Answer:
Let X be the number of times a Dice rolls 4.
Expected value is 96/6 = 16.
Step-by-step explanation:
Answer:
6
Step-by-step explanation:
In a dice, there are 6 faces, there's {1, 2, 3, 4, 5, 6}.
So when the question asks a number greater than 5 it means that it wants the "6". The probability to get the "6" is 1/6. So to find the expected value you just times the number of rolls with the probability which means 36 × 1/6 which equals to 6 times
Best answer gets brainliest and 5 stars
Answer:
A
Step-by-step explanation:
pgt states if the square of the length of the longest side of a triangle is equal to the sum of the squares of the other two sides, then the triangle is a right triangle.
Answer:
Does the answer help you?
Graph the solution to the following system of inequalities.
y-2x-9
y<2x+7
Answer:
Tb bight by icing I jb Yves j by by by navy by iffy i by by by
Please hurry I will mark you brainliest
What are the slope and y-intercept of this line?
Answer:
y=2x-1
Step-by-step explanation:
The slope is 2/1=2 and the y-intercept is -1.
Answer:
Slope = 2, Y intercept = -1
Step-by-step explanation:
For the Slope use Rise/Run to calculate (you go two up and 1 over which means 2/1 which equals 2).
For the Y intercept find where the line intersects the Y Axis which is -1.
HELP its not 64 I keep getting it wrong for some reason :(
instructions find the perimeter of the polygon
Answer:
Step-by-step explanation:
Starting on the left side
5 + 7 = 12
7 + 6 = 13
6 + 11 = 17
11 + 5 = 16
Total = 58
What is the monetary amount of 31 quarters, 13 dimes, 5 nickels and 3 pennies?
Answer:
$9.33
Step-by-step explanation:
quarter = 25 cents
dime = 10 cents
nickel = 5 cents
penny = 1 cent
31 (0.25) = 7.75
13 (0.10) = `1.30
5 (0.05) = 0.25
3(0.01) = 0.03
7.75 + 1.30 + 0.25 + 0.03 = 9.33
Answer:
$9.33 or 933 cents
Step-by-step explanation:
Concepts:
Coins are a form of currency. They're tiny, flat, and made of metal. There are various types of coins worldwide, but the main ones in the USA are quarters, dimes, nickels, and pennies. To write the value of a coin, you can use the format $0.00 or use cents/¢ at the end of it. One quarter is worth 25 cents, one dime is worth 10 cents, one nickel is worth 5 cents, and one penny is worth one cent.Expressions are mathematical sentences that have at least two terms with numbers/variables and at least one operationSolving:
Since we know the value of each coin, let's set up an expression:
q = 25, d = 10, n = 5, p = 1
(31 · q) + (13 · d) + (5 · n) + (3 · p)
Now, let's solve our expression!
1. Plug in the values of q, d, n, and p
(31 · 25) + (13 · 10) + (5 · 5) + (3 · 1)2. Simplify the terms in the parentheses
(31 · 25) + (13 · 10) + (5 · 5) + (3 · 1)(775) + (130) + (25) + (3)775 + 130 + 25 + 33. Add all the terms together
775 + 130 + 25 + 3905 + 25 + 3930 + 3933Now, we know the the monetary amount of 31 quarters, 13 dimes, 5 nickels and 3 pennies is 933 cents. However, we can also write it in decimal form by moving the decimal point to the left 2 times from the last digit of 933, 3: 933.0 -> 93.30 -> 9.330, and 9.330 = 9.33. Therefore, the answer is 933 cents or $9.33.
will mark brainliest!!
Answer:
In March she sent 752 texts
In April she sent 617
Step-by-step explanation:
The phone bill is 35 + additional texts, so in both bills the value relative to the texts are:
72.6 - 35 = 37.6 for March
65.85 - 35 = 30.85 for April
Each texts costs 0.05, so if we divide the value relative to the texts by 0.05 we will have the number of texts she sent:
37.6/0.05 = 752 texts
30.85/0.05 = 617 texts
Find the surface area of the rectangular prism
Front: 60 cm^2
Area = 6 x 10 = 60
Back: 60 cm^2
Area = 6 x 10 = 60
Right: 30 cm^2
Area = 3 x 10 = 30
Left: 30 cm^2
Area = 3 x 10 = 30
Bottom: 18 cm^2
Area = 6 x 3 = 18
TOTAL: 216 cm^2
Formula I used:
SA of a rectangular prism:
2 (lw + hl + w)
Just use the formula without the “lw”. After you used the formula, just solve for “lw” again and add it back to the final answer. This is because the upper part of the prism is not included.
Answer:
216 square cm
Brainliest, please!
Step-by-step explanation:
A rectangle has 6 sides. 2 are the same, 2 are the same, and the final 2 are the same.
(6 x 10) x 2 = 60 x 2 = 120 (Front + Back)
(3 x 6) x 2 = 18 x 2 = 36 (Top + Bottom)
(3 x 10) x 2 = 30 x 2 = 60 (Left + Right)
120 + 36 + 60 = 216 square cm
(I'm so confused please help)
Suppose M is the midpoint of XY. If XM = 2x + 11 and MY = 5x - 16, find the value of X.
A) x = -4
B) x = 4
C) x = -9
D) x = 9
E) x = 2
My math:
2x + 11 = 5x + 16
(-5x and -11 from both sides)
-3x=5
(divide -3 on each side)
x=-5/3
But it isn't an option, so I don't know.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Instead of 2x + 11 = 5x + 16, you should have put 2x+11 = 5x - 16. There is a sign change right before the 16, and you may have accidentally written down +16 instead of -16. I think that's where the problem is.
2x + 11 = 5x - 16
subtract 5x from both sides to make all variables on one side
-3x + 11 = -16
subtract 11 from both sides to isolate the x and its coefficient
-3x = -27
divide both sides by -3 to isolate x
x = 9
HOW MANY SQUARES DO YOU FIND ?
Answer:
There are 10 squares present in this picture
Answer:
as per me 18 ...... u try try u4self too
30 Points cuz I need help ASAP
Answer:
the answer is option 1
Step-by-step explanation:
the negative angle => a quarter round angle (clockwise) = ¼ x ( -360°) = -90°
and
the positive angle => a full round angle + 270° = (360°)+270°
= 630°
Answer:
correct answer is -90 and 630
Step-by-step explanation:
Mary spends her Saturday mornings buying groceries, helping her children with homework, cooking, and
working on her weekend assignment. She does not always do these tasks in the same order. In how many
possible ways can she do her tasks?
Answer:
I think in 2 or 3 process. But I am not sure
What is the greatest common factor of 24s3, 12s4, and 18s?
Answer:
24s3
Step-by-step explanation:
24s3 is the greatest common factor of 24 S3 12 s4 and 18s.
2(-3-6)+(-7+4)to the power of 2
Point G is the circumcenter of ABC . Point G is the point of concurrency of the perpendicular bisector. Find BG
Answer:
BG = 25
Step-by-step explanation:
The circumcentre is equally distant from the triangles 3 vertices, then
BG = CG = 25
GIÚP MÌNH CÂU NÀY VỚI ,PLS!
số nguyên dương nhỏ nhất thỏa mãn bất phương trình :giá trị tuyệt đối(-x+2)+5[tex]\geq[/tex]x-2
a.không có
b.x=1
c.x=5
d.x=6
Answer:
b
Step-by-step explanation:
(-x+2 ) +5 -(x - 2) [tex]\geq[/tex] 0
-2x+ 9[tex]\geq[/tex]0
x [tex]\leq[/tex]9/2
Find the x and the y.
2x+y+79-x+4y=180
I need help ASAP!!! Please explain your answer
Answer:
below
Step-by-step explanation:
Use the formula πr^2h to find volume of a cylinder
= π(11)^2(12)
= 4561.59253...
Rounding to the nearest 10th
= 4561.6 mi^3
Hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
Volume = pi * r^2 * h
r = 11
h = 12
Volume = pi * 11^2 * 12
Volume = 3.14 * 121 * 12
Volume = 4501.2 mi^3
What is the surface area of the rectangular pyramid below 11, 11, 11
Convert the following quinary numbers into decimal numbers.
a) 12
b) 34
c) 42
d) 120
e) 213
f) 430
g) 1234
h) 230
i) 3042
j) 4132
Convert the following decimal numbers into quinary numbers.
a)14
b) 29
c) 48
d) 67
e) 95
f) 116
g) 154
h) 208
i) 372
j) 539
Please help me with this question
Some one deleted my question please don't delete it
I Know the answer but not the process
12= 1*5^1+2*5^0
5+2
7
34=3*5^1+4*5^0
15+4
19
42=4*5^1+2*5^0
20+2
22
120=1*5^2+2*5^1+0*5^0
25+10+0
35
213=2*5^2+1*5^1+3*5^0
100+5+3
108
430=4*5^2+3*5^1+0*5^0
400+15+0
415
quinary
1. Write three different solutions of 4x - 2y = 8. plzz answer fast
Answer:
y=-4+2x
x=(4+y)/2
2x-y=4
HELP PLEASE!!!!
Find the length of BC
А.53.74
B.96.95
C.84.79
D26.05
Answer:
D 26, 05
Step-by-step explanation:
(look at picture attached)
What is 64 divisible by?
Answer:
1, 2, 4, 8, 16, 32, and 64.
Step-by-step explanation:
64/1 = 64
64/2 = 32
64/4 = 16
64/8 = 8
64/16 = 4
64/32 = 2
64/64 = 1
Find what percent of the total number of calories comes from fat calories. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.
___% of the calories are fat calories.
Answer:
5 percent ...................
Consider the following linear system.
-3x+7y=-16
-9x+5y=16
The y-value of the solution is:
a. -16/13
b. 4
c. 51/16
d. -4
Answer:
D) y=-4
Step-by-step explanation:
we can multiply the first equation by -3 to cancel out the x's
and then add the first equation and the second equation
9x-21y=48
-9x+5y=16
0x-16y=64
y=-64/16=-4
Natalie bought 8 toys for $50. Which of the following has the same price per toy?
Answer:
The price per toy is $6.25.
Step-by-step explanation:
The price per toy is calculated by dividing the cost of all toys by the number of toys.
$50/8 = $6.25
The price per toy is $6.25.
Is -6/11 a irrational number?
Answer:
No
Step-by-step explanation:
One way to tell if a number is rational is if it can be written as a fraction. Anything that can be written as a fraction of two integers is rational.
-6/11 is a fraction with integer numerators and denominators.
Therefore it is rational.
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
TRUE
Step-by-step explanation:
The answer is TRUE.
Solve each inequality, and then drag the correct solution graph to the inequality.
The correct solution graph to the inequalities are
[tex]4(9x-18)>3(8x+12)[/tex] → C
[tex]-\frac{1}{3}(12x+6) \geq -2x +14[/tex] → A
[tex]1.6(x+8)\geq 38.4[/tex] → B
(NOTE: The graphs are labelled A, B and C from left to right)
For the first inequality,
[tex]4(9x-18)>3(8x+12)[/tex]
First, clear the brackets,
[tex]36x-72>24x+36[/tex]
Then, collect like terms
[tex]36x-24x>36+72\\12x >108[/tex]
Now divide both sides by 12
[tex]\frac{12x}{12} > \frac{108}{12}[/tex]
∴ [tex]x > 9[/tex]
For the second inequality
[tex]-\frac{1}{3}(12x+6) \geq -2x +14[/tex]
First, clear the fraction by multiplying both sides by 3
[tex]3 \times[-\frac{1}{3}(12x+6)] \geq3 \times( -2x +14)[/tex]
[tex]-1(12x+6) \geq -6x +42[/tex]
Now, open the bracket
[tex]-12x-6 \geq -6x +42[/tex]
Collect like terms
[tex]-6 -42\geq -6x +12x[/tex]
[tex]-48\geq 6x[/tex]
Divide both sides by 6
[tex]\frac{-48}{6} \geq \frac{6x}{6}[/tex]
[tex]-8\geq x[/tex]
∴ [tex]x\leq -8[/tex]
For the third inequality,
[tex]1.6(x+8)\geq 38.4[/tex]
First, clear the brackets
[tex]1.6x + 12.8\geq 38.4[/tex]
Collect likes terms
[tex]1.6x \geq 38.4-12.8[/tex]
[tex]1.6x \geq 25.6[/tex]
Divide both sides by 1.6
[tex]\frac{1.6x}{1.6}\geq \frac{25.6}{1.6}[/tex]
∴ [tex]x \geq 16[/tex]
Let the graphs be A, B and C from left to right
The first graph (A) shows [tex]x\leq -8[/tex] and this matches the 2nd inequality
The second graph (B) shows [tex]x \geq 16[/tex] and this matches the 3rd inequality
The third graph (C) shows [tex]x > 9[/tex] and this matches the 1st inequality
Hence, the correct solution graph to the inequalities are
[tex]4(9x-18)>3(8x+12)[/tex] → C
[tex]-\frac{1}{3}(12x+6) \geq -2x +14[/tex] → A
[tex]1.6(x+8)\geq 38.4[/tex] → B
Learn more here: https://brainly.com/question/17448505
Answer:
4(9x − 18) > 3(8x + 12) = x > 9
(12x + 6) ≥ -2x + 14 = x ≤ -8
1.6(x + 8) ≥ 38.4 = x ≥ 16
Just follow the numbers with the dotted thing and see the numbers I underlined.
Step-by-step explanation:
Use the properties of inequality and real numbers to solve each inequality.
4(9x − 18) > 3(8x + 12)
36x − 72 > 24x + 36
12x − 72 > 36
12x > 108
x > 9
The graph has an open circle at 9, and moves toward the right on the number line.
(12x + 6) ≥ -2x + 14
12x + 6 ≤ 6x − 42
6x + 6 ≤ -42
6x ≤ -48
x ≤ -8
The graph has a closed circle at -8, and moves toward the left on the number line.
1.6(x + 8) ≥ 38.4
x + 8 ≥ 24
x ≥ 16
The graph has a closed circle at 16, and moves toward the right on the number line.
whats the area of this shape?
Answer:
54
Step-by-step explanation:
find the area of each shape. you have a length of 3 and a height of 4.
3 • 4 = 12
you have this shape twice so 12 • 2 = 24
now you have a length of 5 and a height of 6.
5 • 6 = 30
so adding up all of the numbers (24 + 30), you have an answer of 54.
What is the possible answer?
Standard form of a quadratic equation: ax^2 + bx + c = 0
3x - 4 = -x^2
x^2 + 3x - 4 = 0
Hope this helps!