Answer:
15 hour(s) and 30 minute(s).
Step-by-step explanation:
Answer:
krkrkrl4k3?8999kekek
Step-by-step explanation:
the UK. I have been a while. I have been a while. I have been a while. I have been a while 6e5 the UK. I have been a while. I have been a while. I have
. How do we have a look at the moment. The comments for the first time in the UK. I
What is the value of x?
Answer:
D. 30°
Step-by-step explanation:
By exterior angle theorem:
x° + 70° = 100°
x° = 100° - 70°
x° = 30°
x = 30
Decrease £19064.67 by 9.5%
Give your answer rounded to 2 DP. (decimal place)
Please Help !!!
Answer:
17253.52
Step-by-step explanation:
100-9.5=90.5
19064.67*0.905=17253.52
The cost for 2 adults and 5 children to eat at the local buffet restaurant is \$46.50 . The cost for 1 adult and 1 child is $15. What is the cost of a child's meal ?
Answer:
c = 5.5
Step-by-step explanation:
2 a + 5 c = 46.50
a + c = 15
a = 15 - c
2(15-c ) +5c = 46.50
30 - 2c +5c = 46.5
3c = 16.5
c = 5.5
solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
Answer:
7.1
Step-by-step explanation:
We used SOHCAHTOA because it's a right angle triangle
So because we have an angle with an adjacent of 6.3 and hypotenuse of x
We will use
Cos=adjacent /hypotenuse
An analyst estimates that a share price has an 80% probability of increasing if economic growth exceeds 3%, a 40% probability of increasing if economic growth is positive but less than 3%, and a 10% probability of increasing if economic growth is negative. If economic growth has a 25% probability of exceeding 3% and a 25% probability of being negative, what is the probability that the share price increases
Nathan is 1.55 meters tall. At 1 p.m., he measures the length of a tree's shadow to be 38.15 meters. He stands 32.9 meters away from the tree, so that the tip of his shadow meets the tip of the tree's shadow. Find the height of the tree to the nearest hundredth of a meter .
Answer:
11.26 m
Step-by-step explanation:
The height of the tree is about 11.25 meters.
What are similar triangles?When the respective sides are proportional and the corresponding angles are congruent, two triangles are said to be similar.
Given that, the height of the person is 1.55 meters, the length of the tree's shadow is 38.15 meters, and the distance between the person and the tree is 32.9 meters.
Let the height of the tree be x.
Note that the scenario makes two similar triangles.
Since the ratio of the side lengths of similar triangles is proportional, it follows:
(38.15 - 32.9)/1.55 = 38.15/x
5.25/1.55 = 38.15/x
3.39 = 38.15/x
x = 38.15/3.39
x = 11.25
Hence, the height of the tree is about 11.25 meters.
Learn more about similar triangles: https://brainly.com/question/25882965
#SPJ2
PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME. IM STUCK IN A SUMMER SCHOOL AND IF I DONT GET GOOD GRADES ILL GET IN BIG TROUBLE AND IM TOTALLY LOST ON THIS PROBLEM. I ALREADY DID THE FIRST TWO BUT I DONT KNOW HOW TO DO THE LAST ONE. PLEASE HELP ME!!!!
Answer:
We know that in the box there are:
4 twix
3 kit-kat
Then the total number of candy in the box is:
4 +3 = 7
a)
Here we want to find the probability that we draw two twix.
All the candy has the same probability of being drawn from the box.
So, the probability of getting a twix in the first drawn, is equal to the quotient between the number of twix and the total number of candy in the box, this is:
p = 4/7
Now for the second draw, we do the same, but because we have already drawn one twix before, now the number of twix in the box is 3, and the total number of candy in the box is 6.
this time the probability is:
q = 3/6 = 1/2
The joint probability is the product of the individual probabilities, so here we have
P = p*q = (4/7)*(1/2) = 2/7
b) same reasoning than in the previous case:
For the first bar, the probability is:
p = 3/7
for the second bar, the probability is:
q = 2/6 = 1/3
The joint probability is:
P = p*q = (3/7)*(1/3) = 1/7
c) Suppose that first we draw a twix.
The probability we already know that is:
p = 4/7
Now we want another type, so we need to draw a kit-kat, the probability will be equal to the quotient between the remaining kit-kat bars (3) and the total number of candy in the box (6)
q = 3/6
The joint probability is:
P = p*q = (4/7)*(3/6) = 2/7
But, we also have the case where we first draw a kit-kat and after a twix, so we have a permutation of two, then the probability in this case is:
Probability = 2*P = 2*2/7 = 4/7
What are the solutions to the quadratic equation 3(x – 42 = 752
find the slope of the line passing through the points (-2,5) and (3/2,2)
Answer:
slope = - [tex]\frac{6}{7}[/tex]
Step-by-step explanation:
Calculate the slope m using the slope formula
m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]
with (x₁, y₁ ) = (- 2, 5) and (x₂, y₂ ) = ([tex]\frac{3}{2}[/tex], 2)
m = [tex]\frac{2-5}{\frac{3}{2}-(-2) }[/tex]
= [tex]\frac{-3}{\frac{3}{2}+2 }[/tex]
= [tex]\frac{-3}{\frac{7}{2} }[/tex]
= - 3 × [tex]\frac{2}{7}[/tex]
= - [tex]\frac{6}{7}[/tex]
What type of health screening would this patient most likely receive?
Sue is a 45-year-old woman with a family history of breast cancer. Her healthcare professional will most likely recommend that she receive a .
Answer:
A mammogram is what she would receive
Step-by-step explanation:
1 Find x and H in the right angled below
You didn't include the right triangle but this is all I could find.
x = 1
H = sqrt(15)
Explain how the quotient of powers was used to simplify this expression
Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
Given:
5⁴/25 = 5²
25 = 5²
Then,
5⁴ / 25
= 5⁴/5²
Note:
• multiplication sign means addition in indices
• Division sign means subtraction in indices
Both numerator and denominator have the same base, so you'll pick one of the bases and subtract the powers
So,
5⁴/5²
= 5^(4 - 2)
= 5^(2)
= 5²
Therefore,
5⁴ / 25 = 5²
Help me?
185/100 + 50% + 4%=?
Answer:
2.39
Step-by-step explanation:
Convert everything to a decimal.
To do that with a fraction divide the numerator by the denominator.
185 divided by 100 = 1.85
185/100 = 1.85
To convert a percent to a decimal divide the number by 100.
50 divided by 100 = 0.5
50/100 = 0.5
4 divided by 100 = 0.04
4/100 = 0.04
Now add:
1.85 + 0.5 + 0.04 = 2.39
jordan wants to save to buy a car and decides to open a banking account that is offering an interest rate of 4.5% compounded annually how much will jordan have in the account after 5 years it he deposits $7,000 today?
Answer:
8,723.27$
Step-by-step explanation:
If xy = 6 and x = 2, then x + y =
Answer:
5
Step-by-step explanation:
xy= 6
x= 2
x + y = ?
Plug in x=2 in the first equation:
2y=6
y=3
then plug x=2 and y=3 into the one you're solving for:
2+3=5
Hope that helps!
HELP SOMEONE PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
3/10
Step-by-step explanation:
The question asks for the probability of finding 4 or more, so first, you must add up all of the teenagers that have 4 or more shoes. Both the 4 and 5 categories fit, so add 20 and 10. Then, find the total number of people in the sample size. Overall, 100 teenagers are represented. Finally, put the number of people that have 4 or more shoes, 30, over the sample size, 100. This equals 30/100 which should be simplified to 3/10.
Which of the following is the parent function of all absolute value functions?
f(x) = 3x
f(x) = |x|
f(x) = 2|x|
f(x)=x²
5) On each birthday Rosa gets as many roses as she is old in years. She still has all the dried flowers and there are now 120 of them. How old is she? A) 10 B) 12 C) 14 D) 15 E) 20
Answer:
D) 15
Step-by-step explanation:
This is an arithmatic progression.
The formula for the sum of arithmatic progression is
[tex]s = \frac{n}{2} (2a + (n - 1)d)[/tex]
where d is the common difference between successive terms and a is the first term. By applying this formula,
[tex]120 = \frac{n}{2} (2(1) + (n - 1)(1)) \\ 120 = \frac{n}{2} (1 + n) \\ n(1 + n) = 240 \\ n {}^{2} + n - 240 = 0 \\ (n - 15)(n + 16) = 0 \\ n = 15 \: or \: n = - 16(reject)[/tex]
The product of integers a,b,c and d is 546 and if 1<a<b<c<d, what is the value of b+c?
Hello,
546=2*3*7*13
a=2, b=3,c=7,d=13
b+c=3+7=10
solve in attachment .
Answer:
2 ( Option A )
Step-by-step explanation:
The given integral to us is ,
[tex]\longrightarrow \displaystyle \int_0^1 5x \sqrt{x}\ dx [/tex]
Here 5 is a constant so it can come out . So that,
[tex]\longrightarrow \displaystyle I = 5 \int_0^1 x \sqrt{x}\ dx [/tex]
Now we can write √x as ,
[tex]\longrightarrow I = \displaystyle 5 \int_0^1 x . x^{\frac{1}{2}} \ dx [/tex]
Simplify ,
[tex]\longrightarrow I = 5 \displaystyle \int_0^1 x^{\frac{3}{2}}\ dx [/tex]
By Power rule , the integral of x^3/2 wrt x is , 2/5x^5/2 . Therefore ,
[tex]\longrightarrow I = 5 \bigg( \dfrac{2}{5} x^{\frac{5}{2}} \bigg] ^1_0 \bigg) [/tex]
On simplifying we will get ,
[tex]\longrightarrow \underline{\underline{ I = 2 }}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]thank \: you[/tex]
The formula for the circumference of a circle is R = c/2(pi)
Find the radius of a circle that has a circumference of 16(pi)
A) r = 4
B) r = 8
C) r = 12
D) r = 16
HELP ASAP PLEASE
Jeff and three of his friends want to join a basketball league. League rules say teams must have at least five players, but can not have more than twelve players. In interval notation, how many more people can join Jeff's team.
Answer:
8 more players
Step-by-step explanation:
There are already 4 players including Jeff, so in order to have more players, they need from 1-8 more players.
Have a good day!!!!
Which expressions are equivalent to 6 - 4.5+ (-8) ?
A 6 + 4.5 + 8
B 6 + 4.5 - 8
C 6 – 4.5'+8
D 6 - 4.5 - 8
E 6+(-4.5) - 8
F 6+(-4.5) + (-8).
G 6+ (-4.5) - (-8)
Answer:
I'm pretty sure the answers are options D , E and F .
Step-by-step explanation:
So here's how I did it , I got the original expression , solved it and the answer I found is -6.5. So then I solved all the others and D , E and F gave me -6.5.
Hope this helps lol
Heya Kitties!
What is the value of x?
18x−16=−12x−4
x =
Answer:
2/5
Step-by-step explanation:
18x+12x=-4+16
30x=12
x=2/5
Answer:
18x-16=-12x-4
18x+12x=-4+16
30x=12
x=12/30
x=2/5
Select the expression that represents the following statement: add 24 to the quotient of 16 and 8.
Answer:
16/8 + 24
Step-by-step explanation:
Greg buys 60 garden plants at a cost price of $2.00 each to sell in his shop. He sells 25 of them at the profit of 75% and 18 of them at the profit of 35%. He sells the rest of the plants for 4/5 of the cost price calculate the profit or loss he makes from selling 60 plants stating if it is a profit or loss
Answer:
$43.30 profitStep-by-step explanation:
Total cost of plant:
60*2 = 120Greg makes total of:
25*(2 + 0.75*2) + 18*(2 + 0.35*2) + (60 - 25 - 18)*2*4/5 = 163.3Since Greg mare than cost, he has a profit and the amount is:
163.3 - 120 = 43.3I NEED THE ANSWER ASAP PLZ ;C
The top right quadrant is quadrant 1.
The top left quadrant is quadrant 2.
The bottom left quadrant is quadrant 3.
The bottom right quadrant is quadrant 4.
Therefore, point D is in the fourth quadrant.
On the unit circle, which of the following angles has the terminal point
coordinates.
A. 45
B. 135
C. 225
D. 315
Answer: C. 225
Step-by-step explanation:
help and explain//////////////////////////////////////////////
Answer:
(f + g)(x) = 5x - 3
Step-by-step explanation:
(f + g)(x)
= f(x) + g(x)
= 2x + 4 + 3x - 7 ← collect like terms
= 5x - 3
Answer:
5x - 3
Step-by-step explanation:
(f + g)(x) = f(x) + g(x)
= 2x + 4 + ( 3x - 7 )
= 5x - 3
y = RootIndex 3 StartRoot x EndRoot. y = negative (0.4) RootIndex 3 StartRoot x minus 2 EndRoot
Which of the following describes the graph of the transformed function compared with the parent function? Select all that apply.
Answer:
- Reflected over the x-axis
- Compressed by a factor of 0.4.
- Translated 2 units left
Step-by-step explanation:
Given
[tex]y = \sqrt[3]{x}[/tex]
[tex]y' = -(0.4)\sqrt[3]{x-2}[/tex]
Required
The transformation from y to y'
First, y is reflected over the x-axis.
The transformation rule is:
[tex](x,y) \to (x,-y)[/tex]
So, we have:
[tex]y = \sqrt[3]{x}[/tex] becomes
[tex]y' = -\sqrt[3]{x}[/tex]
Next, it was compressed by a scale factor of 0.4
The rule is:
[tex]y' = k * y[/tex]
Where k is the scale factor (i.e. k = 0.4)
So, we have:
[tex]y' = 0.4 * -\sqrt[3]{x}[/tex]
[tex]y' = -(0.4)\sqrt[3]{x}[/tex]
Lastly, the function is translated 2 units left;
The rule is:
[tex](x,y) \to (x-2,y)[/tex]
So, we have:
[tex]y' = -(0.4)\sqrt[3]{x - 2}[/tex]
Answers:
-reflected over the x-axis
-translated 2 units right
-compressed by a factor of 0.4