9514 1404 393
Answer:
none
Step-by-step explanation:
No work is required to maintain an object at a constant speed with no change in direction. Work is only done when an object is accelerated, or moved some distance in the direction of the net force applied.
you would do no work
-27
Which of the following is equivalent to
نان-۴
?
N
O
(197)
NI
12
22
(22)
2².2
Answer:
3rd option
Step-by-step explanation:
(1/2)^-2t
= (2^-1)^-2t
= 2^2t
= (2^2)^t
Answered by GAUTHMATH
Solve
0.9(7x + 14) = 1.5 - (x + 2)
[tex]\\ \sf\longmapsto 0.9(7x+14)=1.5-(x+2)[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 6.3x+12.6=1.5-x-2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 63x+12.6=-x-0.5[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 63x+x=-0.5-12.6[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 64x=-13.1[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto x=\dfrac{-13.1}{64}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto x=0.2[/tex]
What is |1-8i|?
A.
B.
C
D
9514 1404 393
Answer:
(b) √65
Step-by-step explanation:
The modulus of a complex number is the root of the sum of the squares of the real and imaginary parts.
|1 -8i| = √(1² +(-8)²) = √(1+64) = √65
The graph shown below expresses a radical function that can be written in
17
the form f(x) = a(x + k)!
C. What does the graph tell you about the
value of k in this function
Answer:
C. [tex]k[/tex] is greater than zero.
Step-by-step explanation:
We know that graph is obtained from the function of the form [tex]f(x) = a\cdot (x+k)^{1/n} + c[/tex]. According to the graph and if [tex]x + k = 0[/tex], we find that:
[tex]x = -k[/tex] (1)
[tex]x < 0[/tex] (2)
By (1) and (2):
[tex]-k < 0[/tex]
[tex]k > 0[/tex]
Hence, correct answer is C.
A hexagonal pyramid is located ontop of a hexagonal prism. How many faces are there?
A. 15
B. 24
C. 6
D. 13
Answer:
15
Step-by-step explanation:
The figure has total 15 faces, the correct option is A.
What is a Hexagon?A hexagon is a polygon with six sides.
A hexagonal pyramid has 8 faces
From (2 hexagonal base + 6 lateral surfaces)
A hexagonal prism has 7 faces
From ( A hexagonal base + 6 lateral faces)
Total faces the figure has is 8 +7 = 15
To know more about Hexagon
https://brainly.com/question/3295271
#SPJ5
What is 50g as a percentage of one kg?
Answer:
5 %
Step-by-step explanation:
1000 g = 1 kg
50 kg = 0.05 kg
0.05 = 5%
Therefore, 50 g as a percentage of 1kg is 5%.
Need help!
given rectangle ABCD find m<CAB
Answer:
∠ CAB = 60°
Step-by-step explanation:
∠ CAD and ∠ BCA are alternate angles and congruent , so
∠ CAD = 30°
∠ BAD = 90° ( angle in a rectangle ) , then
∠ CAB = 90° - ∠ CAD = 90° - 30° = 60°
The measure of the angle m∠CAB is 60.
What is a rectangle?A rectangle is a 2-D shape with length and width.
The length and width are different.
If the length and width are not different then it is a square.
The area of a rectangle is given as:
Area = Length x width
We have,
The rectangle has 90 degrees on all the vertices.
So,
In ΔABC,
The sum of the angles = 180
So,
30 + 90 + m∠CAB = 180
m∠CAB = 180 - 120
m∠CAB = 60
Thus,
The measure of the angle m∠CAB is 60.
Learn more about rectangles here:
https://brainly.com/question/15019502
#SPJ2
I need help in math please, if you can
Answer:
Step-by-step explanation:
400*e^(.09*3)
$523.97
answer is b
Answer: Option B
$523.97
Explanation:
= 400×e^(0.09×3)
= $523.97
Must click thanks and mark brainliest
I can’t solve plz help me ...
Your answer is in the attachment.
What are the values of (-2)4 and -24?
1. 8 and -8
2. -8 and -8
3. 16 and -16
4. 16 and 16
Answer:
2.
Step-by-step explanation:
(-2)×4=-8
-2×4=-8
~~~~~~~~
Answer:
16 and 16 is the correct answer
solve for x : 2(x^2+9)-4=0
Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
multiply 2 and get 2x^2+18-4=0
combine like terms
2x^2+14=0
subtract 14
2x^2=-14
there can't be a square root of a negative number so there's no solution
Answer:
x = ±i sqrt(7)
Step-by-step explanation:
2(x^2+9)-4=0
Add 4 to each side
2(x^2+9)-4+4=0+4
2(x^2+9)=4
Divide by 2
2(x^2+9)/2=4/2
(x^2+9)=2
Subtract 9 from each side
x^2 +9-9 = 2-9
x^2 = -7
Taking the square root of each side
sqrt(x^2) =sqrt(-7)
x = sqrt(-1 *7)
x = ±i sqrt(7)
A wall that is 10 feet high and 16 feet wide is to be painted, but the wall has two rectangular windows (which should not be painted). If each window is 4 feet by 7 feet, determine the area of the space to be painted.
Answer:
104 square feet
Step-by-step explanation:
Total area of the wall: 10 x 16 = 160 square feet
Area of each window: 4 x 7 = 28
Since there are 2 windows, the total area that should not be painted is 28 x 2 = 56 square feet
160 - 56 = 104 square feet
To determine the area of the space to be painted on a wall with two rectangular windows, we need to calculate the total area of the wall and subtract the area of the windows.
First, let's calculate the area of the wall. The wall is 10 feet high and 16 feet wide, so the total area of the wall is: Area of wall = height × width = 10 feet × 16 feet = 160 square feet Next, let's calculate the area of each window. Each window is 4 feet high and 7 feet wide, so the area of each window is: Area of window [tex]= height × width = 4 feet × 7 feet = 28[/tex] square feet Since there are two windows, the total area covered by the windows is 2 times the area of one window,
Which is: Total area of windows [tex]= 2 × 28[/tex] square feet = 56 square feet Finally, we can calculate the area of the space to be painted by subtracting the total area covered by the windows from the total area of the wall: Area to be painted = Area of wall - Total area of windows = 160 square feet - 56 square feet = 104 square feet Therefore, the area of the space to be painted on the wall is 104 square feet.
To know more about square feet visit:
https://brainly.com/question/11426645
#SPJ2
The place value of 7 in 87534 is____________
Fill in this blank spaces (1,3,5,7,9 , 11, 13, 15) _+_+_=30
Step-by-step explanation:
Just till the number 9 upside down to make it 6 then
6+11+13=30
The sum of three odd numbers can never be even. so I did it in that way.
I HOPE THIS WILL HELP U
STAY SAFE, STAY HAPPY
Solve x/4 > 2 Question 10 options: x ≥ 8 x < –8 x > 8 x ≤ –8
Answer:
x > 8
Step-by-step explanation:
You can start y multiplying both sides by 4 to cancel out the division by 4:
x/4 > 2
*4 *4
x > 8
Answer:
x > 8
Step-by-step explanation:
x/4 > 2
=> x > 2 × 4
=> x > 8
You have 2 5 sided dice, what's the probability the addition of rolling both
Answer:
7
Step-by-step explanation:
what is the sign of x/y times 7y^3 when x<0 and y>0? A. Positive B. Negative C. Zero
X <0 means x would be negative.
For x/y, a negative divided by a positive would give a negative answer.
A negative multiplied by a positive would result in a negative.
The answer would be B. Negative
Reduce 20/60 to its lowest common denominator
Answer:
it is 1/4
Step-by-step explanation:
20/60=10/30=1/3
Answer:
20/60=1/3
Step-by-step explanation:
20/60
HCF=20,
20*1=20, 20*3=60
1/3
or,
Remove the zeros,
2/6
Divide by 2 on both,
1/3
or divide by any common factor on both and keep dividing until u cant no more
20/60=1/3
What is the inverse of the function ? f(x)=x+1 over x?
plato
Answer:
[tex]f { - 1}^{} = \frac{1 - x}{x - 1} [/tex]
Step-by-step explanation:
bxhrrrhi5u44ftj7gttjoy
Answer:
x = (y+1)/y
xy = (y+1)
xy -y = 1
y(x-1)=1
y = 1/(x-1)
Step-by-step explanation:
Find the APR, rounded to the nearest tenth of a percent (one decimal place) for the loan. Purchase a living room set for $4,900 at 8% add-on interest for 4 years. Enter only the number without % sign.
9514 1404 393
Answer:
14.3%
Step-by-step explanation:
We assume this question is asking for the annual interest rate for an amortized loan that would produce the same total repayment amount as if 8% simple interest were added to the $4900 loan amount. There is no formula for that, but there are a number of apps and spreadsheets that can calculate it. In the attached, we have use a graphing calculator.
The APR is about 14.3%.
_____
The amount to be repaid is calculated using the simple interest formula:
A = P(1 +rt) = $4900(1 +0.08·4) = $6468
Then the required monthly payment (for 48 months) is ...
$6468/48 = $134.75
__
The payment amount for a 48-payment loan at rate r on a principal of $4900 will be ...
A = 4900(r/12)/(1 -(1 +r/12)^-48)
In the attachment, we show the value of r (in percent) that would make the payment amount A be $134.75. We have done this by casting the problem in the form f(r) = 0 and looking for the x-intercept of f(r).
_____
Additional comment
The second attachment uses a spreadsheet for the same purpose. Here, we have used Go.ogle Sheets with a "Goal Seek" add-on to adjust the value in cell B5 so that the computed payment on the loan (cell B6) is the same as the value we calculated in cell B4.
We found the graphing calculator solution to be much quicker, though in that case we actually had to know the formula to use to calculate the payment. The payment formula is built into the spreadsheet.
so, sunny is 16 he is 132 pounds
the song my time lasts 3:33 and sunny is falling for an entire 3 minutes
the gravitational pull which is pulling sunny back down to the ground is about 10m/s²
we have the new height of the hospital, is 49312,674 meters, or 161.787 feet
upon theory, sunny died upon coming to contact with the ground if you fall head first from 100 feet you're bound to die
you can break just your legs from falling from atleast 16-18 feet so imagine that
??????
A store is advertising a new DVD player for $189.00. If the sales tax rate is 7.25 percent,
Answer:
then what's the question???..
P,W,R & S form the vertices of a quadrilateral. PQR = 74 degrees
RSP = 121 degrees
Find the value of SPQ
Answer:
∠ SPQ = 75°
Step-by-step explanation:
The sum of the 4 angles in a quadrilateral = 360°
Subtract the sum of the 3 angles from 360 for ∠ SPQ
∠ SPQ = 360° - (90 + 74 + 121)° = 360° - 285° = 75°
Find F(-3).
F(x) = 2x^2- 5x-8
Answer:
25
Step-by-step explanation:
F(x) = 2x^2- 5x-8
Let x=-3
f(-3) = 2 (-3)^2 -5(-3) -8
=2(9) +15 -8
=18+15-8
=25
The measure of one of the small angles of a right triangle is 45 less than twice the measure of the other small angle. Find the measure of both angles.
Answer:
Step-by-step explanation:
A right triangle has one right angle and two acute angles.
A and B are the acute angles.
A+B = 90°
One acute angle is 45 less than twice the other acute angle.
A = 2B-45°
(2B-45°) + B = 90°
3B = 135°
B = 45°
A = 45°
Find the length of AB
Answer:
C. 44.98
Step-by-step explanation:
Hi there!
We are given the right triangle ABC, m<B=12°, and CB =44
We want to find the length of AB
We can use trigonometry to do it
Let's find the ratio in reference to angle B, as that angle is given.
In reference to angle B the opposite angle is AC, the adjacent side is CB, and the hypotenuse is AB
Now let's recall the 3 most commonly used functions:
[tex]sine=\frac{opposite}{hypoptenuse}[/tex]
[tex]cosine=\frac{adjacent}{hypotenuse}[/tex]
[tex]tangent=\frac{opposite}{adjacent}[/tex]
Let's find the cosine of angle B, as it uses CB and AB, which are the given side and the side we need to find
In that case,
cos(12)=[tex]\frac{CB}{AB}[/tex]
cos(12)=[tex]\frac{44}{AB}[/tex]
Multiply both sides by AB
[tex]AB[/tex]*cos(12)=44
Divide both sides by cos(12)
AB=[tex]\frac{44}{cos(12)}[/tex]
Now plug [tex]\frac{44}{cos(12)}[/tex] into your calculator. Make sure your calculator is on degree mode
AB≈44.98
So the answer is C
Hope this helps!
What are the first and third quartiles for the following data set?
12, 15, 18, 16, 14, 9, 12, 21
A 9 and 21
C 12 and 17
B 12 and 16
D 15 and 17
Answer:
A
Step-by-step explanation:
I guess that is it may be
GIVING 15 POINTS PLS FAST
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs.
Match each addition operation to the correct sum.
-24 8 + 30
131.87
28.98+(-52.22)
65
45%+39
-23.24
56.75 +75.12
Reset
Next
Next
Answer:
Hope this helps! All you needed to do was add and subtract. Go through the slides, I added the step by step explanation, as well as the final table which contains the answers.
The value of the expressions are:
24(5/9) +30(7/9) = 6(2/9)
45(2/9) +39(3/9) = 84(5/9)
28.98 + (-52.22) =-23.24
56.75 + 75.12 = 131.87
We have,
Expressions:
-24(5/9) +30(7/9)
Simplifying the fractions.
This can be written as,
= (-24 + 30) +(-5/9 + 7/9)
= 6 + 2/9
= 6(2/9)
45(2/9) +39(3/9)
= (45 + 39) + (2/9 + 3/9)
= 84 + 5/9
= 84(5/9)
28.98 + (-52.22)
= 28.98 - 52.22
= -23.24
56.75 + 75.12
= 131.87
Thus,
The value of the expressions are:
24(5/9) +30(7/9) = 6(2/9)
45(2/9) +39(3/9) = 84(5/9)
28.98 + (-52.22) =-23.24
56.75 + 75.12 = 131.87
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ4
The price of a car has been reduced from $16,500 to $11,055. What is the percentage decrease of the price of the car?
Answer:
33%
Step-by-step explanation:
$16,500-$11,055= $5,445
$5,445÷$16,500= 0.33 which in percentage format is 33%
HOPE THIS HELPS! MARK BRAINLIEST PLEASE!!!!!
Use the following graph to evaluate f’(-5) and f’(-1).
Answer:
Bonsoir,
f'(-5)=-4/3
f'(-1) =3/4
Step-by-step explanation:
f'(-5) = ?
2 points : (-6,9) and (-3,5)
f'(-5)=(9-5)/(-6-(-3))=-4/3
f'(-1) = ?
2 points : (-3,5) and (1,8)
f'(-1)=(5-8)/(-3-1)=3/4
The lines are perpendicular
The derivative at the points -5 and -1 are:
f’(-5) = -4/3
f’(-1) = 3/4
What is derivative at a point on line?The slope of the tangent line to the graph of a function at a point is called the derivative of the function at that point.
We consider the line on which where the x coordinate -5 lies.
It is the line with points (-3, 5) and (-6, 9).
Slope of the line = [tex]\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}[/tex] = [tex]\frac{9-5}{-6+3} = \frac{-4}{3}[/tex]
f'(-5) = -4/3
We consider the line on which where the x coordinate -1 lies.
It is the line with points (-3, 5) and (1, 8).
Slope of the line = [tex]\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}[/tex] = [tex]\frac{8-5}{1+3} = \frac{3}{4}[/tex]
f'(-1) = 3/4
Learn more about derivative at a point here
https://brainly.com/question/1111011
#SPJ2