Answer: October, the 10th month
Step-by-step explanation:
540/12 = 45[with this in mind , we can assume that this is how many people get infected per month, except for July, and some factors.]
July is special for it not only has the specific unqiue rate of 5.2 infections per day. with this in mind, lets multiply....
5.2 x 31 = 161.2And to top it off, we have another 225 infections to consider.
So with consideration of 161.2, 225, 540, and the fact that 45 people get infected on an average month, lets add....
161.2 + 225 + 540 = 926.2
926.2 + 45 = 971.2
971.2 + 45 = 1016.2
It only took until the 10th month of october to hit 1000.
Please answe number 1 PLEASE
Answer:
i believe the answers D
Step-by-step explanation:
Answer:
i think its B
Step-by-step explanation:
21 miles equal how many feet
Answer:
110, 880 feet
Step-by-step explanation:
5,280 feet in one mile x 21 miles
Answer:
110, 880 feet
Step-by-step explanation:
I'll give brainliest for the first and correct answer! The perimeter of a triangle is 135. The sides have lengths a, b, and c. The ratio of a to b is 3:5 and the ratio of a to c is 6:11. Find the length of each side of the triangle.
9514 1404 393
Answer:
(a, b, c) = (30, 50, 55)
Step-by-step explanation:
If we rewrite the ratio of A to B so it has the same number of ratio units as in the ratio of A to C, we have ...
A : B = 3 : 5 = 6 : 10
A : C = 6 : 11
so ...
A : B : C = 6 : 10 : 11
The total number of ratio units is 27. They stand for 135 real units, so each one stands for 135/27 = 5 real units.
Multiplying the last ratio statement by 5, we find the lengths of each of the sides.
A : B : C = 6 : 10 : 11 = 30 : 50 : 55
The side lengths are (a, b, c) = (30, 50, 55).
isabella collected a bunch of dimes and quarters for her school fundraiser she collected a total of 211 coins and a total of 37.30 how many dimes and how many quarters did she collect
Answer:
103 dimes and 108 quarters
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Value = \$37.30[/tex]
[tex]Amount = 211[/tex]
Required
Determine the number of each coin collected
Represent dimes with D and quarters with Q.
[tex]1\ D= \$0.10[/tex]
[tex]1\ Q= \$0.25[/tex]
So:
[tex]0.10D + 0.25Q = 37.30[/tex] --- Value
[tex]D + Q = 211[/tex] --- Amount
Make D the subject in [tex]D + Q = 211[/tex]
[tex]D = 211 - Q[/tex]
Substitute 211 - Q for D in [tex]0.10D + 0.25Q = 37.30[/tex]
[tex]0.10(211 - Q) + 0.25Q = 37.30[/tex]
Open brackets
[tex]21.1 - 0.10Q + 0.25Q = 37.30[/tex]
Collect Like Terms
[tex]- 0.10Q + 0.25Q = 37.30 - 21.1[/tex]
[tex]0.15Q = 16.2[/tex]
Make Q the subject
[tex]Q = 16.2/0.15[/tex]
[tex]Q = 108[/tex]
Substitute 108 for Q in [tex]D = 211 - Q[/tex]
[tex]D = 211 - 108[/tex]
[tex]D = 103[/tex]
Your friend Fred claims that his average gym workouttime is at least 150 minutes per day. You pick a randomsample of 10 days and observe that on the days in thesample, Fred’s average workout time was 136 minutes.The standard deviation of workout times in the samplewas 28 minutes. You plan to use the sample results to testFred’s claim. Assume that Fred’s workout times are normally distributed.
Required:
Set up an appropriate hypothesis test to test Fred's claim. Use a significance level of 5%. Should Fred's claim be rejected? Explain.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that:
population mean = 150
Sample size = 10
Sample mean = 136
Standard deviation = 28
Significance level = 0.05
The null hypothesis:
[tex]H_o : \mu \ge 150[/tex]
The alternative hypothesis
[tex]H_a : \mu < 150[/tex]
This is a left-tailed test.
The t-test statistics can be computed as:
[tex]t = \dfrac{\overline x - \mu}{ \dfrac {s} {\sqrt{n}} }[/tex]
[tex]t = \dfrac{136 - 150}{ \dfrac {28} {\sqrt{150}} }[/tex]
t = -1.58
The P-value = P(t < -1.58)
Using the t tables
P-value = 0.0743
Decision rule: To reject the null hypothesis if the P-value is lesser than the level of significance.
Conclusion: We fail to reject the null hypothesis; since P-value is greater than (∝). Thus, there is sufficient evidence to support Fred's Claim.
No, we can not reject Fred's claim.
121/2% in to a fraction
9514 1404 393
Answer:
1/8
Step-by-step explanation:
You can replace % with /100 to make it a fraction.
12 1/2% = (12 1/2)/100 = (25/2)/100 = 25/200 = 1/8
__
Or, you can reduce the decimal fraction.
12.5% = 12.5/100 = 0.125 = 125/1000 = 1/8
are these correct? i hate how the teacher had me do this.but picture above.
Answer:
Yes they are correct
Step-by-step explanation:
16, -6.4, 2.56, ..., 6th term
The 6th term of the sequence is
Answer:
the 6th term is = -0.16384
Step-by-step explanation:
Notice this is a geometric sequence with first term 16, and common ratio (-0.4)
Therefore the first 6 terms of the sequence are:
a1 = 16
a2 = 16 * (-0.4) = -6.4
a3 = -6.4 * (-0.4) = 2.56
a4 = 2.56 * (-0.4) = -1.024
a5 = -1.024 * (-0,4) = 0.4096
a6 = 0.4096 * (-0.4) = -0.16384
The the 6th term is = -0.16384
Distribute -3(2n + 8)
Answer:
-6n - 24
Step-by-step explanation:
-3(2n) = -6n
-3(8) = -24
Help! Please Help lol
Lin’s family has completed 30% of a trip. They have traveled 60 miles. How far is the trip?
Answer:
50 miles
Step-by-step explanation:
Please Brainiest It will help me get to my quest!!??!?!
Answer:
200 miles
Step-by-step explanation:
30%=60
60x3=180
180=90
60/3= 20
20=10%
180+20=200
Graph the function
Need help ASAP plz
Given:
The equation of a function is
[tex]y=(x-4)^2+1[/tex]
To find:
The graph of the given function.
Solution:
The vertex form of a parabola is
[tex]y=(x-h)^2+k[/tex] ...(i)
Where, (h,k) is vertex of the parabola.
We have,
[tex]y=(x-4)^2+1[/tex] ...(ii)
From (i) and (ii), we get
[tex]h=4, k=1[/tex]
The vertex of the parabola is (4,1).
Now, the table of values is
x y
2 5
3 2
4 1
5 2
6 5
Plot these points on a coordinate plane and connect them by a free hand curve.
The graph of given function is shown below.
The bakers at Healthy Bakery can make 310 bagels in 2 hours. How many
bagels can they bake in 20 hours? What was that rate per hour?
Answer:
The number of bagels made in 20 hours is 3100 bagels, at the rate of 155 bagels per hour.
Step-by-step explanation:
Given;
number of bagels in 2 hours = 310 bagels
The rate per hour is calculated as;
[tex]Rate = \frac{310 \ bagels}{2 \ hours}\\\\Rate = 155 \ bagels \ per \ hour[/tex]
In 20 hours, the number of bagels made is calculated as;
Number of bagels = 155 (bagels/hour) x 20 (hour)
= 3100 bagels.
Therefore, the number of bagels made in 20 hours is 3100 bagels, at the rate of 155 bagels per hour.
what does 4f-2f + 3-f= equal
Answer:
f + 3
Step-by-step explanation:
Combine like-terms
4f - 2f - f +3
f + 3
Answer:
4f-2f+3-f
2f-f+3
f+3
f= -3
Step-by-step explanation:
Which ordered pair satisfies the system of equations below?
Answer:
(2.5,-0.5)
Step-by-step explanation:
3x-y=8
x+y=2
4x=10
x=2.5
x+y=2
2.5+y=2
y=-0.5
ANS: (2.5,-0.5)
What is the result when 6x3 + 11x2 + 9x + 2 is divided by 3x + 1?
Answer:
(6x^(3)+11x^(2)-19x+5)-:-(3x-2)
Step-by-step explanation:[tex]63+112+32+1[/tex]
for some reason it showed that but yeah hope this helps!
Harry rolls 2 fair dice. What is the probability of both dice showing a factor of 12?
Answer:
25/36
Step-by-step explanation:
probability for 1 dice = 5/6
2 dice = 5/6*5/6 = 25/36
dentify as an increase or decrease. Then find the percent of increase or decrease. If necessary, round to the nearest percent.
Original: 150
New: 130
Answer:
Step-by-step explanation:
The difference is 130-150 = -20, a decrease.
-20/150 ≅ -0.133, a decrease of 13.3%
Leslie’s employer will match up to 3% of her salary in contributions to her 401(k). Her monthly salary is $3,200, and the company allows her to make contributions to a maximum of 10% of her salary. What is the maximum monthly deposit to Leslie’s 401(k), including her employer’s matching contribution?
Answer:
$416.00
Step-by-step explanation:
Leslie's 10% and her employer's 3% total 13% of her salary:
0.13 · $3200 = $416
The maximum monthly deposit to Leslie’s 401(k) account, including her employer’s matching contribution, is $416.
What is a matching contribution?A matching contribution is a type of contribution that Leslie's employer decides to contribute to Leslie's 401(k) plan, which is an employer-sponsored retirement plan.
Data and Calculations:Monthly salary = $3,200
Leslie's maximum contribution = 10% of salary
Employer's matching contribution = 3% of salary
Total contributions to the 401(k) plan = 13% of salary
= $416 ($3,200 x 13%)
Thus, the maximum monthly deposit to Leslie’s 401(k) account, including her employer’s matching contribution, is $416.
Learn more about matching contributions at https://brainly.com/question/16338999
#SPJ2
which values are solutions to the inequality below? check all that apply √x < 5
A.) 1296
B.) 17
C.) 22
D.) 36
E.) -2
F.) 77
Answer:
B); C).
Step-by-step explanation:
1) if sqrt(x)<5, then x∈(0:25);
2) if x∈(0;25), then the values 17; 22 are correct
Help on No. 5 plz.........
MARKING BRAINLY ASAP
Answer:
https://brainly.com/question/20936691
I answered it here, but you might have to search the answers for part A. Sorry.
(03.02)
Which of the following is a factor of 48x2 − 26x + 3? (1 point)
Select one:
a. 8x − 3
b. 12x − 1
c. 4x − 3
d. None of the above
Answer:
A
Step-by-step explanation:
48x^2-8x-18x=3
8x(6x-1)-3(6x-1)
(8x-3)(6x-1)
8x-3
Answer:
Step-by-step explanation:
48x2 - 26x + 3
48x2 - 18x - 8x + 3
6x( 8x - 3) - 1(8x - 3)
(8x - 3) and (6x - 1) are the factors
Option A is the correct answer
Suppose a 99% confidence interval for the mean weight of high school girls in pounds is (102.3, 106.5). If we had measured the weights of each of the girls in kilograms (2.2 pounds = 1 kilogram) then the confidence interval for the mean weight of high school girls in kilograms would have been
Answer:
The confidence interval for the mean weight of high school girls in kilograms would have been would have been (46.5, 48.41).
Step-by-step explanation:
To find the interval, we can just make the conversion of the values from pounds to kilograms.
Each kilogram has 2.2 pounds. So, to realize the conversion from pounds to kilograms, we divide by 2.2.
Confidence interval: (102.3 pounds, 106.5 pounds).
102.3 pounds = 102.3/2.2 = 46.5 kilograms
106.5 pounds = 106.5/2.2 = 48.41 kilograms
The confidence interval for the mean weight of high school girls in kilograms would have been would have been (46.5, 48.41).
Automobile engines and transmissions are produced on assembly lines, and are inspected for defects after they come off their assembly lines. Those with defects are repaired. Let X represent the number of engines, and Y the number of transmissions that require repairs in a one-hour time interval. The joint probability mass function of X and Y is as follows: y x 0 1 2 3 0 0.13 0.10 0.07 0.03 1 0.12 0.16 0.08 0.04 2 0.02 0.06 0.08 0.04 3 0.01 0.02 0.02 0.02 Find the marginal probability mass function of X. Round the answers to two decimal places. pX(0) pX(1) pX(2) pX(3)
Answer:
[tex]\begin\\\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|l|}x&0&1&2&4&Sum\\P(x)&0.33&0.40&0.20&0.07&1.00\end[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are given the table
[tex]\begin\\\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|} &&y \\x &0&1&2&3\\0 &0.13&0.1&0.07&0.03 \\1&0.12&0.16&0.08&0.04\\ 2&0.02&0.06&0.08&0.04\\ 3&0.01&0.02&0.02&0.02\end[/tex]
Generally the marginal probability mass function of X is mathematically given as
[tex]P(x)=\sum P(x,y)>y[/tex]
[tex]\sum P(0)=0.13+0.1+0.07+0.03=0.33\\\sum P(1)=0.12+0.16+0.08+0.04=0.40\\\sum P(2)=0.02+0.06+0.08+0.04=0.20\\\sum P(3)=0.01+0.02+0.02+0.02=0.07[/tex]
Therefore marginal probability mass function of X
[tex]\begin\\\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|l|}x&0&1&2&4&Sum\\P(x)&0.33&0.40&0.20&0.07&1.00\end[/tex]
Witch describes the slope of this line?
undefined
zero slope
negative slope
positive slope
Answer:
Undefined
Step-by-step explanation:
ANSWWER QUICK IM TIMED
What is the y-coordinate of point W?
On a coordinate plane, point W is 2.5 units to the right and 1.5 units down.
A. -2.5
B. -1.5
C. 1.5
D. 2.5
Answer:
-1.5
Step-by-step explanation:
the y coordinate is along the vertical axis so because the point is 1.5 units down, the y-coordinate is -1.5
Solve: 13x+4.............X=2
Find the surface area of the rectangular prism.
4 mi
5 mi
4 mi
Answer:
112
Step-by-step explanation:
A = 2 (wl+hl+hw)
A = 2 (4 x 5 + 4 x 5 + 4 x 4)
A = 2 (20 + 20 + 16)
A = 2 x 56
A = 112
33/50
13/20
18/25
51/75
3/5
least to greatest
Answer:
3/5, 13/20, 33/50, 51/75, 18/25
least greatest
Step-by-step explanation:
in decimal form:
.6 .65 .66 .68 .72
least greatest