Answer:
I am almost positive that the answer is 64 miles in one hour.
Step-by-step explanation:
In an hour the truck driver will cover the distance of 64 miles.
What is speed?Speed is defined as the ratio of the time distance traveled by the body to the time taken by the body to cover the distance. The speed is a scalar quantity and does not require direction to represent it.
Given that a truck driver drove 48 miles in 45 minutes. The distance covered by the truck in an hour will be calculated as below:-
45 minutes ⇒ 48 miles
1 minute ⇒ 48 / 45
60 minute ⇒ ( 48 x 60 ) / 45
1 hour ⇒ 64 miles
Therefore, in an hour the truck driver will cover the distance of 64 miles.
To know more about Speed follow
https://brainly.com/question/6504879
#SPJ2
solve square root equation.
2x^2-25=73
Answer:
[tex]2 {x}^{2} - 25 = 73 \\ 2 {x}^{2} = 73 + 25 \\ 2 {x}^{2} = 98 \\ {x}^{2} = 98 \div 2 = 49 \\ {x}^{2} = 49 \\ x = \sqrt{49} = 7 \\ x = 7 \\ thank \: you[/tex]
What is [tex]|x-6|[/tex] given that [tex]x \geq 6[/tex]
Answer:
[tex]\mid x-6 \mid \geq 0[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two options for x; it is either 6 or greater than 6:
If [tex]x=6\\[/tex], [tex]\mid x-6 \mid = \mid 6-6 \mid = \mid 0 \mid = 0\\[/tex].
If [tex]x > 6[/tex], [tex]\mid x-6 \mid > \mid 6-6 \mid[/tex] => [tex]\mid x-6 \mid > 0[/tex].
(for example, if [tex]x=7\\[/tex], [tex]\mid x-6 \mid = \mid 7-6 \mid = \mid 1 \mid = 1 > 0[/tex])
So, [tex]\mid x-6 \mid = 0[/tex] or [tex]\mid x-6 \mid > 0[/tex]; [tex]\mid x-6 \mid \geq 0[/tex].
15) Darla's marching band needs money to travel to a competition. Band
members have raised $580. They need to raise a total of $1660. Write
and solve an equation to find how much more they need.
Step-by-step explanation:
$1660-$580= $1,080
Answer:
1660 minus 580
Step-by-step explanation:
they have already raised 580. so get 1660 is to subtract 1660 to 580
n - 5.5 = 8.3 please help ASAP
Answer:
= 2.8
Step-by-step explanation:
8.3 - 5.5 = 2.8
= 2.8
Evaluate m^2 -4m+2 for m =-2
Answer:
answer is 6
Step-by-step explanation:
m^2 - 4m + 2
-2(2) - 4(-2) + 2
-4 + 8 + 2
-4 + 10
6
seven subtracted from the product of four and a number is a most 26 use the variable C for the unknown number
how to solve 8 – 6 ∙ 4 + 10 ÷ 2 =
Answer:
3
Step-by-step explanation:
apply the BODMAS method
What is m∠A? ???????
Answer:
A=124°
Step-by-step explanation:
5x - 5 = 180
5x = 185
x = 37
A=124
A baby panda born at a national zoo weighed 8 ounces at birth and reached 75 pounds
at one year
What was the panda's growth rate per month? Per week?
of age.
Here, we need to find the monthly and the weekly growth rate
The monthly growth rate is 99.33 ounces and the weekly growth rate is 22.9 ounces
Weight at birth = 8 ounces
Weight at one year =75 ounces
1 pound = 16 ounces
75 pounds = 1200 ounces
Additional weight after birth = Weight at one year - Weight at birth
= 1200 ounces - 8 ounces
= 1,192 ounces
There are 12 months in a year
Growth rate per month = Additional weight after birth / 12
= 1,192 / 12
= 99.33 ounces per month
There are 52 weeks in a year
Growth rate per week = Additional weight after birth / 52
= 1,192 / 52
= 22.9 ounces per week
Read more:
https://brainly.com/question/20115298
If sin (A + B) = 1 and cos (A - B) = 1, find A, B
Step-by-step explanation:
sin (A + B) = 1 =sin 90
A+B=90 equation 1
cos (A - B) = 1=cos 0
A-B=0 equation 2
add 1 and 2
2A=90 A=45
2B=90 B=45
Consider the function f whose graph is shown below. Find f(-2)
Answer:
Step-by-step explanation:
See the picture below
Solve ( b + 3) ( b + 7) using the FOIL method. QUICK PLEASE !
Answer:
b² + 10b + 21
Step-by-step explanation:
First: b²
Outer: 7b
Inner: 3b
Last: 21
b² + 7b + 3b + 21 =
b² + 10b + 21
Answer:
[tex](b + 3)(b + 7) \\ b(b + 7) + 3(b + 7) \\ b {}^{2} + 7b + 3(b + 7) \\ b {}^{2} + 7b + 3b + 21 \\ b {}^{2} + 10b + 21[/tex]
hope this will help u :)
Determine which of the given points are on the graph of the equation.
Equation: x² + y2 = 2
Points: (1, -1), (-1,0), (1,1)
Which of these points are on the graph of the equation? Select all that apply.
A. (1, -1)
B. (1,1)
C. (-1,0)
D. None of the points are on the graph.
Answer:
D. none
Step-by-step explanation:
to figure out if the point is on the graph, take the x value and plug it in to the x coordinate, do the same for y. if the values truly add up to 2, then it is on the graph. Since none of the values add up to 2, they are not on the graph.
Dana can type nearly 90 words per minute. Use this information to find the number of hours it will take her to type 2.6 x 105 words ,convert between standard decimal notation and scientifc
We can solve this problem by using the fact that speed of typing is defined as the words typed in unit time.
Dana will type [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 48.15 hours.
It's given in the question,
Dana can type 90 words per minute.Since, 1 minute = [tex]\frac{1}{60}[/tex] hours
Therefore, number of words she can type = [tex]\frac{90}{\frac{1}{60}}[/tex]
= 90×60
= 5400 words per hour
She types [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 'x' hours.Number of words Dana types with the given speed in 'x' hours = Speed of typing × Time
= [tex]5400\times x[/tex]
Therefore, [tex]5400\times x =2.6\times 10^5[/tex]
[tex]5400x=260000[/tex]
[tex]x=\frac{260000}{5400}[/tex]
[tex]x=48.15[/tex] hours
Therefore, Dana types [tex]2.6\times 10^5[/tex] words in 48.15 hours.
Learn more,
https://brainly.com/question/621754
Proving functions are inverses of each other: are these inverses of each other band can you explain why or why not.
9514 1404 393
Answer:
a) J(K(x)) = x; K(J(x)) = x; functions are inverses
b) f(g(x)) = 8 -x; g(f(x)) = -x; functions are not inverses
c) f(x) = 4 -x; f^-1(x) = 4 -x. g(x) = x -4; g^-1(x) = x +4
Step-by-step explanation:
a) Substitute for the function argument in the usual way. If the functions are inverses, their composite is the identity function.
J(K(x)) = J(1/3x -2) = 3(1/3x -2) +6 = x -6 +6 = x . . . . functions are inverses
K(J(x)) = K(3x +6) = 1/3(3x +6) -2 = x +2 -2 = x . . . . functions are inverses
__
b) f(g(x)) = f(x -4) = 4 -(x -4) = 4 -x +4 = 8 -x . . . . functions are not inverses
g(f(x)) = g(4 -x) = (4 -x) -4 = -x . . . . functions are not inverses
__
c) To find the inverse function for y = f(x), solve x = f(y).
The inverse of f(x) = 4 -x is ...
x = f(y) = 4 -y
y = 4 -x . . . . . add y-x to both sides
f^-1(x) = 4 -x
and for g(x) = x -4, the inverse is ...
x = g(y) = y -4
x +4 = y
g^-1(x) = x +4
Roger owns a one-acre piece of land. The length of the land is 484 feet. What is the width of his property?
Answer:
W = 90 ft
Step-by-step explanation:
1 acre = 43,560 ft^2
A (area) = L (length) x W (width),
L = 484
A = 43560
W = A/L
= 43560/484
= 90 ft
How do the perimeters of the rectangles compare?
The sum of 9 and a number is twice a number plus 14. Write an equation.
Answer:
9+x = 2y+14
Step-by-step explanation:
It says 9 plus a number, so plug in x for 'a number', and it says 'is twice a number plus 14'. Plug in '=' for is another variable for 'a number', and last but not least, just put +14 for plus 14
Helppppp meeeeeeeeeeeehhhh
Answer:
9.00002 and 0.009 igs I am trying my best to understand lol
Unit rate $46 for 5 toys
Answer:
$9.20
Step-by-step explanation:
you divide 46 by 5 and you get 9.20
Answer:
9.50
Step-by-step explanation:
$46 divided by 5 which equals $9.50
Please answer ASAP question is in pic^
Answer:
Step-by-step explanation:
Original equation
√x+6-4 = x
Isolate
√x+6 = 4+x
Raise both sides to the second power
(√x+6)2 = (4+x)2
After squaring
x+6 = x2+8x+16
Rearranged equation
x2 + 7x + 10 = 0
This equation has two rational roots:
{x1, x2}={-2, -5}
Original equation, root isolated
√x+6 = 4+x
Plug in -2 for x
√(-2)+6 = 4+(-2)
Simplify
√4 = 2
Solution checks !!
Solution is:
x = -2
Original equation, root isolated
√x+6 = 4+x
Plug in -5 for x
√(-5)+6 = 4+(-5)
Simplify
√1 = -1
Solution does not check
1 ≠ -1
I WILL GIVE BRAINLIEST AND 100 POINTS (answer correctly) I NEED NUMBER 12 DONE ASAP!!
Answer:
16Step-by-step explanation:
p³/r² - (m + np) = (-8)³/4² - (-32 + 2(-8)) = -512/16 - (-32 - 16) = -32 + 48 = 16m+np
-32-16-48Now
-32-(-48)16Adding with missing numbers Grade 6 Addition Worksheet Find the missing numbers. + 91 + 5623 + 911 = 6630
Step-by-step explanation:
let the no. be x
x+91+5623+911=6630
or,x+6625=6630
or,x=6630-6625
ans=5
I need help! Really bad a math.
Answer:
-72
Step-by-step explanation:
Substitute -4 in the equation
h(-4) = -20 + 13(-4)
h(-4) = -20 + -52
h(-4) = -72
-72 is the final answer
Answer:
Step-by-step explanation:
You are giving away a lot of points. Usually 20 will attract our attention. I mean you put up 20 and we get 10. It's enough.
h(t) = - 20 + 13t
First of all you need to understand that h(t) is a y value. The t is the x value.So when you see something in h(t)s value that isn't t, that's what you put in the value for t on the right side. That's the key to the problem.In this case t is going to be - 4
h(-4) = -20 + 13(-4)
h(-4) = -20 - 52
h(=4) = -72
You need to buy a carpet that measures 7.5 yards long and 5 yards wide and costs $49.50 per square yard. How much will the carpet for the room cost?
Answer:
$1,856.25
Explanation:
To find the square yards, multiply length and width
7.5 * 5 = 37.5
Then, since each square yard costs $49.50, multiply the square yards and the cost
37.5 * 49.50 = 1,856.25
Thus the answer is $1,856.25
The carpet for the room will cost $1,856.25.
This is the product of the unit cost per square yard multiplied by the area of the room.
The area of the room is = 37.5 square yards (Length x Width)
Length of the room = 7.5 yards
Width of the room = 5 yards
Therefore, the total area of the room = 37.5 square yards (7.5 x 5)
Thus, the total area of the room is 37.5 square yards and since each square yard costs $49.50, the total cost for buying the carpet will cost $1,856.25 ($49.50 x 37.5).
Learn more about area of a space at https://brainly.com/question/16758524
There are 80 cupcakes to be sold at school for a
fundraiser.
1/4 were chocolate
1/5 were vanilla
The rest were strawberry flavored. How many
cupcakes were strawberry flavored?
Answer:
44
Step-by-step explanation:
Let S = strawberry count
Chocolate = 1/4 * 80 = 20
Vanilla = 1/5 * 80 = 16
Total = C + V + S
80 = 20 + 16 + S
80 - 20 - 16 = S = 44
the distance between the base of the tree and the base of the building is:
please
my guess is "15m" is it correct ?
Explanation:
Apply the pythagorean theorem to find the missing side.
[tex]a^2 + b^2 = c^2\\\\x^2 + 20^2 = 25^2\\\\x^2 + 400 = 625\\\\x^2 = 625-400\\\\x^2 = 225\\\\x = \sqrt{225}\\\\x = 15[/tex]
The horizontal leg of the right triangle is 15 meters long. This is the distance from the base of the tree to the base of the building.
Side note: This right triangle is based off the 3-4-5 right triangle. It has been scaled up by a factor of 5.
List all the elements of the following set. Use set notation and the listing method to describe the set. { 2,4,8,...,256}
All the elements of the given set {2,4,8,...,256} are - {2, 4, 8, 16, 32,64, 128, 256} that are total 8 in numbers.
The set is formed by the number of objects in a particular manner, these objects are called elements of the set. The elements of the set are written inside a curly bracket separated by a comma in a particular or specific order.
There are two methods to represent the set and its elements that are:
Set notation: define the elements and properties of sets using symbols that help in describing the relationship between elements in the set.in this case, {[tex]2^{1},2^{2},2^{3},2^{4},2^{5},2^{6},2^{7},2^8[/tex]} as we know,
so the set notation would be :
= {x:x = [tex]2^{n}[/tex], n∈N and 1 ≤ n ≤ 8}
listing method: simple method that include the members or elements of the set are written as a list, separated by the comma and enclosed within the curly braces.The listing method: {2, 4, 8, 16, 32,64, 128, 256}\
Thus, the above mention set is all the elements of the set.
Learn more about set notation:
https://brainly.com/question/24239496
Given: g(t) =t+5 and h(t) = 3t-2
Find: (goh)(-4+t)
Answer:
3t - 9Step-by-step explanation:
Given:
g(t) = t + 5 and h(t) = 3t - 2Find the composite function (g·h)(t):
(g·h)(t) = g(h(t)) = (3t - 2) + 5 = 3t + 3Find (g·h)(-4 + t):
(g·h)(-4 + t) = g(h(-4 + t)) = 3(-4 + t) + 3 = -12 + 3t + 3 = 3t - 9The given information is,
→ g(t) = t + 5
→ h(t) = 3t - 2
Now we have to,
find the composite function (g•h)(t),
→ (g•h)(t)
→ g(h(t))
→ (3t - 2) + 5
→ 3t + 3
Let's find the (g•h)(-4 + t):
→ (g•h)(-4 + t)
→ g(h(-4 + t))
→ 3(-4 + t) + 3
→ -12 + 3t + 3
→ 3t - 9
Hence, the value is 3t - 9.
Four times the sum of twice a number and -3 is less than times that same number