Answer:
30cm
Step-by-step explanation:
15 x 2 = 30
Since it's half of a circle 15 is half of the full term.
Half and a half equal a whole, to calculate the area of the semi-circle, you would want to multiply by 2.
(50 Points) ∠1 and ∠2 are supplementary angles. m∠1 is 4y+7, and m∠2 is 9y+4. Find m∠2.
∠1 and ∠2 are supplementary angles. m∠1 is 4y+7, and m∠2 is 9y+4. Find m∠2.
Solution:The sum of supplementary angle is 180°
First, solve for the value of y.
∠1 + ∠2 = 180°(4y + 7) + (9y + 4) = 180°13y + 11 = 180°13y = 180° - 1113y = 169/13y = 13°Then, plug and substitute the value y = 13 to find the m∠2.
m∠29y + 49(13) + 4117 + 4121Answer:The angle of m∠2 is 121The measure of angle 2 is 121 degrees.
Given:
[tex]m\angle1=4y+7\\m\angle2=9y+4[/tex]
Recall: Supplementary angles are angles whose sum equals [tex]180^{o}[/tex]
To solve this problem, create an equation to find the value of x:
Thus:
[tex]m\angle1 +m\angle2=180[/tex]
Therefore:
[tex](4y+7)+(9y+4) = 180\\[/tex]
Solve for y:
[tex]4y+7+9y+4 = 180\\\\[/tex]
Add like terms:
[tex]13y+11 = 180\\\\[/tex]
Subtract 11 from both sides
[tex]13y+11 - 11= 180 - 11\\13y = 169[/tex]
Divide both sides by 13
[tex]\frac{13y}{13} = \frac{169}{13} \\y = 13[/tex]
Find the m∠2 by substituting [tex]y = 13[/tex] into [tex]9y +4[/tex]
[tex]m\angle= 9(13)+4\\m\angle = 121^{o}[/tex]
Therefore, m∠2 = 121 degrees.
Learn more about supplementary angles here:
https://brainly.com/question/18175975
solve the equation 2x²-x-8=0
Answer:
[tex] = x_{1} = \frac{1 - \sqrt{65} }{4} . x_{2} = \frac{1 + \sqrt{65} }{4} [/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]2x ^{2} - x - 8 = 0[/tex]
[tex]x = \frac{ - ( - 1)± \sqrt{( - 1 {)}^{2} } - 4 \times 2 \times ( - 8)}{2 \times 2} [/tex]
[tex]x = \frac{1± \sqrt{1 + 64} }{4} [/tex]
[tex]x = \frac{1± \sqrt{65} }{4} [/tex]
[tex] = x_{1} = \frac{1 - \sqrt{65} }{4} . x_{2} = \frac{1 + \sqrt{65} }{4} [/tex]
Answer:
[tex]x=\frac{-1+-\sqrt{65}}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
Using the quadratic formula,
[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^{2}-4ac}}{2a}\\x=\frac{-1+-\sqrt{-1^{2}+64}}{4}\\x=\frac{1+-\sqrt{65}}{4}\\[/tex]
What is the answer to this?
Answer:
true
Step-by-step explanation:
5(1+2x)= 5 +10x =10x + 5
Answer:
Yes, they are eqivelant.
Step-by-step explanation:
5(1+2x) and 10x+5
The first step is to set them equal to each other, to see if they are equivelent.
5(1+2x) = 10x+5
Distribute the 5 to both terms in the parentheses by multiplying.
5(1) + 5(2x) = 10x +5
5 + 10x = 10x +5
The communative property of addition proves that these are equal.
Determine the equation of the line that passaes through (2,4) and is perpendicular to thr line x+y=0
9514 1404 393
Answer:
x -y = -2
Step-by-step explanation:
The coefficients of x and y in the equation of the perpendicular line will be swapped, with one of them negated. That is, the perpendicular line will have the equation ...
x -y = constant
The value of the constant can be found using the x and y of the given point.
x -y = 2 -4 = -2
The perpendicular line is ...
x -y = -2
Three times a number w is less than 18. how would u type thi s
Evaluate the expression,
if x = 4, y = 9, and z = 7.
x(y + z - 32)
x = 4 and y = 9 and z = 7
x(y + z - 32) = 4 · (9 + 7 - 32) =
= 4 · (16 - 32) = 4 · (-16) = -64
What is 15 percent of 1135? Also Explain how you came up with your solution and the actions you took.
Answer:
170.25
Step-by-step explanation:
15% x 1135
15/100 x 1135
170.25
Hello :D
10% of 1135 = 1135/10 = 113.5
5% of 1135 = 113.5/2 = 56.75
15% of 1135 = 113.5 + 56.75 = 170.25
Answer = 170.25
what is the value of 7(10-2^3)+8/2
Answer:
18
Step-by-step explanation:
Answer:
7(10−[tex]2^{3}[/tex])+ [tex]\frac{8}{2}[/tex]
=18
Step-by-step explanation:
7(10−[tex]2^{3}[/tex])+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=7(10−8)+ [tex]\frac{8}{2}[/tex]
=(7)(2)+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=14+[tex]\frac{8}{2}[/tex]
=14+4
=18
10 feet deep and 1 mile length
We know that on each side of the street it is 10 feet deep and 1 mile long, which 1 mile = 5280 feet. So, lets get the area first .
Pls help I’m confused
The scale of a map is 1
inch : 10 miles.
If a road is 3%2 inches on
the map, what is the
actual length of the
road? If a pond is 15
miles long, what is the
length of the pond on
the map?
1 inch= 10 miles
1 inch * 1 inch = 1 in^2 = 10 miles * 10 miles = 100 miles^2
so
1 in^2 is 100 mi^
15 - 4 Divided 1/4 + 2 =
Answer:
Step-by-step explanat15 - 4: 1/4 + 2 =
15 - 4 × 4 + 2 =
15 - 16 + 2 =
-1 + 2 =
1ion:
The value of the given expression will be 1.
What is an expression?An expression in math is a sentence with a minimum of two numbers or variables and at least one math operation. This math operation can be addition, subtraction, multiplication, or division.
Given that, 15–4 Divided 1/4 + 2 =
Converting the statement into n mathematical expression, we get
15-4÷1/4+2
= 15-4×4+2
= 15-16+2
= -1+2
= 1
Hence, The value of the given expression will be 1.
For more references on expressions, click;
https://brainly.com/question/14083225
#SPJ2
pls help
solve for x
|3x-8|+7=2
Answer:
No solution
Step-by-step explanation:
To solve first you need to isolate the absolute value sign. Do this by subtracting 7 from each side.
|3x-8| = -5Now an expression inside absolute value bars is set to a negative. Since absolute value makes terms and expressions positive, there is no x-value that could make this true. Therefore, there are no solutions.
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|+7=2[/tex]
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|=2-7[/tex]
[tex]\\ \tt\Rrightarrow |3x-8|=-5[/tex]
Because of absolute vale there is no solution
Frito lay mix variety in pack 28 bags for 9.88 cost per bag
Answer:
Each bag costs 0.35 cents
Step-by-step explanation:
divide 9.88 by 28 and that gives you the total for each bag of chips
A fish tank is the shape of a cube. It's volume is 125 ft3. What is the area of one face of the tank
At the city museum, child admission is $5.20 and adult admission is $9.00. On Wednesday, four times as many adult tickets as child tickets were sold, for a total sales of $1359.60. How many child tickets were sold that day?
Answer:
33
Step-by-step explanation:
The amount of child tickets sold this day is x, when the amount of adult tickets is 4x
5.2x- the money from children, 9*4x=36x- the money from adults,
5.2x+36x= 1359.6
41.2x=1359.6
x=33- the amount of child tickets
what is the distributive property for 72 +12
Answer:
4
Step-by-step explanation:
It took Sharon 4 hours to drive to her grandmother's house. Her grandmother lives 140 miles from Sharon.
What was Sharon's average speed for this trip?
A. 30 mph
B. 35 mph
C. 136 mph
D. 560 mph
Answer:
B
Average speed = total diatance covered
total time taken
= 140 miles
4 hours
= 35mph
If the total cost of x apples is b cents, what is a general formula for the cost, in cents,
of y apples?
A. B/xy. B. x/by C. xy/b D. by/x E. bx/y
Answer:
by/x cents
Step-by-step explanation:
if x apples cost b cents then 1 apple with cost b/x cents and y apples will cost (b/x)×y which gives by/x cents
Find the value of x
(look at screenshot below)
Answer:
x = 25
Step-by-step explanation:
120 = 70 + 2x
120 - 70 = (70 - 70) + 2x
50 = 2x
50/2 = 2x/2
x = 25
Answer:
Answer:
x = 25
explanation:
120 = 70 + 2x
120 - 70 = (70 - 70) + 2x
50 = 2x
50/2 = 2x/2
x = 25
hope this helps :)
In a class , out of 40 students , 25 like maths only , 7 like science only , Slike both subjects . ( i ) Represent it in Venn - diagram . ( ii ) How many students do not like science ? ( ii ) How many students like science or maths ?
Answer:
STAY SAFE STAY UGLY.
Step-by-step explanation:
BY ELON MUSK
44. Consider all rectangles with an area of 182 square feet. Letzbe the length of ene side of such a
rectangle
a) Express the perimeter as a function of
b) Use the graphing calculator to find the dimensions of the rectangle that
has the least perimeter. What is the least perimeter?
Answer:
Image result for 44. Consider all rectangles with an area of 182 square feet. Let's Be the length of one side of such a rectangle a) Express the perimeter as a function of b) Use the graphing calculator to find the dimensions of the rectangle that has the least perimeter. What is the least perimeter?
Divide the area of the rectangle by the width in order to find the length of 14 feet. The perimeter is the sum of the side lengths, which in this case is 14 feet + 4 feet +14 feet + 4 feet, or 36 feet.
can someone solve this for me?
I need help with #47 to #50 ASAP…. Please help me with it
Step-by-step explanation:
a triangular number n is the sum of all natural numbers <= n.
t1 = 1
t2 = 1+2 = 3
t3 = 1+2+3 = 6
t4 = 1+2+3+4 = 10
...
so,
tn = tn-1 + n
47.
1×8 + 1 = 9 is a square number.
3×8 + 1 = 25 is a square number
6×8 + 1 = 49 is a square number
10×8 + 1 = 81 is a square number
48.
1/3 = 0 remainder 1
3/3 = 1 remainder 0
6/3 = 2 remainder 0
10/3 = 3 remainder 1
15/3 = 5 remainder 0
21/3 = 7 remainder 0
28/3 = 9 remainder 1
so, there seems to be a pattern 1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 ...
49.
1/4 = 0 remainder 1
4/4 = 1 remainder 0
9/4 = 2 remainder 1
16/4 = 4 remainder 0
25/4 = 6 remainder 1
36/4 = 9 remainder 0
49/4 = 12 remainder 1
so, there seems to be a pattern 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 ...
50.
polygonal numbers is the real name for this.
the formula for dimensions = 5 is
(3n² − n)/2
for dimensions = 6 it is
2n² - n
so, dimensions=5 (and therefore dividing also by 5) we get the remainders
1/5 = 0 remainder 1
5/5 = 1 remainder 0
12/5 = 2 remainder 2
22/5 = 4 remainder 2
35/5 = 7 remainder 0
51/5 = 10 remainder 1
70/5 = 14 remainder 0
92/5 = 18 remainder 2
117/5 = 23 remainder 2
145/5 = 29 remainder 0
here the pattern is 1 0 2 2 0 1 0 2 2 0 1 0 2 2 0 ...
dimensions=6 (and therefore dividing also by 6) we get the remainders
1/6 = 0 remainder 1
6/6 = 1 remainder 0
15/6 = 2 remainder 3
28/6 = 4 remainder 4
45/6 = 7 remainder 3
66/6 = 11 remainder 0
91/6 = 15 remainder 1
120/6 = 20 remainder 0
153/6 = 25 remainder 3
190/6 = 31 remainder 4
231/6 = 38 remainder 3
276/6 = 46 remainder 0
325/6 = 54 remainder 1
here the pattern is 1 0 3 4 3 0 1 0 3 4 3 0 1 0 3 4 3 0 ...
13) Rylee had a negative balance of $23 in her bank
account. Her cell phone bill charged this month's balance
of $56. What is Rylee's new balance?
Answer:
-$79
Step-by-step explanation:
If i read that correctly, Rylee had -$23 in her account.
Then, she was charged $56, meaning we have to subtract $56 from -$23. When we do -23 - 56, we get -79. Meaning, Rylee now has a balance of -$79.
Answer:
Step-by-step explanation:
The original price of Rylee’s groceries was $23.50. This money is leaving her bank account, so represent the amount with a negative sign:
-$23.50.
Rylee got a 20% discount on her purchase. In other words, she got 20% of her money back. The expression that represents the net change in her bank account is
-$23.50 – (-$23.50 × 0.2).
Further simplify the expression by factoring -$23.50 from both terms:
-$23.50 – (-$23.50 × 0.2)
=
-$23.50(1 – 0.2)
=
-$23.50(0.8).
25 POINTS
Which translation vectors could have been used for the pair of figures?
select EACH correct answer
Answer:
The translation vector can be drawn on the coordinate grid or written as
\vec{v}=\langle a,b\rangle
v
=⟨a,b⟩
. For example, a translation vector that moves a figure
3
3
units right and
2
2
units down can be represented mathematically as
\vec{v}=\langle3,-2\rangle
v
=⟨3,−2⟩
, or graphically as
It doesn’t matter where the vector is positioned in the plane. In this figure, the vector starts at
(1,1)
(1,1)
and ends at
(4,-1)
(4,−1)
. But the initial point and terminal point of the vector are irrelevant. What matters is the length of the vector and the direction in which it points, so all you have to look at is how many units the vector moves in the
y
y
-direction and how many units the vector moves in the
x
x
-direction.
A 2.5 kg joint of lamb needs to be cooked as follows.
25 minutes plus 20 minutes per 0.5 kg:
How long does it need cooking for?
Answer:
125 minutes
Step-by-step explanation:
2.5÷ .5 = 5
20× 5 + 25
= 125 min
I need help with #41 and #42 ASAP please help me.. please show step by step I need to get it done soon because It is due
Answer:
Step-by-step explanation:
41)
[tex]1+2+3+4+...+n=\dfrac{(n+1)*n}{2} \\\\2+4+6+...+2n=2*(1+2+3+4+...+n)=2*\dfrac{(n+1)*n}{2} =(n+1)*n\\\\[/tex]
42)
the square of the sum of the first n natural integers equals the sum of the cubes of these
If a18-a12=24.Find d.
a18 − a12 = 24 == 24
d == 24
I hope this is correct and helps..
2x² + 4x + 4 + x² + 1 = 180
Step-by-step explanation:
[tex]2 {x}^{2} + 4x + 4 + {x}^{2} + 1 = 180[/tex]
[tex]3 {x}^{2} + 4x + 5 = 180[/tex]
[tex] {3x}^{2} + 25x - 21x - 175 = 0[/tex]
[tex]x \times (3x + 25) - 7(3x + 25) = 0[/tex]
[tex](3x + 25) \times (x - 7) = 0[/tex]
[tex]3x + 25 = 0 = x - 7 = 0[/tex]
[tex]x = - \frac{25}{3} = x = 7[/tex]
[tex] = x_{1} = - \frac{25}{3} . \: \: x_{2} = 7[/tex]
Find the area of these numbers
Answer:
It's a rectangle. So,
Area = Length × Width
Area = 16.4 × 9
Area = 147.6 cm²