, 480°), (3,-240°), (-3, -60°)
3. (-17, -1.08)
4. on the second circle from the center and 153° clockwise from the horizontal axis
Step-by-step explanation:
took quiz...100%
hey guys could yall solve this problem for me? thanks
Answer:
Given ABCD ~ EFGH
FG = BC(EF/AB)
FG = 7(9/6)
FG = 63/6
FG = 10.5
GH = CD(EF/AB)
GH = 11(9/6)
GH = 99/6
GH = 16.5
EH = AD(EF/AB)
EH = 12(9/6)
EH = 108/6
EH = 18
MULTIPLICACIÓN Y DIVISIÓN DE NÚMEROS ENTEROS
11. -2115 ÷ -9 =
12. 7854 ÷ -34
13. 3425 × -4 =
14. -7 × 5 × -3 =
15. 12 × -7 × 9 =
3. The angle between two equal sides of an isosceles triangle is 52º.
Each of the equal sides is 18 cm long.
a) Determine the measures of the two equal angles in the triangle.
b) Determine the length of the third side.
c) Determine the perimeter of the triangle.
Answer:
a) 64° each
b) 15.78 cm
c) 51.78 cm
Step-by-step explanation:
a) (180 - 52)/2 = 64°
b) cos 64 = x/18, x = 7.89, 2x = 15.78 cm
c) 18 + 18 + 15.78 = 51.78 cm
A trainee in a computer company takes 0.9 times as long to assemble each computer as
he took to assemble the preceding computer. If it took him 30 minutes to assemble the
first computer, find the total time he takes to assemble the first five computers (round to
the nearest minute)
221,430 minutes
123 minutes
122 minutes
103 minutes
The total time he takes to assemble is 123 minutes.
What is Unitary method?
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
for second, 30*0.9=27
for third, 27*0.9 = 24.3
Similarly for the fifth computer,
=21.87*0.9
=19.68 minutes
Total time taken,
=30+ 27 +24.3+21.87+19.68
=122.553
=123 minutes.
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2
Pls helpppp and thank you
3 of the 100 digital video recorders (DVRs) in an inventory are known to be defective. What is the probability you randomly select an item that is not defective?
Answer:
97/100
Step-by-step explanation:
Probability calculates the likelihood of an event occurring. The likelihood of the event occurring lies between 0 and 1. It is zero if the event does not occur and 1 if the event occurs.
For example, the probability that it would rain on Friday is between o and 1. If it rains, a value of one ids attached to the event. If it doesn't a value of zero is attached to the event.
Probability that the DVRs is not faulty = total number of faulty videos / total number of videos
total number of faulty videos = 100 - 3 = 97
total number of videos = 100
97/100
Area = 79.2 ft2
9 ft
4.2 ft
h
If vector v = ( 9 ) find -v and 3v
-6
Need someones help on this!
5
7
9
4
In percents?
Answer:
Convert the decimal to a percentage by multiplying the decimal by
100 .
500%
700%
900%
400%