Henry's rate of movement in the two legs can be determined by applying the formula of speed. Thus, his speed during his first leg is 0.6 hours.
The speed of an object is a measure of how fast it moves in a given time. So that;
Speed = [tex]\frac{Distance}{Time}[/tex]
In the given question, let the rate of his fist leg be represented by x. Thus;
⇒ Time = [tex]\frac{Distance}{Speed}[/tex]
For the first leg of his trip;
Time taken, [tex]T_{1}[/tex] = [tex]\frac{32}{x}[/tex]
For the second leg of his trip;
Time taken, [tex]T_{2}[/tex] = [tex]\frac{12*2}{x}[/tex]
= [tex]\frac{24}{x}[/tex]
Given that the total trip takes 1 hour, then:
[tex]T_{1}[/tex] + [tex]T_{2}[/tex] = 1 hour
[tex]\frac{32}{x}[/tex] + [tex]\frac{24}{x}[/tex] = 1
[tex]\frac{56}{x}[/tex] = 1
x = 56
Then;
[tex]T_{1}[/tex] = [tex]\frac{32}{x}[/tex] = [tex]\frac{32}{56}[/tex]
= [tex]\frac{4}{7}[/tex]
[tex]T_{1}[/tex] = [tex]\frac{4}{7}[/tex] hours
[tex]T_{2}[/tex] = [tex]\frac{24}{x}[/tex] = [tex]\frac{24}{56}[/tex]
= [tex]\frac{3}{7}[/tex]
[tex]T_{2}[/tex] = [tex]\frac{3}{7}[/tex] hours
Henry's speed during the first leg of his trip is [tex]\frac{4}{7}[/tex] hours (0.6 hours).
Visit: https://brainly.com/question/17140675
I need a bit of help I don't really get the question
Answer:
[tex]8p + 5c = p \\ 5c = p - 8p \\ 5c = - 7p \\ \frac{5c}{5} = \frac{ - 7p}{5} \\ \\ c = - \frac{7}{5} p[/tex]
therefore:
[tex]{ \boxed{ \boxed{c = - 1 \frac{2}{5} \: p}}}[/tex]
Given that f(x)=3x and g(x)=x²-4x-6 find (gof)(4) simplify answer
Answer:
[tex] (gof)(x) = g(f(x)) \\ = (3x)^{2} - 4(3x) - 6 \\ = 9 {x}^{2} - 12x - 6 \\ \\ (gof)(4) = g(f(4)) \\ = 9( {4}^{2} ) - 12(4) - 6 \\ = 9(16) - 48 - 6 \\ = 144 - 48 - 6 \\ = 90[/tex]
I hope I helped you^_^
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
x = 55
Step-by-step explanation:
To find the value of x
3x - 35 = 130 (vertically opposite angles are equal)
3x = 130 +35
3x = 165
x = 165/3
x = 55
Answer:
x= 55
Step-by-step explanation:
3x-35=130
3x=130+35
3x= 165
x=165/3
x=55
I hope I helped you^_^
The ratio for mixing mortar using sand, lime and cement is 3:2:1.
How many parts of each do you need to mix 42 parts in total?
sand
101
lime
cement
Answer:
Sand: 21 parts.
Lime : 14 parts.
Cement: 7 parts.
Step-by-step explanation:
The number of parts is 3 + 2 + 1 = 6.
So for 42 parts we need:
Sand: 3/6 * 42 = 1/2 * 42 = 21.
Lime: 2/6 * 42 = 1/3 * 42 = 14,
Cement: 1/6 * 42 = 7.
will give brainliest!!
Somerville High School raised $740 to buy winter coats for the homeless at $46.25 each. How many coats can they buy?
Answer: They can buy 16 coats.
Step-by-step explanation:
All you have to do is divide $740 by $46.25 and you will get 16 which will be your final answer.
HELPPPPP. I’ve spent like 20 minutes on this already pleaseeee
Answer:
x=126
x-30=96
Step-by-step explanation:
(x-30) +(x-30) + (x-30) + x + x =540
5x-90=540
5x=630
x=126
My neighbor has two cats and both cats have yellow eyes.
Therefore when two cats live together, they will both have yellow eyes.
The given conclusion uses inductive reasoning because it is based on which of the following?
A two observations
B using previously-proven theorems to show that two cats living together will have yellow eyes.
C showing that all cats with yellow eyes live together
D many observations
A: two observations.
The rest would prove for definite but due to the lack of observations (one case, two observation) this allows us to disprove (most likely) this conclusion.
What is the 9th term of the geometric sequence with this explicit formula?
an= 4.(-2)(n-1)
A. -64
B. 1024
C. -2048
D. -1024
Algebra 1
Answer: B: 1024
Step-by-step explanation:
[tex]a_n=4*(-2)^{n-1}\\\\a_9=4*(-2)^{9-1}\\\\=4*(-2)^8\\\\=4*256\\\\=1024\\\\Answer\ B\\[/tex]
What equation results from completing the square and then factoring?
x2 + 16x = 41
Answer:
D. (x+8)^2=105 A P E X
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP!!!
value of x
Value of y
m
M
m
9514 1404 393
Answer:
x = 7y = 12∠TPS = 140°∠TPQ = 40°∠PRS = 50°Step-by-step explanation:
The marked angles at P are a linear pair, so are supplementary:
(5x +5) +(18x+14) = 180
23x = 161 . . . . . . . . . . . . . . subtract 19
x = 7
Those angle measures are ...
∠TPQ = (5·7 +5)° = 40°
∠TPS = (18·7 +14)° = 140°
__
The marked angle at R is the complement of the acute angle at P, so we have ...
3y +14 +40 = 90
3y = 36
y = 12
∠PRS = (3·12 +14)° = 50°
21 is what percent of 175?
Step-by-step explanation:
21/ 175 ÷ 100%
= 0.12 × 100%
= 12%
write 7 83/100 as a decimal number
Answer: 7.83
Step-by-step explanation:
83 over 100 is the same as 83 divided by 100. 83/100 = 0.83
7 + 0.83 = 7.83
Answer:
7.83
Step-by-step explanation:
7 is the whole number
83 is the number that goes to the right of the decimal point
the 100(denominator) shows which place value it should be in, in the decimals place.
Kaylee has a 7/12 yard piece of lace that she is using to make doll dresses. She
needs 1/8 yard for each dress. Which expression can be used to show how
many dresses she can make from the lace?
The expression that can be used to show how many dresses she can make from the lace is [tex]\frac{7}{12}[/tex] ÷[tex]\frac{1}{8}[/tex]
In order to determine how many dresses can be made from the lace, divide the yards of the lace by how many yards are needed to make the dress
Number of dresses that can be made = [tex]\frac{7}{12}[/tex] ÷ [tex]\frac{1}{8}[/tex]
Solving this equation, 4 dresses can be made from the lace
7/12 x 8/1 = 4.67 dresses
A similar question was solved here: https://brainly.com/question/9328992
Help will give 25 Brainly points
Question 5 (5 points)
image
What's the range of this function graph?
Question 5 options:
A)
(–∞,2)
B)
[2,∞)
C)
(–2,∞)
D)
[–2,∞]
9514 1404 393
Answer:
B) [2,∞)
Step-by-step explanation:
The range is the vertical extent of the graph. Here, the minimum is 2, and it goes up from there. The range is ...
[2, ∞)
If x and 60 make a right angles find the size of x.
Answer:
38°
Step-by-step explanation:
hope this answer helps you
Find the mean absolute deviation (mad) for this data. (remember to show your 4 steps) 88, 72, 85, 76
Answer:
Step-by-step explanation:
mean=(88+72+85+76)/4=321/4=80.25
x |x-mean|
88 7.75 (88-80.25)
72 8.25 (80.25-72)
85 4.75 (85-80.25)
76 4.25 (80.25-76)
--------
25.00
______
mean absolute deviation=25/4=6.25
Steve bought two plain pages in 1/4 of a pepperoni pizza and I'll how much pizza did he buy
Answer:
he buys 2 pizzas
Step-by-step explanation:
hope it helps you
please mark me brainliest
PLEASE HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
choose B
Step-by-step explanation:
so6e6e6ps7psp6sp6w6al6sl6a
A kindergarten class has a student-teacher ratio of 15 to 2. Is it possible to have 35 students
in the class? Explain your reason in words.
Answer:
No it is not possible, cuz 35 students would need 4.6 teachers, it is not a whole number
Step-by-step explanation:
STUDENT : TEACHER
15 : 2
35 : 4.66
So according to the ratio, if we had 35 students, we would need 4.66 Teachers, but that is not possible, cuz i mean, u obviously can't cut the human into pieces and call that 0.66
Help meeeeee T-T this is DUE today
I WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
To convert fahrenheit to celsius subtract 32 from the fahrenheit number and then multiply it by 5/9!!
1. a. about -17.78 degrees celsius
work: 0-32 = -32 times 5/9
-32*5 = -160
-160/9 = about -17.78
b. 0 degrees celsius
work: 32-32 = 0
0*5/9 = 0
c. about 21.11 degrees celsius
work: 70-32 = 38
38*5/9 = about 21.11
d. 37 degrees celsius
work: 98.6-32 = 66.6
66.6*5/9 = 37
e. about 37.78 degrees celsius
work: 100-32 = 68
68*5/9 = about 37.78
f. 100 degrees celsius
work: 212-32 = 180
180*5/9 = 100
celsius to fahrenheit is that number times 9/5, then + 32
2. (all of these answers are in degrees FAHRENheit. Make sure to write that!)
a. 32
work: 0*9/5 = 0 and 0+32 = 32
b. 89.6
work: 32*9/5 = 57.6.
57.6+32 = 89.6
c. 158
work: 70*9/5 = 126. 126+32 is 158
d. 209.48
work: 98.6*9/5 = 177.48. 177.48+ 32= 209.48
e. 212
work: 100*9/5 = 180. 180 + 32 = 212
f. 413.6
212*9/5 = 381.6. 381.6+32 = 413.6
Step-by-step explanation:
Hope i was in time.
which numbers are solutions to the equation 30=x2? select all that apply
Answer:
one,tow,four
Step-by-step explanation:
what times tow equels thirty use that answer to help
Help fast pls will do your question in exchange ( if you have it )
denise created two patterns she used the corresponding values in each pattern to make the coordinate pairs shown. (4,2) and (8,4) and (10,5) move a symbol and a number to make an equation that shows the relationship between the x- and y-values
huge test : 30 pts! brainiest if correct!
What is the equation of the line
Answer:
y=-6/7x-3
Step-by-step explanation:
On a graph, I plotted (7,-9) and the used the slope given but it was very off. On the slope -6/7x one of the plots is (7,-6). From the two lines, just go down 3 times and you would reach your plot again. What I mean is, do -6- 3=-9 so the answer is '- 6/7x-3. I used demos graphing calculator & calculator to make sure that my answer was 100% correct. You can use it too if you don't wan to use graph paper.
Hope this helps and comment or send a private message if you need help.
-5 plus triple a number is no more than sixteen
Answer:
-5 + 3n < 16
Step-by-step explanation:
Answer:
-5+3x<16
Step-by-step explanation:
HELP WITH THIS PLZ!!
Answer:
G
Step-by-step explanation:
A & E connect, so just find the point that connects and makes the same directional line with C, which is G.
Factor the difference of two squares:
16x^2-49
Select the correct answer
A. 16x^2-49=
B. The polynomial is prime
I think that correct answer is(4x-7) (4x+7)
The average walking speed of a person is 4.8 kilometer per hour . Estimate the number of kilometer you could walk in 3 hours
Answer:
14.4 kilometers, not an estimate tho
Choose the function whose graph is given by:
у
AAAAA
ht
O A. y= cos(2x)
O B. y= cos()
O c. y = cos(4x)
O D. y= cos(54)
SUBMIT
Please help
Answer:
D cos (1/2 x )
Step-by-step explanation:
y = cos (x/2)
because from the graph x = 2pie
= cos pie = -1
The function whose graph is given by; cos (1/2 x )
What is graph?A graph contains data of which input maps to which output.
Analysis of this leads to the relations which were used to make it.
For example, if the graph of a function is rising upwards after a certain value of x, the function must be having increasingly output for inputs greater than that value of x.
If the function crosses x axis at some point, then for some polynomial functions, we have those as roots of the polynomial.
The function that we are given graphed has the point (0,1), this means whichever function f(x) it represents f(0) = 1.
Now, only the cosine function has the property that cos(π) = -1, thus
y = cos (x/2)
because from the graph x = 2π
The function whose graph is given by; cos (1/2 x )
Learn more about finding the graphed function here:
https://brainly.com/question/27330212
#SPJ2