Answer:
1.5871
Step-by-step explanation:
According to the Question,
we have, 7 log(15/16)+6log(8/3)+5log(2/3)+log(32/25)The Solution, With Basic Properties of Log.
7*log15-7*log16+6*log8-6*log3+5*log2-5*log3+log32-log25
7*1.176-7*1.204+6*0.903-6*0.477+5*0.3010-5*0.477+1.505-1.3979
on Solving, We get
1.5871
.........................
Answer:
The literals are; a, b, and c
The constants are; c, and 3
The variables are; x, and y
Step-by-step explanation:
The literals (numbers) are letters which represent numbers in an expression or equation, and to which mathematical operations, including, addition, subtraction, division, and multiplication can be applied
The given equation is a·x² + b·x + c - y + 3 = 0
The literals are;
'a', 'b', and 'c'
The constants are the values that remain the same always in an equation and does not change
The constants are;
'c', and '3'
The variables are the values that vary in relation to one another
The variables are;
'x', and 'y'
Simplify (¼)^-2 + (1/6)^-3
Answer:
232
Step-by-step explanation:
In picture
Brainliest please
Which of the equations below represents a line perpendicular to the yaxis?
A. y= -6
B. x= 6
C. y=6x
D. y=x
Answer:
A. y=-6
Step-by-step explanation:
Using the answer, it would make a horizontal line which would be perpendicular to the y axis.
Kim buys a carpet for a room. The carpet measures 6 metres by 6 metres. Kim pays £390 for the carpet. The room measures 5 metres by 5 metres. Work out the cost of the carpet she does not use.
Area = Length x width
Area of carpet = 6 x 6 = 36 square meters
Cost of carpet per square meter = total cost / area
Cost per square meter: 390 / 36 = £10.83
Area of room = 5 x 5 = 25 square meters.
Area of rug not used = area of room subtracted from area of carpet:
36 - 25 = 11 square meters
Cost of the carpet not used = area of carpet not used x cost per square meter
11 x 10.83 = 119.13
ANSWER: £119.13
Answer:
Area = Length x width
Area of carpet = 6 x 6 = 36 square meters
Cost of carpet per square meter = total cost / area
Cost per square meter: 390 / 36 = £10.83
Area of room = 5 x 5 = 25 square meters.
Area of rug not used = area of room subtracted from area of carpet:
36 - 25 = 11 square meters
Cost of the carpet not used = area of carpet not used x cost per square meter
11 x 10.83 = 119.13
ANSWER: £119.13
Step-by-step explanation:
Are these lines parallel perpendicular or neither
Answer:
perpendicular
Step-by-step explanation:
start but putting each line into the standard line format
2x-y=-5
-y=-2x-5
y=2x+5
x+2y=-6
2y=-x-6
y=-(1/2)x-3
if lines are parallel the slopes would be the same. 2 is not equal to -1/2
if lines are perpendicular the slope of one would be the opposite inverse of the other.
negative inverse of 2 = - (1/2)
so the lines are perpendicular
y=5/2x-5/6
find the slope and simplify
Answer:
5/2
Step-by-step explanation:
The slope of this equation is 5/2
help?- Plot and connect the points A (-4, 4), B (-1, 1), C (-6, 1), and find the length of BC.
A.
4 units
B.
2 units
C.
6 units
D.
5 units
Answer:
BC= 5 units
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP THANK YOU
Answer:
74 deg
Step-by-step explanation:
Ok, so this is a bunch of steps.
The parabola described by the equation -1/16(x-3)^2 + 4 = y has the directrix at y=8. What is the focus of the parabola?
Answer:
(3, 0)
Step-by-step explanation:
A parabola is the locus of a point such that the distance from a fixed line called directrix and the distance from a fixed point called focus is constant.
The equation of a parabola with a vertex at (h, k) with axis of symmetry parallel to the y axis is given as:
[tex]4p(y-k)=(x-h)^2[/tex]
The directrix is at y = k - p, and focus is at (h, k + p).
Given an equation -1/16(x-3)^2 + 4 = y, expressing it in standard form is:
[tex]-\frac{1}{16}(x-3)^2+4=y\\\\(y-4)= -\frac{1}{16}(x-3)^2\\\\-16(y-4)=(x-3)^2\\\\[/tex]
Comparing with the standard form:
The center = (h, k) = (3, 4)
Also, -16 = 4p
p = -4
Directrix is at y = k - p = 4 - (-4) = 8
Directrix is at y = 8
The focus is at (h, k + p) = (3, 4 + (-4)) = (3, 0)
The focus is at (3, 0)
Solve the following system graphically.
y < - x
y =< x - 2
Upload one solution of the system and your graph
Answer:
a solution of the system is the point that satisfies both the equations
(1, -1) is a solution of the system
What value of x would make the inequality true?
2x + 5.5 < 20
A) 19/2
B) 9/4
Part two
What other value of x would make the same inequality true?
2x + 5.5 < 20
C) 5
D) 7.25
Giving brainlest!!!
Answer:
whats?
Step-by-step explanation:
Answer:
19/2 and 7.25
Step-by-step explanation:
1.
19/2=9.5
2×9.5+5.5=
19+5.5=
24.5
24.5 <20
verified
2.
2×7.25+5.5<20
14.50+5.5 <20
20 <20
verified
please mark as brainliest answer
Which expression is equivalent to this quotient?
[tex]\frac{1}{x+5} \\\frac{x+3}{5x+15}[/tex]
21.For an oxidation reaction, the temperature T required is warmer than 50°C. Complete the following inequality by dragging the correct symbol to the box.
a. <
b. >
c. ≤
d. ≥
T __ 50°C
WHAT SYMBOL FILLS OUT THE UNDERSCORE ?!
Can I get some help?
Answer:
ok for this what we need to do is just do the equation
y=2x+3
with the x inserted
y=2*-2+3
y=-1
y=2*0+3
y=3
y=2*1+3
y=5
y=2*3+3
y=9
this is the answer from left to right
y=-1,y=3,y=5,y=9
help on this please
Find < Z
Answer:
150°
Step-by-step explanation:
2x+x+90=180
3x=90
x=30
z= 180-x = 180-30 = 150°
To find the quotient of multiply 3 by
Answer:
the other number to get the quotient
The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y - 4 = 1/4(x - 8). What
iS the slope-intercept form of the equation for this line?
O y = 1/4x- 12
O y= 1/4x-4
O y= 1/4x+2
O y= 1/4x+6
Answer:
3rd option
Step-by-step explanation:
The equation of a line in point slope form is
y - b = m(x - a)
where m is the slope and (a, b ) a point on the line
Given
y - 4 = [tex]\frac{1}{4}[/tex] (x - 8)
with m = [tex]\frac{1}{4}[/tex] and (a, b) = (8, 4 )
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept ) , then
y = [tex]\frac{1}{4}[/tex] x + c ← is the partial equation
To find c substitute (8, 4) into the partial equation
4 = 2 + c ⇒ c = 4 - 2 = 2
y = [tex]\frac{1}{4}[/tex] x + 2 ← equation in slope- intercept form
What is the measure of RPQ
Answer:
239
Step-by-step explanation:
SP is the diameter so Arc RP is supplementary to Arc SR
[tex]31 + x = 180[/tex]
[tex]x = 149[/tex]
Arc PQ is supplementary to Arc SQ so
[tex]90 + x = 180[/tex]
[tex]x = 90[/tex]
Arc Addition:
[tex]149 + 90 = 239[/tex]
the average length of string a and string d is 10x cm. the average length of string b and string c is 8x cm . the average length of strings b , c , d is 6x cm . find the length of string a in terms of x
Answer:
[tex]a = 18x[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{1}{2}(a + d) = 10x[/tex]
[tex]\frac{1}{2}(b + c) = 8x[/tex]
[tex]\frac{1}{3}(b + c+d) = 6x[/tex]
Required
The value of (a)
We have:
[tex]\frac{1}{2}(a + d) = 10x[/tex] --- multiply by 2
[tex]\frac{1}{2}(b + c) = 8x[/tex] --- multiply by 2
[tex]\frac{1}{3}(b + c+d) = 6x[/tex] --- multiply by 3
So, we have:
[tex]\frac{1}{2}(a + d) = 10x[/tex]
[tex]a + d = 20x[/tex]
[tex]\frac{1}{2}(b + c) = 8x[/tex]
[tex]b + c = 16x[/tex]
[tex]\frac{1}{3}(b + c+d) = 6x[/tex]
[tex]b + c + d= 18x[/tex]
Substitute [tex]b + c = 16x[/tex] in [tex]b + c + d= 18x[/tex]
[tex]16x + d = 18x[/tex]
Solve for d
[tex]d = 18x - 16x[/tex]
[tex]d = 2x[/tex]
Substitute [tex]d = 2x[/tex] in [tex]a + d = 20x[/tex]
[tex]a + 2x = 20x[/tex]
Solve for (a)
[tex]a = 20x - 2x[/tex]
[tex]a = 18x[/tex]
Find the area of the circle. Leave your answer in terms of pi
Answer:
4.84 pi
Step-by-step explanation:
[tex]area = \pi \times {r}^{2} [/tex]
Answer:
484pim^2(d)
Step-by-step explanation:
pir^2
pi(22)^2
484pi
The point (5,-12) lies on the terminal side of an angel theta in standard position. Find the exact value of cot theta. Express the answer as a fraction reduced to the lowest term
Answer:
[tex]cot\theta=-\frac{5}{12}[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given that the point (5,-12) lies on the terminal side of an angle theta in standard position.
We have to find the exact value of [tex]cot\theta[/tex].
Let
Point (x,y)=(5,-12)
[tex]r=\sqrt{x^2+y^2}[/tex]
Substitute the values
[tex]r=\sqrt{5^2+(-12)^2}[/tex]
[tex]r=\sqrt{169}=13[/tex]
We know that
[tex]cot\theta=\frac{x}{y}[/tex]
Using values
[tex]cot\theta=-\frac{5}{12}[/tex]
Which statement about the angles in the figure is true?
mZ3+ m25 = 180°
mZ1 + m28 = 90°
m28+ m29 = 90°
m27 +mZ10 = 180°
Answer:
the second one
Step-by-step explanation:
its the sum oh 90
What portion of shared $6000 security costs should be apportioned to store B?
Answer:
$600
Step-by-step explanation:
2500+625+625+2500=6,250
625/6,250=.10 or 10%
6000x.10=600
f(2) if f(x) = (x + 1)2.
Answer:
6
Step-by-step explanation:
f(2) = (2 + 1)2
(3)2
6
Answer:
6
Step-by-step explanation:
f(2) = (2+1)*2, f(2) = 3*2 = 6
A. write the ratio of girls to boys in the class with 12 girls and 15 boys. reduce to the lowest terms.
B. use the information from part A to estimate the number of girls in the school if there are a total of 1350 students in the whole school and in part A is representative of all classes in the school
WILL GIVE BRAINLIEST plz
(n+t) divided by 4 i need the answer please
Answer:
[tex]\frac{n+t}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
(n+t) divided by 4
The equation would be [tex]\frac{n+t}{4}[/tex]
Hope this helps
Answer:
(n+t)/4
Step-by-step explanation:
1. A zoo has an Asian elephant that weighs 6 tons. The elephant got sick and lost 1450 pounds. What is the elephants new weight in tons? 2. In a package of balloons, the ratio of purple balloons to green balloons is 3 to 4. What could be the total number of balloons in the package? 3. The ratio of red flowers to yellow flowers in a field is 5 to 7. If there are 392 yellow flowers in the field, how many red flowers are there?
Answer:
1. The new weight of elephant is 5.342 tones.
3. The number of red flowers are 280.
Step-by-step explanation:
1. weight of elephant = 6 tons
weight lost = 1450 pounds
As , 1 pound = 0.000454 ton
So, 1450 pounds = 0.658 ton
The new weight of elephant is
= 6 - 0.658 = 5.342 tones
3.
red flower to the yellow flower is 5 : 7
Number of yellow flowers = 392
Let the red flowers are R.
So,
[tex]\frac {5}{7}=\frac{R}{392}\\\\R = 280[/tex]
Which of the following statements describes the process for solving 4x ≥ -24?
A. Divide both sides of the inequality by 4 and flip the symbol.
B. Divide both sides of the inequality by -24 but don't flip the symbol.
C. Divide both sides of the inequality by 4 but don't flip the symbol.
D. Divide both sides of the inequality by -24 and flip the symbol.
Answer:
C. Divide both sides of the inequality by 4 but don't flip the symbol.
Step-by-step explanation:
When you solve an inequality, you have to get the x by itself. So, in this inequality, the first thing you would do is divide both sides of the inequality by 4. The new and solved equation would look like this:
x ≥ -6
Because multiplying by a negative, dividing by a negative, or having negatives on both sides of the inequality was not involved in solving for x, flipping the symbol is not needed.
I really hope this helps! Have an amazing day :3
Which of the two data sets shown in the box
plots below has the greater mean?
Answer:
Step-by-step explanation:
Remember that the mean is average
Ex. Set A
Add then divide by the 8
please help me answer this question also it’s asking to show work!!
[tex]\huge\textsf{Hey there!}[/tex]
[tex]\mathsf{\dfrac{9\times10^5}{10\times10^3}}[/tex]
[tex]\mathsf{10^5}[/tex]
[tex]\mathsf{= 10\times10\times10\times10\times10}[/tex]
[tex]\mathsf{= 100\times100\times10}[/tex]
[tex]\mathsf = 10,000\times10}[/tex]
[tex]\mathsf{=\bf 100,000}[/tex]
[tex]\mathsf{10^3}[/tex]
[tex]\mathsf{= 10\times10\times10}[/tex]
[tex]\mathsf{= 100\times10}[/tex]
[tex]\mathsf{= \bf 1,000}[/tex]
[tex]\mathsf{\dfrac{9\times100,000}{10\times 1,000}}[/tex]
[tex]\mathsf{9\times100,000 = \bf 900,000}[/tex]
[tex]\mathsf{10 \times 1,000 = \bf 10,000}[/tex]
[tex]\mathsf{\dfrac{900,000}{10,000}}[/tex]
[tex]\mathsf{= \bf 90}[/tex]
[tex]\boxed{\boxed{\large\textsf{Answer: \huge \bf 90}}}\huge\checkmark[/tex]
[tex]\large\textsf{Good luck on your assignment and enjoy your day!}[/tex]
~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]