Here, we need to find the monthly and the weekly growth rate
The monthly growth rate is 99.33 ounces and the weekly growth rate is 22.9 ounces
Weight at birth = 8 ounces
Weight at one year =75 ounces
1 pound = 16 ounces
75 pounds = 1200 ounces
Additional weight after birth = Weight at one year - Weight at birth
= 1200 ounces - 8 ounces
= 1,192 ounces
There are 12 months in a year
Growth rate per month = Additional weight after birth / 12
= 1,192 / 12
= 99.33 ounces per month
There are 52 weeks in a year
Growth rate per week = Additional weight after birth / 52
= 1,192 / 52
= 22.9 ounces per week
Read more:
https://brainly.com/question/20115298
Stephanie is painting her room wich is 14' long by 9' wide and each wall is 10' tall. How many square feet of paint will she use? help.
Answer:
460 sq ft
Step-by-step explanation:
Assuming the room is a perfect rectangle and not accounting for doors and windows:
14 ft x 10 ft = 140 sq ft X 2 = 280 sq ft
9 ft x 10 ft = 90 sq ft x 2 = 180 sq ft
280 sq ft + 180 sq ft = 460 sq ft
help with this plzzzz
Answer:
point C
Step-by-step explanation:
both planes include point C so that is where they intersect
Answer:
Point C
Step-by-step explanation:
As you can see in the picture below, Point C is where both planes intersect. Point C is what both planes have in common.
Answer and explanation please?
Answer:
c= 13
Step-by-step explanation:
The complementary angles add up to 90° so we use some basic algebra to solve this question. like in the step by step explaination I have provided on paper
A motorboat travels 448 kilometers in 8 hours going upstream and 440 kilometers in 5 hours going downstream. What is the rate of the boat in still water and what is the rate of the current?
9514 1404 393
Answer:
boat: 72 km/hcurrent: 16 km/hStep-by-step explanation:
The speed difference between boat and current is the upstream rate:
(448 km)/(8 h) = 56 km/h
The sum of speeds of boat and current is the downstream rate:
(440 km)/(5 h) = 88 km/h
The rate of the boat is half the sum of these:
(56 +88)/2 = 72 . . . km/h
The rate of the current is half their difference:
(88 -56)/2 = 16 . . . km/h
The rate of the boat is 72 km/h; the rate of the current is 16 km/h.
plzz someones help me plz I will mark brainlest diameter is 1 3/4
Answer:
The area of the circle is 2.41 in^2
Step-by-step explanation:
You are given the diameter, 1 3/4. This is a mixed fraction, so let's convert that into decimal.
1 3/4 = 7/4
7/4 = 1.74
Now, let's use the area of circle formula.
A = 1/4πd^2
A = 1/4 * π * 1.75^2
A ≈ 2.40528
Let's round the area to the nearest hundredth.
2.40528 = 2.41
What is the value of p?
A.60°
B. 40°
C. 90°
D. 50°
Answer:
D . p = 50
Step-by-step explanation:
To find the value of p we first need to find the values of inner angles
180 - 140 (linear pair)
= 40
180 -90 (linear pair)
= 90
now use angle sum property of triangle
40 + 90 + p = 180
130 + p = 180
p = 180 - 130
p = 50
g(x)=
Write a relationship for a function whose g(x) values are 2 more than five times the principal square root of x.
Lets do
2 more than five times the square root of x[tex]\\ \sf\longmapsto g(x)=5\sqrt{x}+2[/tex]
Lets take an example
[tex]\\ \sf\longmapsto g(4)=5\sqrt{4}+2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 5(2)+2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 10+2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 12[/tex]
Can someone provide the steps on solving this?
9514 1404 393
Answer:
857.4 ohms
Step-by-step explanation:
The new frequency is 50.2/61.4 times the old frequency. Since the reactance varies inversely with frequency, the new reactance will be 61.4/50.2 times the old reactance:
reactance at lower frequency = (701 ohms)×61.4/50.2 ≈ 857.4 ohms
You have a lead ball with a mass of 360 g. The density of lead is 15 g/cm3. What is the volume of the ball?
Recall that density = mass / volume.
Let's plug our known values into the equation.
15 g/cm^3 = 360g / volume
First, let's multiply both sides by volume
Volume * 15 g/cm^3 = 360g
Divide both sides by 15 g/cm^3
Volume = 24 cm^3
Density is defined as the mass per unit of volume. The volume of the ball is 24 cm³.
What is density?Density is defined as the mass per unit of volume. It is given by the formula,
Density = Mass / Volume
Given that You have a lead ball with a mass of 360 g. The density of lead is 15 g/cm³.
Now, since density is the ratio of mass and volume. Therefore, we can write the volume of the ball as,
Density = Mass / Volume
Volume = Mass / Density
Volume of the ball = 360g / 15g/cm³
= 24 cm³
Hence, the volume of the ball is 24 cm³.
Learn more about Density here:
https://brainly.com/question/952755
#SPJ2
2.
Match the graph of the function with the function rule.
A. [tex]y=\frac{1}{4}[/tex]·4^x
B. y = 1 • 4x
C. [tex]y=\frac{1}{2}[/tex]·4^x
D. y = 2 • 4x
Answer:
C) [tex]y = \frac{1}{2}[/tex] × [tex]4^x[/tex]
Answer:
C. y= 1/2*4^x
Step-by-step explanation:
Solve the equation.
6(x + 7) = 5(x - 7) + x
Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice.
A. The solution is
(Simplify your answer.)
OB. The solution is all real numbers.
O C. There is no solution.
(Answer quickly)
Answer:C
Step-by-step explanation:
6(x+7)=5(x-7)+x
⇔6x+42=5x-35+x
⇔6x-5x-x=-35-42
⇔0x=-77
Question 9 (5 points)
image
The measure of arc CD is 175°. Determine the measure of ∠DBC.
Question 9 options:
1)
175°
2)
87.5°
3)
5°
4)
350°
Answer:
175 degrees!!!!!!!!
Step-by-step explanation:
In a class of twenty-seven students, twelve are boys. What part of the
class consists of boys?
Round 17.20947 to the nearest
hundredth.
Find the average of the list of numbers.
- 13, – 25, – 24, – 14
Answer:
-19
Step-by-step explanation:
-13-25-24-14
= -76/4
= -19
Which of the following equations has exactly one solution?
2x + 3 – 6x=-4x – 3
3x + 12 – 9x = -11x + 12 + 5x
6x +9 - 8x = 2x + 9
7x + 3 – 8= 13x + 5 – 6x
Answer:
I belive I might be c not completely sure but pretty positive
how to round 11,295 to the nearest ten thousand?
the money spent to buy goods is called
Answer:
l think it's consumer spending
Which of the equations below could be the equation of this parabola?
Vertex
(0, 0)
0
10
ОА
A. x = - 1 2 3 4
B. y = - 1/2 x ²
C. x = 1 / 4²
Do y = x
Answer:
the answer is "B"
the "a" (as in ax^2) is negative thus the parabola "goes downward"
Step-by-step explanation:
The equation of parabola is,
y = - 1/2x²
What is Parabola?A parabola is a U-shaped plane curve where any point is at an equal distance from a fixed point (known as the focus) and from a fixed straight line, which is known as the directrix.
We have to given that;
In a parabola,
Vertex = (0, 0)
Since, We know that;
Standard form of equation of parabola is,
y = a (x - h)² + k
Where, (h, k) = (0, 0) = vertex
Hence, We get;
y = a (x - 0)² + 0
y = ax²
Here, A point on parabola is, (2, - 2)
- 2 = a (2)²
a = - 2 / 4
a = - 1/2
Hence, The equation of parabola is,
y = - 1/2x²
Learn more about parabola visit:
https://brainly.com/question/29635857
#SPJ7
235Px=235P(x-1)*(3x)
Answer:
2456
Step-by-step explanation:
Inverse for f(x)=1/2x+3
Answer: [tex]f^{-1}(x)=2x-6[/tex]
Step-by-step explanation:
To find the inverse, we want to switch the y with x and x with y. Once we do that, we solve for y.
[tex]y=\frac{1}{2}x+3[/tex] [switch x and y]
[tex]x=\frac{1}{2}y+3[/tex] [subtract both sides by 3]
[tex]x-3=\frac{1}{2} y[/tex] [multiply both sides by 2]
[tex]y=2x-6[/tex]
Now, we know that [tex]f^{-1}(x)=2x-6[/tex].
If I have 500 and have a 6% annual interest how long will it take to get 2000
Answer:
23.8 years
Step-by-step explanation:
Assuming this is compound interest, we'll use the compound interest formula
A = P(1 + r)ⁿ
A = Final amount (2000)
P = Initial amount (500)
r = Annual interest rate (.06)
n = ?
Our equation will look like this
2000 = 500(1.06)ⁿ
First, divide both sides by 500
2000/500 = (500(1.06)ⁿ)/500
(1.06)ⁿ = 4
Then we have to take the log₁.₀₆ out of both sides
n = log₁.₀₆(4)
n = 23.79132
What is the radius of the circle? Example how you know..
Answer:
r=7
Step-by-step explanation:
C is at x=1 at circle side is at 8
8-1= 7
so, r=7
Answer:
The radius of the circle is 7 units.
Step-by-step explanation:
Radius is the measure from the center point of a circle to a point on the outside edge. Since you have coordinates, you can find the radius using distance formula.
You could also just count how many units are between the center and the edge to get 7 units because 8 - 1 = 7
If x = 2 , y = 3 and z = 4 , find the value of y2 Z2 -x2
Answer:
y²z²-x²
3*3*4*4-2*2
3*16-4
48-4
44
Step-by-step explanation:
* means multiply
Answer:
[tex]here \: we \: want \: to \: find \: {x}^{2} {y}^{2} {z}^{2} \\ x = 2 \\ y = 3 \\ z = 4 \\ then \: {2}^{2} \times {3}^{2} \times {4}^{2} \\ = 4 \times 9 \times 16 \\ = 36 \times 16 \\ = 576 \\ thank \: you[/tex]
Determine the domain of the following function:
Step-by-step explanation:
2x-18 ≥ 0
2x ≥ 18
x ≥ 9
and
3x -27 ≠ 0
3x ≠ 27
x ≠ 9
so, the answer is <9 ; +oo >
What is -2/3 - (-1/2)
Answer: -1/6
Step-by-step explanation: Start by changing the minus a negative
to plus a positive, so we have -2/3 + 1/2.
Since our denominators of 3 and 2 have no factors in common,
our least common denominator is 3 · 2 or 6.
In order to get a denominator of 6 in each fraction,
we multiply top and bottom of the first fraction by 2
and top and bottom of the second fraction by 3.
That gives us -4/6 + 3/6 which simplifies to -1/6.
AnswerAnswer:
Step-by-step explanation:
-0.16666666666
A number to be a rational number that is not an integer but a while number
Answer:
So coming back to the question; No, there is no rational number that is not an integer but is a whole number. The number is called as a rational number if it can be expressed as p/q where p & q are integers & q is not 0. All negative integers are rational numbers but those are not whole numbers.Jan 1, 2020
Step-by-step explanation:
Simplify 3(8x+2y)
A. 30x+y
B. 24x+2y
C. 24x+6y
D. 30xy
Answer:
The choose C. 24x+6y
Step-by-step explanation:
[tex]3(8x + 2y) = 24x + 6y[/tex]
I hope I helped you^_^
3=g/-4-5 ((for 25 points))
Answer:
3=g/-4 -5
3+5=g/-4
8= g/-4
8x(-4)=g
g=-32
Step-by-step explanation:
A triangle has side lengths of (7n-2p)(7n−2p) centimeters, (2n+4q)(2n+4q) centimeters, and (q-5p)(q−5p) centimeters. Which expression represents the perimeter, in centimeters, of the triangle?
Answer:
(7n-2p)(7n−2p) + (2n+4q)(2n+4q) + (q-5p)(q−5p) OR
53n² +29p² +17q² -14np +8nq -10pq
Step-by-step explanation:
The perimeter is found by adding all the side lengths.
P = (7n-2p)(7n−2p) + (2n+4q)(2n+4q) + (q-5p)(q−5p)
We know that (a+b)(a+b) = (a+b)², and (a-b)(a-b) = (a-b)²
P = (7n-2p)² + (2n+4q)² + (q-5p)²
We know that (a+b)² = a²+b²+2ab, and (a-b)² = a²+b²-2ab
P = 49n² + 4p² - 14np +4n² +16q² + 8nq +q²+25p² -10pq
Combine like terms
P = 53n² +29p² +17q² -14np +8nq -10pq