Answer:
A. the slope value is 1/4
B. 0
C. y = 1/4x
Step-by-step explanation:
A: the slope can be calculated with the formula
[tex]m = \frac{rise}{run} = \frac{y2 - y1}{x2 - x1} [/tex]
m is the slope
(x1, y1) is your first coordinate point (any point will work)
(x2, y2) is your second coordinate point (any point will work)
Plug in your values, in this case I chose (0,0) and (4,1) as the two coordinates:
[tex]m = \frac{y2 - y1}{x2 - x1} = \frac{1 - 0}{4 - 0} = \frac{1}{4} [/tex]
B: the y-intercept is the y-coordinate of where the graph touches the y-axis and in this case the coordinate is (0,0) where the y coordinate is 0.
C:
the equation of the graph is y = mx + b.
m is the slope = 1/4
b is the y-intercept = 0
Therefore the equation is y = 1/4x
Ok my question is What is the missing number in the pattern above?
7,680 , 1,920, ______ , 120 , 30 ?
and my options are : A. 210 B. 480 C. 900 D. 1,440
answer is option B 480 because it is getting reduced by 4 times at Evey step
Answer:
30*4=120
120*4=480
answer=480
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINIEST PLEASE
At their last babysitting gig, Zainab made $44 for 8 hours of work and Keziah made $47.25 in 9 hours. Each girl charges a different hourly rate. For a 10 hour job, which girl will make more money? How much more?
Answers:
Zainab made more moneyShe made $2.50 more=======================================================
Explanation:
To find the hourly rate, we divide the money made over the number of hours.
Zainab's hourly rate = 44/8 = $5.50 per hourKeziah's hourly rate = 47.25/9 = $5.25 per hourThen we'll multiply each of these results by 10 to figure out how much they made over the 10 hours
Zainab: 5.50*10 = 55 dollarsKeziah: 5.25*10 = 52.50 dollarsWe see that Zainab made more money and she made 55-52.5 = 2.50 dollars more.
what's the square root of 39/196
Answer:
546
Step-by-step explanation:
Rita and Abdul each opened a savings account today. Rita opened her account with a starting amount of $140, and she is going to put in $60 per month. Abdul opened his account with no starting amount, and he is going to put in $80 per month. Let x be the number of months after today
Answer:
60×8 = 480 + 140 = 620
80×8 = 640
HELP DUE IN 10 MINUTES!!
Solve for x.
−2(4x+4) - 3x - 2 = 34
Answer:
[tex] - 2(4x + 4) - 3x - 2 = 34 \\ \\ - 8x - 8 - 3x - 2 = 34 \\ \\ - 8x - 3x = 34 + 8 + 2 \\ \\ - 11x = 34 + 8 + 2 \\ \\ - 11x = 44 \\ \\ x = - \frac{44}{11} \\ \\ x = - 4[/tex]
Answer:
[tex]−2(4x+4) - 3x - 2 = 34 \\ - 8x - 8 - 3x - 2 = 34 \\ - 11x - 10 = 34 \\ - 11x = 34 + 10 \\ - 11x = 44 \\ \frac{ - 11x}{ - 11} = \frac{ - 44}{ - 11} \\ x = -4 [/tex]
10. In a 2 hour Mathematics paper, there are
20 questions to be answered by Yao. After
1 hour he had answered 5 questions.
b) What fraction of the time had gone?
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
1 hour=60 minutes
2 hours=120 minutes
60/120=1/2
hope you got it
If you have any problem just ask me
If you think this is the best answer please mark me as brainliest
After 1 hour, Yao had completed 25% (1/4) of the 2-hour Mathematics paper.
In order to understand the fraction of time Yao had spent on the Mathematics paper after 1 hour, let's break down the problem. Yao was given a 2-hour Mathematics paper to complete, and he answered 5 questions in the first hour.
Now, let's calculate the fraction of time that had passed. To do this, we can set up a ratio of the time Yao had spent to the total time available. The time Yao spent is 1 hour, and the total time available is 2 hours. So the fraction of time that had gone can be represented as:
= Time spent / Total time
= 1 hour / 2 hours
= 1/2
Therefore, after 1 hour, Yao had completed half of the allotted time. However, we are asked to express this fraction in terms of questions answered. Yao had answered 5 questions out of a total of 20 questions.
To express the fraction of time in terms of questions answered, we can set up another ratio. The questions Yao answered is 5, and the total number of questions is 20. So the fraction of time that had gone can be represented as:
= Questions answered / Total questions
= 5 questions / 20 questions
= 1/4
Hence, after 1 hour, Yao had completed 1/4 of the total questions in the Mathematics paper. This means he still had 3/4 (or 75%) of the questions to complete in the remaining hour.
To know more about Fraction here
https://brainly.com/question/10354322
#SPJ2
math test please help, thank you if you do.
Answer: y=-4/3x+(-3)
Step-by-step explanation: y= (slope)x+(y-intercept)
For a project in her Geometry class, Madelyn uses a mirror on the ground to measure
the height of her school's flagpole. She walks a distance of 8.75 meters from her
school, then places a mirror on flat on the ground, marked with an X at the center.
She then steps 1.7 meters to the other side of the mirror, until she can see the top of
the flagpole clearly marked in the X. Her partner measures the distance from her eyes
to the ground to be 1.65 meters. How tall is the flagpole? Round your answer to the
nearest hundredth of a meter.
1.65 m
1.
1.7 m
-8.75 m
An image is always formed at the back of a mirror. Thus, the appropriate option is D. -8.75 m. The flagpole is 8.75 m tall.
Let the angle of depression from Madelyn's point of view be represented by θ. Then applying the required trigonometric function, we have;
Tan θ = [tex]\frac{opposite}{adjacent}[/tex]
= [tex]\frac{1.65}{1.7}[/tex]
Tan θ = 0.9706
θ = [tex]Tan^{-1}[/tex] 0.9706
= [tex]44.2^{o}[/tex]
θ = [tex]44.2^{o}[/tex]
Let the height of the flag be represented by h. And for a given mirror, the angle of incidence is equal to that of reflection. Then;
Tan θ = [tex]\frac{opposite}{adjacent}[/tex]
= [tex]\frac{h}{8.75}[/tex]
0.9706 = [tex]\frac{h}{8.75}[/tex]
h = 0.9706 x 8.75
= 8.49275
h = 8.5 m
Since the image is formed at the back of the mirror, then the flagpole is 8.5 m.
Therefore the appropriate answer is option D. -8.75 m
Visit: https://brainly.com/question/14374661
Answer:
10.77
Step-by-step explanation:
i did it
Angle A is three times the size of angle B.
The sum of the angle measures is 128 degrees.
What is the measure of angle A?
O 32 degrees
O 90 degrees
O 96 degrees
O 30 degrees
First, let's declare our variables
B = x+2
A = 3(x+2)
Now, let's create our expression.
A + B = 128
Plug in the values for A and B
x+2 + 3(x+2) = 128
We need to solve for x. Start off by simplifying the left side.
x+2 + 3x + 6 = 128
Combine like terms.
4x + 8 = 128
Subtract 8 from both sides.
4x = 120
Divide both sides by 4
x = 30
B = x+2 = 30 + 2 = 32 degrees
A = 3(x+2) = 3(30+2) = 3(32) = 96 degrees
For her car, Joan paid $99.01 on speakers and $98.32 on new tires with
two $100 bills. How much did Joan get in change?
200-(99.01+98.32)
200-197.33
2.67 left in change
Hello :D
2 x $100 = $200
$99.01 + $98.32 = $197.33
$200 - $197.33 = $2.67
The answer is $2.67. I hope this helps :)
One of the two equal factors of a number is a _______?
Answer:
A square root
Step-by-step explanation:
A square root is one of two equal factors of a number.
how to do this question 10 - 512
Answer:
Step-by-step explanation:
10-512 = -502 = -2.251
Help geometry need help
HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!
Patrick has a bag of sugar that contains 5/6 kg
He uses 3/5kg of sugar to make a cake.
How much sugar does Patrick have left?
Answer:
7/30
Step-by-step explanation:
5/6-3/5 ,the LCM of denominators 6 and 5 is 30 ,6 denominator divided by 30 the result from the LCM times 5 the numerator is =25, 5 denominator divided by 30 the result from the LCM times 3 is =18 ,then subtract 25 from 18 giving you 7 ,then 7/6 or seven divided by six is one whole number, one over six
what is the anwser to this on the number line 7 - 6y > 19
Answer:
y < -2
Step-by-step explanation:
7 - 6y > 19
Subtract 7 from each side
7-7 - 6y > 19-7
-6y > 12
Divide each side by -6. remembering to flip the inequality
-6y/-6 < 12/-6
y < -2
The temperature in Celsius would be,
First derisive the equation for C
[tex]\\ \sf\longmapsto F=\dfrac{9}{5}C+32[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto C+32=\dfrac{5}{9}F[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto C=\dfrac{5}{9}F-32[/tex]
F=101F[tex]\\ \sf\longmapsto C=\dfrac{5}{9}101-32[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto C=\dfrac{505}{9}-32[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto C=56.1-32[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto C=24.1°C[/tex]
Factorise : a²+b²-c²+2ab
Answer:
Step-by-step explanation:
a²+b²-c²+2ab
=a²+b²+2ab-c²
=(a+b)²-c²
=(a+b+c)(a+b-c)
Multi-Step Two friends compare the amount of change they
have in their pockets. Ashley has 12 nickels, 2 dimes, and
4 quarters. Beto has 10 nickels, 4 dimes, and 3 quarters.
Who has more money?
Answer:
Ashley
Step-by-step explanation:
Ashley:
12n (n=5) = 60+2u (u=10)=80
4 quarters equal a dollar
$1.80
Beto:
10n (n=5)= 50+ 4u (u=10) = 90
3 quarters equal .75
$1.65
The 100th term of the pattern : 5 , 9 ,13 , 17.
Answer:
Tn=4n+1
4(100)+1
400+1
=401
What are two fractions equivalent to 9/16
Answer:
18/32
27/48
Step-by-step explanation:
Hope that helps
BRAINLIEST AWAITS!
solve these problems and own 15 points and brainliest!
Answer:
Step-by-step explanation:
9) a = 2 ; b = 6
a) a + b = 2 + 6 = 8
b) b - a = 6 - 2 = 4
c) ab = 2 * 6 = 12
10) c = 12 ; d = 4
a) c ÷ d = 12 ÷ 4 = 3
b) c + d = 12 + 4 = 16
c) c - d = 12 - 4 = 8
(-6)(2) + (-8 divided by 4)
Answer:
-14
Step-by-step explanation:
!
Answer:
-14
Step-by-step explanation:
(-6)(2) + (-8/4) =
-12 - 2 =
-14
PLSSSSS HELPPPPP ASAPPP
Answer:
]-3,7[
Step-by-step explanation:
the domain is from -3 to 7
Which expression is equivalent to 3x(bx+10−(x2−5x+c)
A
(3b−1)x2−5x+10+c
B
−x2+(3b+35)x−c
C
−3bx2+25x+c
D
(3b−1)x2+35x−c
Answer:
Step-by-step explanation:
Please help and i will give you the brainleist, please write the answer i notebook and send.
Answer:
Step-by-step explanation:
Please see this link to get answer
Superman bought two leggings for $25.80 each at KryptonCromie. How much did he spend?
Answer:
51.6
Step-by-step explanation:
$25.80 + $25.80 =
OR
25.80 x 2.
Answer $51.6
Step-by-step explanation:
because 25.80+25.80 is...$51.6
|x+4|= -6
Multiple choice
Answer:
A. No solution.
Step-by-step explanation:
Absolute values can never be negative. So there is no value of "x" that can make the absolute value negative.
Need help with number 5 ASAP.
Answer:
A) ahead 1 space
Step-by-step explanation:
2-3 = -1
-1-2 = -3
-3+4= 1
Perform the indicated operations. Write the answer in standard form, a+bi.
-5-7i / 13+4i
Answer:
[tex]thank \: you[/tex]
how do you solve x/4+7=-2
[tex] \huge \boxed{\mathfrak{Question} \downarrow}[/tex]
How do you solve x/4+7 = -2[tex] \large \boxed{\mathfrak{Answer \: with \: Explanation} \downarrow}[/tex]
[tex] \large \sf \frac{x }{4} + 7 = - 2 \\ [/tex]
Multiply both sides of the equation by 4.[tex] \large \sf \: x+28=-8 [/tex]
Subtract 28 from both sides.[tex] \large \sf \: x=-8-28 [/tex]
Subtract 28 from -8 to get -36.[tex] \large \boxed{ \bf \: x=-36 }[/tex]