Answer:
A=2
B=4
C=6
D=5
E=7
F=8
G=3
H=1
Step-by-step explanation:
explanation is in the picture!
please help with number 9!!!
Answer:
2 + sqrt(3)
Step-by-step explanation:
Roots that contain square roots come in pairs
If there is a root that is a- sqrt(b), there is a root that is a+ sqrt(b)
2 -sqrt(3) means there is a root 2 + sqrt(3)
The width of a rectangle measures (2h-6) centimeters, and its length measures (7h+8) centimeters. Which expression represents the perimeter, in centimeters, of the rectangle?
Answer:
18h +4
Step-by-step explanation:
The perimeter of a rectangle is given by
P = 2(l+w) where l is the length and w is the width
=2( 7h+8 + 2h-6)
Combine like terms
= 2( 9h+2)
Distribute
= 18h +4
Given that v=√u*u- 2qs. Make q the subject of the equation. Find the value of q in the equation if v=8, u=12, and s=40
Answer:
Step-by-step explanation:
v=√u*u- 2qs
[tex]\sqrt{20}[/tex] x 20 - 2q40 = 8[tex]2\sqrt{5}[/tex] x 20 - 2q40 = 840[tex]\sqrt{5}[/tex] - 2q40 = 8- 2q40 = 8 - 40[tex]\sqrt{5}[/tex]-80q = 8 - 40[tex]\sqrt{5}[/tex] q = (8-40[tex]\sqrt{5}[/tex] ) / -80 = [tex]\frac{-1 + 5\sqrt{5} }{10}[/tex] = 1.018Above given answer is correct.
Find the length of UC? Please help
Answer:
The choose C. 18
Step-by-step explanation:
UC —> 105+82=187 —> 96+22+51=169 —> 187–169=18
I hope I helped you^_^
PLZ HELP!!!
Find the range of the following piecewise function.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
the answer is B because, our range starts at 2 but does not include 2 and continues to infinity (x>8) does not have a boundary.
What is the surface area of a sphere with a diameter of 14 cm?
1961 cm2
287 cm2
7841 cm2
981 cm2
Answer:
??
Step-by-step explanation:
how
did you get 616? are you even looking at the 4 answers?????
Due to employee safety negligence at a nuclear waste facility, 2000 tons of a radioactive element is spilled into the nearby pond. The half-life of the radioactive element is 36 days. In order to be declared safe for swimming, based on its size and the amount of water, there must be less than 100 tons of the material found in the pond. How long, to the nearest day, until it is safe to swim again?
How long, to the nearest day, until it is safe to swim again will be 156 days
Let x represent number of day until it is safe to swim again
First step
=2000 *1/2^x
100=2000 *0.5^x
0.05=0.5^x
Second step
Log 0.05=xLog 0.5
Log 0.05/L0g 0.5=x
x=36 days* Log 0.05/L0g 0.5
x=36 days*43.22
x=156 days
Inconclusion How long, to the nearest day, until it is safe to swim again will be 156 days
Learn more about radioactive element here:
https://brainly.com/question/13812761
Graph the line for y+1 = - 3(2x - 4) on the coordinate plane.
Which polygon has an interior angle sum of 1080°?
Answer:
its octagon. first and last one it has total 8 sides
factorize. xy^2-y(x-z) -z
Answer:
The equation x The equation x 2The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x 2The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x 2 +xy)+(xz+yz)=x(x+y)+z(x+y)=(x+z)(x+y)The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x 2 +xy)+(xz+yz)=x(x+y)+z(x+y)=(x+z)(x+y)Hence, x The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x 2 +xy)+(xz+yz)=x(x+y)+z(x+y)=(x+z)(x+y)Hence, x 2The equation x 2 +xy+xz+yz can be factorised as follows:x 2 +xy+xz+yz=(x 2 +xy)+(xz+yz)=x(x+y)+z(x+y)=(x+z)(x+y)Hence, x 2 +xy+xz+yz=(x+z)(x+y)Answer:
= (y-1) (xy-z)
Step-by-step explanation:
First we expand them -
= xy^2 - xy - yz - z
= xy(y-1)-z(y-1)
= (y-1) (xy-z)
Hope this helped
What is the estimate for 312+138+207
Answer:
657
Step-by-step explanation:
312 + 138 + 207
= 450 + 207
= 657
Answer:
600
Step-by-step explanation:
To round your answer, you check the tenths place to see if it is under 5 or above 5. If it is under 5, your answer will stay in the number the hundreds place is in currently. If it is above 5, you will add one to the hundreds place.
312: there is one in the tenths place, so it will stay as 300.
138: there is three in the tenths place, so it will stay as 100.
207: there is a zero in the tenths place, so it will stay as 200.
If you are doing it with the one's place, it is the same method. Either round up or down.
300 + 100 + 200 = 600
The answer is 600.
Find the 5th term of each geometric sequence. 32,80, 200
Answer:
12.8
Step-by-step explanation:
Which equation can be solved using the one-to-one property?
3X = 10
4In x = 2
log x = 5
4* = 47x+2
Answer:
3x=10
Step-by-step explanation:
x=10-3
x=7
i hope this answer will help u
Answer:
4x = 47x+2
Step-by-step explanation:
Using the one–to–one property, you can set x = 7x + 2.
explanation would be appreciated. i don’t understand
Answer:
[tex]28\sqrt{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
The area of the big triangle is 1/2 b h = 1/2*6*(12^2 = 6^2 + x^2)
that ends up being [tex]\sqrt{108} = 36\sqrt{3}[/tex]
the small triangle are needs to be subtracted....
[tex]\frac{\left(4\cdot \:sin\left(90\right)\right)}{sin\left(30\right)}[/tex] that is the length of the unknown side...
1/2 B * h of that triangle get you to [tex]8\sqrt{3}[/tex]
just subtract the two areas
Answer:
(B) 28√3
Step-by-step explanation:
The area of quadrilateral ABED is equal to the area of triangle CDE subtracted from the area of triangle ABC.
Area of triangle CDE:
Triangle ABC is equilateral. All sides have length 12.
AB = BC = AC = 12
BE = 8
BE + EC = BC
8 + EC = 12
EC = 4
In an equilateral triangle, all angles measure 60°.
m<C = 60°
m<CDE = 30°
Triangle CDE is a 30-60-90 triangle.
DE = EC√3
DE = 4√3
area of triangle CDE = bh/2
area of triangle CDE = (EC)(DE)/2
area of triangle CDE = (4)(4√3)/2
area of triangle CDE = 8√3
Area of triangle ABC:
Side AC is a base of triangle ABC.
AC = 12
(1/2)AC = 6
The altitude of triangle ABC from side AC to vertex B measures
h = 6√3
area of triangle ABC = bh/2
area of triangle ABC = (AC)(h)/2
area of triangle ABC = (12)(6√3)/2
area of triangle ABC = 36√3
area of quadrilateral ABED = area of triangle ABC - area of triangle CDE
area of quadrilateral ABED = 36√3 - 8√3
area of quadrilateral ABED = 28√3
If i work in a week 2 days cleaning and i will work 4 hours in a day and in 1 hour is 8$ how much will it be in a year
Answer:
$3072
Step-by-step explanation:
It is given that :
I work for 4 hours everyday, working 2 days a week.
And in 1 hour , I get $8.
Therefore,
1 hour = $8
4 hours = 4 x 8
= $32
So, in 1 day working for 4 hours, I get $32.
∴ Working 2 days = 32 x 2
= $64
In 1 month, there are 4 weeks
So, in 4 weeks (or 1 month), I work for = 4 x 2
= 8 days
Therefore, in 8 days, I get = 8 x 32
= $256
Now there are 12 months in a year.
So, in 12 months , I will get = 12 x 256
= $3072
Therefore, in 1 year , I will get $3072.
use the prime factors of 3136 and 2744 to evaluate:✓3136/3✓2744
Answer:
3136 = 2^6 × 7^2
2744 = 2^3 x 7^3
✓3136/3✓2744 = ✓(2^6 × 7^2)/3✓(2^3 x 7^3) = (2^3 x 7)/3 x 14(✓14) = 56/42✓14 =4/3✓14
PLEASE HELP ME OUT I NEED IT RIGHT NOW!! :(((
A plumbers plastic pipe is 4 m long, has an inside diameter of 4.0 cm and an outside diameter of 5.0cm. What is the volume of the plastic in the pipe?
Answer: [tex]V=0.0028278\ m^3[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
Length of the pipe [tex]l=4\ m[/tex]
Inside diameter of the pipe [tex]d_i=4\ cm[/tex]
Outside diameter of the pipe [tex]d_o=5\ cm[/tex]
Volume of the pipe
[tex]\Rightarrow V=\dfrac{\pi }{4}[d_o^2-d_i^2]\\\\\text{Insert the values}\\\\\Rightarrow V=\dfrac{\pi}{4}[5^2-4^2]\times 10^{-4}\times 4\\\\\Rightarrow V=28.278\times 10^{-4}\ m^3\\\\\Rightarrow V=0.0028278\ m^3[/tex]
HELP, round to the nearest penny.
$11,579.9998
Answer:
11,580.00
Step-by-step explanation:
So basically all you need to do is round to the nearest 0.01 or the hundredths place. What you would do is round each place by so and you will eventually get the answer of 11,580.00
Hope this helps!!! Have a good rest of your day! :)
what is the area of the figure below?
Answer:
15x^9
Step-by-step explanation:
A=l x w
5x^4 times 3x^5 is basically 3*5*x^4*x^5
when you multiply exponents with the same base, you add the exponents, so it becomes 15x^9
| the British 50-pence coin shown on the right is in the shape of a
regular heptagon. Determine the measure of one interior angle.
Show your work.
For a regular polygon with n sides, interior angle
= [(n-2) × 180°]/n
So, interior angle of this regular heptagon shape
= [(7 - 2) × 180°]/7
= (5 × 180°)/7
= 900°/7
= (900/7)°
= 128.571° [approximately]
Answer:
hello,
Step-by-step explanation:
center angle : 360°/7 °
half interior angle=0.5*(180-360/7)=900/14=450/7 = 64 ° +2/7° ≈64.3 °
interior angle= 128°+4/7°≈128.6 °
Last night, the two dinner specials at Will's favourite restaurant were salmon fillet and steak. The restaurant served 15 salmon fillets and 5 steaks. What percentage of the specials served were salmon fillets?
Answer:
75% of the specials served were salmon fillets
Step-by-step explanation:
We have that:
15 + 5 = 20 specials were served.
Of those, 5 were salmon fillets.
What percentage of the specials served were salmon fillets?
15*100%/20 = 75%
75% of the specials served were salmon fillets
Pls help. I really suck at math.
Determine whether the following polygons are similar.
Answer:
They are not similar.
To easily check if they are similar, you only need to look at the degrees angles, since if the angles are the same, the lengths of the sides will always come out to be similar somehow.
Those triangles possess right angles as you can see the little square thingie in the corners.
Those are 90 degrees, and you can add the 30 degrees in the left shape to 90 to get 120.
There are 180 degrees in a triangle, so 180 - 120 = 60.
Therefore, the unknown angle is 60.
A 30 60 90 triangle is called a special right triangle since there are many useful ratios hidden inside.
The other triangle has a 55 degree angle which is not on the first, so they must not be similar.
Pls brainly dont delete this link, its useful.
https://blog.prepscholar.com/30-60-90-triangle-ratio-formula
This helps you understand the special triangles.
You don't suck at math, you suck at geometry imo, though only in this unit of geometry, probably good at others.
Step-by-step explanation:
Correct answer gets brainliest and 5 star
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Answer:
option D
Step-by-step explanation:
the formula for slope is: y = mx + b
where m = slope & b = y intercept
so in y = -2x + 1,
m (slope) = -2 & b (y-int) = (0,1)
if g(x) is x-3 then what is g(3x)
Work Shown:
g(x) = x-3
g(3x) = 3x-3
We simply replaced every x with 3x. There isn't much else to show in terms of work. I suppose you could factor out the GCF to say g(3x) = 3(x-1), but that isn't much of a simplification in my opinion.
Answer:
Step-by-step explanation:
The meaning of g(x) = x - 3 is that whatever you put in the x on the left, you will put in the x on the right.
g(3x) = 3x - 3 is the correct answer.
The average age of a preschool class is 4.5 years old. If there is one 3-year-old, five 5-year-olds, and two other children both of the same age, what is the age, in years, of the other two children?
Answer:
3.1
Step-by-step explanation:
5 x5 =25
25+3=28
the other children are 4 years old
The distance AB rounded to the nearest tenth = [?]
Answer:
4.5 units
Step-by-step explanation:
Use the distance formula
[tex]\sqrt{(-1-3)^{2}+(-1-1)^{2} }[/tex]
[tex]\sqrt{16+4}=\sqrt{20}[/tex]
The distance AB on the diagram rounded to the nearest tenth is: 4.5 units
Meaning of DistanceDistance can me defined as a measure that tells us how far apart two objects or individual are to each other.
Distance is very important as it helps us know where exactly things are located and whether they are close or far apart
In conclusion, The distance AB on the diagram rounded to the nearest tenth is: 4.5 units
Learn more about Distance: https://brainly.com/question/17273444
#SPJ2
Christopher walks 5km south then walks on a bearing of 036º until he is due east of his starting point. How far is he from his starting point, to 1 decimal place?
Christopher's distance from his starting point is 3.6 km
Since Christopher initially walks South 5 km and then walks on a bearing of of 036º until he is due east of his starting point.
His distance South, his distance from his starting point and his distance from his 036º bearing, all form a right-angled triangle.
This right-angled triangle with opposite side to the angle 036º, as his distance from his starting point, x and the adjacent side to the angle 036º, as his distance 5 km south.
Since we have both the opposite and adjacent sides of a right-angled triangle,
From trigonometric ratios,
tanФ = opposite/adjacent
tanФ = x/5 km
Now Ф = 036º
So, tan36º = x/5km
x = 5 km(tan36º)
x = 5 km (0.7265)
x = 3.633 km
x ≅ 3.6 km to 1 decimal place.
So, Christopher's distance from his starting point is 3.6 km.
Learn more about bearing here:
https://brainly.com/question/11684993
if three less than one half a number is equal to one-third of the same number, find the number
Answer: The number would be 18
Step-by-step explanation:
18/2=9 9-3=6 6*3=18
The equation be (x/2) - 3 = x/3 then, the number of x = 18.
How to estimate the value of x?To estimate the value of x, bring the variable to the left side and bring all the remaining values to the right side. Simplify the values to estimate the result.
Let x be the number
From the given information, we get
(x/2) - 3 = x/3
The set all the fractions on one side and constants on another side
(x/2) - (x/3) = 3
Multiply by LCM
3x - 18 = 2x
Add 18 to both sides
3x - 18 + 18 = 2x + 18
simplify
3x = 2x + 18
Subtract 2x from both sides
3x - 2x = 2x + 18 - 2x
x =18.
Therefore, the number is x = 18.
To learn more about algebraic expression refer to:
https://brainly.com/question/4541471
#SPJ2
binomial expansions for clever cookies
The answers are in the red rectangles with the work.
Let me know if something is unreadable.